Ten wszczep sprawi, że sparaliżowani ludzie znów zaczną chodzić
Naukowcy zaprezentowali wszczep, dzięki któremu osoby sparaliżowane z powodu przerwania rdzenia kręgowego odzyskają czucie w nogach. Pacjenci znów będą mogli chodzić.
Naukowcy zaprezentowali wszczep, dzięki któremu osoby sparaliżowane z powodu przerwania rdzenia kręgowego odzyskają czucie w nogach. Pacjenci znów będą mogli chodzić.
W popkulturze znajdziemy mnóstwo przykładów bohaterów, którzy byli na skraju śmierci i tylko dzięki zaawansowanej technologii udało się utrzymać ich przy życiu. Dwa najjaskrawsze przykłady to Alex Murphy z RoboCop i Anakin Skywalker, który w filmie Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith przeistoczył się w Darth Vadera. Bez swoich cybernetycznych powłok zarówno Anakin, jak i Alex nie mogliby funkcjonować.
Choć daleko nam do rzeczywistości przedstawionej w tych produkcjach, nie oznacza to, że nie dysponujemy technologią, która mogłaby przywrócić sprawność sparaliżowanym osobom. Na łamach magazynów Nature Medicine oraz New England Journal of Medicine naukowcy opisali wszczep, który pozwoli kontrolować kończyny pacjentom z przerwanym rdzeniem kręgowym.
Brzmi dość niewiarygodnie, ale urządzenie, które pierwotnie miało zwalczać ból, rzeczywiście może pomóc sparaliżowanym. Sprzęt składa się z 16 elektrod, które umiejscawia się tuż poniżej linii przerwania rdzenia, a baterię przytwierdza do jamy brzusznej. Wszczep aktywowany jest za pomocą fal radiowych, a po uruchomieniu ułatwia przesyłanie sygnałów z mózgu do dolnych kończyn. Efekt? Dość spektakularny, pacjent odzyskał władzę w nogach.
Cały proces przywrócenia sprawności nie był jednak łatwy. 29-letni mężczyzna, który doznał urazu w 2013 roku, musiał przejść długotrwałą rehabilitację. Nie odzyskał także pełnej sprawności. Może poruszać się wyłącznie przy asyście balkonika rehabilitacyjnego bądź wspierając się na drugiej osobie.
Lecz praca naukowców dopiero teraz się rozpoczyna, gdyż wciąż nie wiedzą, co tak naprawdę robi ten wszczep. Jedno jest pewne - sprzęt w żaden sposób nie naprawia rdzenia kręgowego, ułatwia jedynie mózgowi komunikowanie się z kończynami. Lekarze z kliniki Mayo, którzy prowadzili testy tej technologii, planują sprawdzić, czy uda im się powtórzyć ten sukces wszczepiając to urządzenie innym pacjentom. Jeśli badania zakończą się sukcesem, w przyszłości będziemy w stanie stworzyć cybernetyczne ciała na wzór tych, z których korzystali Alex Murphy oraz Anakin Skywalker.
Źródło: Engadget / Zdjęcie: Klinika Mayo
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat