Tilt Five chce przenieść planszówki do rzeczywistości rozszerzonej

Firma Tilt Five stworzyła system AR, który może wprowadzić nową jakość do świata gier planszowych i przenieść je do rozszerzonej rzeczywistości.

Firma Tilt Five stworzyła system AR, który może wprowadzić nową jakość do świata gier planszowych i przenieść je do rozszerzonej rzeczywistości.

Gry planszowe coraz częściej romansują z nowymi technologiami i wychodzi im to na dobre. Pierwsza edycja Posiadłości szaleństwa potrafiła być skrajnie irytująca, kiedy po 40 minutach rozstawiania planszy przez prowadzącego gracze popełnili błąd w dziesiątej minucie rozgrywki i trzeba było zaczynać wszystko na nowo. Druga edycja rozwiązała ten problem wprowadzając aplikację mobilną, która przejęła rolę mistrza gry. Oprogramowanie wzięło na siebie proces planowania scenariusza, skalowania go i rozkładania przedmiotów. Po wyjęciu wszystkich elementów z pudełka, gracze mogli w kilka minut zanurzyć się w rozgrywce i razem przemierzać korytarze posiadłości, wykonując polecenia aplikacji, co znacząco usprawniło i przyspieszyło rozgrywkę. Z powodzeniem aplikację stosują także takie gry jak Alchemicy czy This War of Mine.

Firma Tilt Five poszła o krok dalej i stwierdziła, że czas przenieść gry planszowe do trójwymiarowego świata rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki specjalnej macie oraz goglom będziemy mogli cieszyć się wysoce immersyjną rozgrywką:

System ten bazuje na dość nietypowych goglach, w których nie zamontowano klasycznych soczewek AR. Zamiast tego wykorzystano miniaturowy projektor umiejscowiony w oprawkach, który rzutuje obraz na matę retrorefleksyjną odbijającą obraz wprost do oczu odbiorcy. Dzięki miniaturowym kamerkom w okularach oraz kropkom lokalizacyjnym nadrukowanym na macie system wie, z jakiej pozycji gracz patrzy na planszę. Pozwala to w czasie rzeczywistym modyfikować obraz tak, żeby pokazywał planszę z właściwej strony, nadając cyfrowym obiektom trójwymiarowy kształt. Jeśli gracz obejdzie stół, będzie w stanie obejrzeć wirtualne obiekty z każdej strony.

Z pewnością pojawią się pytania dotyczące tego, w jaki sposób system będzie funkcjonował w przypadku obecności kilku graczy. Główną zaletą maty retrorefleksyjnej jest fakt, że odbija wiązkę światła wyłącznie w jedną stronę - tę, z której światło do niej dociera. Oznacza to, że każdy gracz będzie widział własną wersję planszy z takiej pozycji, z jakiej na nią spogląda. Co więcej, system ten sprawdzi się nie tylko w planszówkach - może być także wykorzystany do wyświetlania klasycznych gier komputerowych pisanych z myślą o tej zabawce.

Największą niewiadomą pozostaje informacja o tym, w co będziemy musieli wyposażyć się, aby przenieść planszówki do rzeczywistości rozszerzonej. Na stronie producenta widnieje dość lakoniczna informacja, ze system jest kompatybilny z systemem Windows 10 oraz niektórymi telefonami z Androidem.

Tilt Five planuje wydać swój gadżet w połowie roku, wtedy też ujawni, ile trzeba będzie zapłacić za ten nowy, wysoce immersyjny system rozrywki.

Źródło: RoadtoVR / Zdjęcie: Tilt Five

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV