Teleskop Webba - nowe zdjęcia i przełomowe odkrycie. Woda w komecie pasa głównego; jest też wielka zagadka
Teleskop Webba na najnowszych zdjęciach uchwycił kometę pasa głównego, 238P/Read, potwierdzając obecność wody wokół niej. Bardziej zaskakuje jednak to, czego nie odkryto.
Teleskop Webba na najnowszych zdjęciach uchwycił kometę pasa głównego, 238P/Read, potwierdzając obecność wody wokół niej. Bardziej zaskakuje jednak to, czego nie odkryto.
Teleskop Webba przesłał na Ziemię najnowsze zdjęcia, tym razem uwieczniając na nich kometę 238P/Read. Obiekt ten wraz z dwoma innymi w 2006 roku ustawił podwaliny pod stworzenie nowej rodziny komet pasa głównego - planetoid obiegających Słońce pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, które okresowo wykazują aktywność typową dla komet, jak choćby posiadanie komy (pyłowo-gazowej "atmosfery" otaczającej jądro) i charakterystycznego warkocza; wcześniej sądzono, że komety przybywają w stronę naszej gwiazdy wyłącznie z umiejscowionych poza orbitą Neptuna Pasa Kuipera i Obłoku Oorta.
Webb dzięki przeprowadzonej za pomocą spektrografu bliskiej podczerwieni (NIRSpec) analizie dokonał również przełomowego odkrycia, znajdując wokół 238P/Read ślady gazów ze szczególnym uwzględnieniem pary wodnej - to dowód na to, że lód pochodzący z czasów narodzin Układu Słonecznego mógł przetrwać nie tylko na jego krańcach, ale nawet tak blisko Słońca; to także ów lód rozgrzewany przez naszą gwiazdę nadaje kometom pasa głównego komę i warkocz. Znacznie bardziej zaskakujące jest jednak to, że w toku badań nie natrafiono na żadne sygnatury dwutlenku węgla. Ten ostatni zazwyczaj stanowi około 10% uwalnianych przez kometę w trakcie zbliżania się do Słońca substancji i jak do tej pory jego ślady znajdowano we wszystkich obiektach tego typu.
Astronomowie, których publikacja na temat najnowszych odkryć Webba właśnie ukazała się w czasopiśmie Nature, podają dwie potencjalne przyczyny takiego obrotu spraw. Kometa Read mogła więc pierwotnie posiadać dwutlenek węgla, lecz w miarę przebywania w relatywnie wysokich temperaturach pasa głównego asteroid zaczęła go stopniowo tracić - substancja ta odparowuje nawet łatwiej niż para wodna. Drugim wyjaśnieniem jest powstanie rzeczonej komety w swoistej "kieszeni" naszego układu gwiezdnego, w którym, m.in. na skutek działania ciepła, powstanie dwutlenku węgla było niemożliwe.
Teleskop Webba - najnowsze zdjęcia; kometa pasa głównego 238P/Read
Wiemy już, że naukowcy chcą wykorzystać Teleskop Webba przy badaniu innych komet pasa głównego, aby sprawdzić, czy i one nie posiadają dwutlenku węgla. Stefanie Milam, współautorka artykułu opublikowanego w Nature, tak komentuje nowe odkrycie JWST:
Źródło: Nature/NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat