Tofifest 2019: Oleg Sencow gościem festiwalu w Toruniu

Tofifest 2019 odkrywa kolejny karty. Reżyser Oleg Sencow, który niedawno został wypuszczony z rosyjskiego więzienia, będzie gościć na festiwalu, gdzie odbierze nagrodę.

Tofifest 2019 odkrywa kolejny karty. Reżyser Oleg Sencow, który niedawno został wypuszczony z rosyjskiego więzienia, będzie gościć na festiwalu, gdzie odbierze nagrodę.

Adam Siennica
Adam Siennica
Tagi:  tofifest 2019 

Tofifest 2019 zaskakuje. Oleg Sencow, reżyser, z którym solidaryzował się cały świat, będzie gościem festiwalu. Pamiętamy ten dzień 7 września 2019 roku, gdy po pięciu latach został uwolniony z rosyjskiego więzienia.

Oleg Sencow na festiwalu Tofifest 2019 odbierze nagrodę Złotego Anioła za twórczą niepokorność. Dzień później odbędzie się również otwarte spotkania z publicznością, gdzie opowie o swoich doświadczeniach. Dokładne daty i godziny zostaną dopiero ogłoszono.

Przypomnijmy, że jego historia rozpoczęła się w 2014 roku. Gdy Rosja anektowała Krym, gdzie Sencow mieszkał z żoną i dwójką dzieci, twórca wziął udział w antyrządowych protestach. Pojmany przez rosyjskie służby, został postawiony przed sądem. W 2015 roku rozpoczął się fantomowy proces, gdzie zarzucano mu przygotowanie zamachów terrorystycznych. Pomimo wszystkich okolicznościach skazano go na 20 lat kolonii karnej. W 2018 roku Ukrainiec w geście sprzeciwu rozpoczął głodówkę. Wieści o stanie jego zdrowia wypatrywał z niepokojem cały świat. Wycieńczony artysta przerwał strajk po 145 dniach postawiony przed groźbą przymusowego karmienia z racji krytycznego stanu zdrowia.

Sytuacją interesowali się wszyscy i krytyka spadła na cały proces Sencowa. Wstawiały się za nim największe postacie kultury - Wim Wenders, Agnieszka Holland, Ken Loach czy Pedro Almodovar.

Źródło: Tofifest.pl / zdjęcie główne: Tofifest

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV