Teleskop Webba odkrył najstarsze złożone związki organiczne w historii. Jest też nowe zdjęcie i problemy MIRI z wydajnością
Teleskop Webba znalazł najwcześniejsze złożone związki organiczne w historii badań naukowych. Z kolei na jego nowym zdjęciu widzimy aż 45 tysięcy galaktyk - w tym jedne z najstarszych, które obserwowaliśmy.
Teleskop Webba znalazł najwcześniejsze złożone związki organiczne w historii badań naukowych. Z kolei na jego nowym zdjęciu widzimy aż 45 tysięcy galaktyk - w tym jedne z najstarszych, które obserwowaliśmy.
Teleskop Webba w ciągu ostatnich kilku godzin dał o sobie znać dwukrotnie. Najpierw w czasopiśmie naukowym Nature opublikowano artykuł, którego autorzy donoszą, że przy pomocy JWST zdołali odkryć najstarsze znane złożone związki organiczne we wszechświecie - mówimy tu o zlokalizowanych w galaktyce SPT0418-47 wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, które na Ziemi obecne są w złożach ropy naftowej i węgla czy w smogu. Później NASA opublikowała nowe zdjęcie wykonane przez obserwatorium, które ukazuje fotografowany w przeszłości przez Hubble'a obszar nieba znany jako GOODS-South; na obrazie Webba uchwycono aż 45 tysięcy galaktyk, w tym jedne z najwcześniejszych, jakie widziała ludzkość.
Webb odkrywa najstarsze złożone związki organiczne w historii nauki
Łatwość odkrycia złożonych związków organicznych w tak starej galaktyce może zaskakiwać. SPT0418-47 jest bowiem oddalona od Ziemi aż o 12 mld lat świetlnych - obiekt ten widzimy więc wtedy, gdy wszechświat miał zaledwie 10% swojego obecnego wieku. Główny autor badań, Justin Spilker z Uniwersytetu Texas A&M, komentuje:
Rekord na tym polu został pobity o blisko miliard lat. Poprzedni ustanowił Kosmiczny Teleskop Spitzera, przy czym prowadzone przez niego wówczas obserwacje trwały ponad 1 dzień - Webb zdetronizował to obserwatorium pracując zaledwie godzinę. Co więcej, w przeciwieństwie do innych teleskopów JWST nie określił tylko samego istnienia złożonych związków organicznych, ale także pokazał, w których częściach galaktyki są one obecne.
Spilker zauważa, że SPT0418-47 pod względem masy i produkcji węgla czy atomu przez gwiazdy jest podobna do naszej Drogi Mlecznej. W tym kontekście mówi on więc o "trzecioklasiście, który odbył całą karierę naukową i przeszedł na emeryturę w ciągu 8 lat życia". Co ciekawe, Webb udowodnił też, że miejsca powstawania gwiazd niekoniecznie muszą być powiązane z obecnością w nich złożonych związków organicznych; Spilker i jego współpracownicy zlokalizowali wiele rejonów z rzeczonymi cząsteczkami, w których nie zauważono żadnych procesów gwiazdotwórczych.
JWST kontynuuje badania w ramach programu JADES
Do wczesnego wszechświata obserwatorium wybrało się również w ramach kolejnej odsłony programu naukowego JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES). Odpowiedzialni za tej projekt szukają odpowiedzi na pytania o powstawanie najstarszych galaktyk, formowanie się w nich młodych gwiazd i zastopowanie tego procesu na pewnym etapie istnienia galaktyki. Badane są choćby obiekty, które istniały od 500 mln do 850 mln lat po Wielkim Wybuchu w erze rejonizacji - okresie w ewolucji kosmosu, w którym rozproszony w przestrzeni wodór został ponowne zjonizowany przez promieniowanie jonizujące, a gazowa mgła stanowiąca barierę dla rozchodzenia się światła opadła, czyniąc wszechświat ponownie "przeźroczystym".
Z nowych obserwacji Webba w trakcie realizacji programu JADES wynika, że:
- w prawie każdej z analizowanych galaktyk odkryto sygnatury wskazujące na intensywne procesy gwiazdotwórcze;
- procesy te doprowadzały do powstania gorących, masywnych gwiazd, które emitowanym przez siebie promieniowaniem ultrafioletowym mogły napędzać jonizację atomów, usuwając elektrony z ich jąder;
- młode galaktyki przechodziły od etapu intensywnych procesów gwiazdotwórczych do okresów względnego spokoju na tym polu; tempo tego procesu mogło zależeć od częstotliwości przechwytywania przez galaktyki surowców potrzebnych do formacji gwiazd;
- Webb odkrył już blisko tysiąc galaktyk istniejących wtedy, gdy wszechświat miał 650 mln lat i mniej - przed jego wystrzeleniem naukowcy znali zaledwie kilkadziesiąt takich obiektów;
- kosmos we wczesnych etapach swojego istnienia był znacznie bardziej burzliwy w materii powstawania galaktyk i gwiazd niż wcześniej zakładano.
Tak z kolei prezentuje się nowe zdjęcie zrobione przez Webba w ramach JADES - obserwatorium uchwyciło tu fotografowany w 2016 roku przez Hubble'a obszar nieba znany jako GOODS-South:
Teleskop Webba - nowe zdjęcie [GOODS-South]
Kłopoty z wydajnością MIRI
Niestety, poza powyższymi informacjami docierają też do nas złe wieści. Justin Spilker zauważa, że instrument średniej podczerwieni (MIRI) ma "spadającą wydajność":
Źródło: NASA/space.com
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat