Przeczytaj w weekend

Tilt Five chce przenieść planszówki do rzeczywistości rozszerzonej

Firma Tilt Five stworzyła system AR, który może wprowadzić nową jakość do świata gier planszowych i przenieść je do rozszerzonej rzeczywistości.

Firma Tilt Five stworzyła system AR, który może wprowadzić nową jakość do świata gier planszowych i przenieść je do rozszerzonej rzeczywistości.

Gry planszowe coraz częściej romansują z nowymi technologiami i wychodzi im to na dobre. Pierwsza edycja Posiadłości szaleństwa potrafiła być skrajnie irytująca, kiedy po 40 minutach rozstawiania planszy przez prowadzącego gracze popełnili błąd w dziesiątej minucie rozgrywki i trzeba było zaczynać wszystko na nowo. Druga edycja rozwiązała ten problem wprowadzając aplikację mobilną, która przejęła rolę mistrza gry. Oprogramowanie wzięło na siebie proces planowania scenariusza, skalowania go i rozkładania przedmiotów. Po wyjęciu wszystkich elementów z pudełka, gracze mogli w kilka minut zanurzyć się w rozgrywce i razem przemierzać korytarze posiadłości, wykonując polecenia aplikacji, co znacząco usprawniło i przyspieszyło rozgrywkę. Z powodzeniem aplikację stosują także takie gry jak Alchemicy czy This War of Mine.

Firma Tilt Five poszła o krok dalej i stwierdziła, że czas przenieść gry planszowe do trójwymiarowego świata rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki specjalnej macie oraz goglom będziemy mogli cieszyć się wysoce immersyjną rozgrywką:

System ten bazuje na dość nietypowych goglach, w których nie zamontowano klasycznych soczewek AR. Zamiast tego wykorzystano miniaturowy projektor umiejscowiony w oprawkach, który rzutuje obraz na matę retrorefleksyjną odbijającą obraz wprost do oczu odbiorcy. Dzięki miniaturowym kamerkom w okularach oraz kropkom lokalizacyjnym nadrukowanym na macie system wie, z jakiej pozycji gracz patrzy na planszę. Pozwala to w czasie rzeczywistym modyfikować obraz tak, żeby pokazywał planszę z właściwej strony, nadając cyfrowym obiektom trójwymiarowy kształt. Jeśli gracz obejdzie stół, będzie w stanie obejrzeć wirtualne obiekty z każdej strony.

Z pewnością pojawią się pytania dotyczące tego, w jaki sposób system będzie funkcjonował w przypadku obecności kilku graczy. Główną zaletą maty retrorefleksyjnej jest fakt, że odbija wiązkę światła wyłącznie w jedną stronę - tę, z której światło do niej dociera. Oznacza to, że każdy gracz będzie widział własną wersję planszy z takiej pozycji, z jakiej na nią spogląda. Co więcej, system ten sprawdzi się nie tylko w planszówkach - może być także wykorzystany do wyświetlania klasycznych gier komputerowych pisanych z myślą o tej zabawce.

Największą niewiadomą pozostaje informacja o tym, w co będziemy musieli wyposażyć się, aby przenieść planszówki do rzeczywistości rozszerzonej. Na stronie producenta widnieje dość lakoniczna informacja, ze system jest kompatybilny z systemem Windows 10 oraz niektórymi telefonami z Androidem.

Tilt Five planuje wydać swój gadżet w połowie roku, wtedy też ujawni, ile trzeba będzie zapłacić za ten nowy, wysoce immersyjny system rozrywki.

Źródło: RoadtoVR / Zdjęcie: Tilt Five

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

MyAnna Buring

MyAnna Buring

ur. 1979, kończy 40 lat

Daniella Alonso

Daniella Alonso

ur. 1978, kończy 41 lat

Mireille Enos

Mireille Enos

ur. 1975, kończy 44 lat

Tatiana Maslany

Tatiana Maslany

ur. 1985, kończy 34 lat

Billie Piper

Billie Piper

ur. 1982, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV