TOP Showmax: klasyka polskiego kina
Oto kolejne zestawienie najlepszych w swoim gatunku filmów dostępnych w ofercie platformy Showmax. Tym razem czas na polskie, klasyczne filmy, o których z pewnością się słyszało, ale i pewnie też nie raz oglądało.
Oto kolejne zestawienie najlepszych w swoim gatunku filmów dostępnych w ofercie platformy Showmax. Tym razem czas na polskie, klasyczne filmy, o których z pewnością się słyszało, ale i pewnie też nie raz oglądało.
Rejs
Komedia Marka Piwowskiego to świetna propozycja dla poszukujących dobrej komedii w naszym rodzimym języku. Rewelacyjny Stanisław Tym wciela się w gapowicza, który zabrał się w tytułowy rejs statkiem wycieczkowym. Zostaje omyłkowo wzięty przez kapitana (Ryszard Pietruski) za instruktora kulturalno-oświatowego. Kaowiec rozpoczyna więc swoje rządy, organizując różnego rodzaju zebrania i gry, ku uciesze innych pasażerów... Ten film z odrobinę absurdalną fabułą to klasyka i seans obowiązkowy.
Dom zły
Ten świetny dramat kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego skupia się na wydarzeniach rozgrywających się w Bieszczadach w czasie stanu wojennego. Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) pewnego dnia trafił do domu małżeństwa Dziabasów (Kinga Preis i Marian Dziędziel). Kilka lat później Środoń jest już podejrzanym, który pomaga milicji w dojściu do prawdy. Prowadzący śledztwo porucznik Mróz (Bartłomiej Topa) chce rozwiązać zagadkę krwawej zbrodni, słuchając wersji zdarzeń przedstawionej przez Środonia. To mroczne i trudne kino.
Ogniem i mieczem
Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), żołnierz chorągwi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), zakochuje się w Helenie Kurcewiczównie (Izabella Scorupco), jednak ukochana jest obiecana innemu mężczyźnie, Bohunowi (Aleksandr Domogarow). Wątek romantyczny to jednak tylko część tej epickiej historii z wojną w tle, rozgrywającą się pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozakami. Ogniem i mieczem to kolejny klasyczny, polski film warty obejrzenia. Ścieżka dźwiękowa autorstwa Krzesimira Dębskiego nie rozczarowuje.
Krótki film o zabijaniu
Jeden z wielu filmów Krzysztofa Kieślowskiego warty uwagi, opowiadający o tym, jak główny bohater, Jacek Łazar (Mirosław Baka) przyjeżdża do Warszawy. Chłopak przeżywa śmierć niedawno zmarłej siostry, a niedługo potem sam morduje bezbronnego taksówkarza. Obrońcą Jacka zostaje świeżo upieczony adwokat – Piotr Balicki (Krzysztof Globisz). Ten film o bezsensownie zadawanej śmierci to jedno z wielu dzieł Kieślowskiego, podejmujące trudne tematy. Warto także obejrzeć Krótki film o miłości.
Barwy ochronne
Film z muzyką Wojciecha Kilara wyreżyserował Krzysztof Zanussi. To historia o konflikcie dwóch postaw, tej idealistycznej, kierującej się wartościami, oraz tej skupionej na osiągnięciu celu za wszelką cenę. Magister Jarosław Kruszyński (Piotr Garlicki) to właśnie idealista, który popada w konflikt z doktorem Jakubem Szelestowskim (Zbigniew Zapasiewicz), karierowiczem. Film opowiada o zderzeniu dwóch postaw w świecie, gdzie znajomości są ważniejsze niż talent i ciężka praca.
U Pana Boga za piecem
Komediodramat Jacka Bromskiego opowiada o młodej Rosjance, Marusi (Irina Lachina), która z nadzieją na ubicie interesu przyjeżdża do Polski, jednak nic nie idzie po jej myśli. Kobieta zostaje napadnięta i obrabowana, a następnie trafia do miejscowości, gdzie czas się zatrzymał. Królowy Most to małe miasteczko, praktycznie rządzone przez proboszcza (Krzysztof Dzierma). Rosjanka trafia na komisariat, komisarz rozpoczyna śledztwo, a Marusia ląduje na plebanii. Śledztwo jest nieudolne, pojawia się amant, a kobiecie coraz bardziej podoba się życie w Polsce. To film dla osób szukających uroku polskiej prowincji i ciekawej, odrobinę absurdalnej historii.
Brzezina
Film Andrzeja Wajdy z 1970 roku. Inspiracją do powstania filmu było opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Ten dramat rozgrywa się w w latach dwudziestych. W pewnym domku, zagubionym gdzieś ośrodku lasu mieszka Bolesław ze swoją córeczką Olą i gosposią Maliną. Pewnego dnia przyjeżdża do mężczyzny brat Stanisław, który choruje na gruźlicę. Stanisław wie, że niebawem umrze, chce jednak spędzić ostatnie chwile z rodziną, w spokojnym miejscu. Bracia nie będą się jednak ze sobą dogadywać... Film warto obejrzeć dla licznych aluzji do malarstwa Malczewskiego i pięknych zdjęć.
Lęk wysokości
Lęk wysokości to stosunkowo nowy film (2011), lecz warty wspomnienia ze względu na świetne role Marcin Dorociński oraz Krzysztofa Stroińskiego. Dzieło Bartosza Konopki przedstawia losy telewizyjnego spikera Tomka, którego poukładane życie przerywa wieść o chorobie psychicznej ojca. Starszy człowiek ma tylko jego, jednak młody dziennikarz wykorzystuje sytuację i sprzedaje mieszkanie ojca. Odwiedza go jednak w szpitalu, przy okazji odkrywając prawdę o sobie.
Podwójne życie Weroniki
Film Krzysztofa Kieślowskiego został nominowany w 1991 roku do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny. To niezwykła historia dwóch dziewczynek, które urodziły się tego samego dnia w dwóch różnych miejscach, w Polsce i Francji. Véronique i Weronika (Irène Jacob) są identyczne, czują też jakąś duchową więź ze sobą, mimo że nigdy się nie poznały. Doświadczenie Weroniki staje się zarazem doświadczeniem Véronique, paryska dziewczyna, ucząc się na błędach Weroniki, inaczej prowadzi swoje życie. Podwójne życie Weroniki to intrygujący film, warty obejrzenia.
Zmruż oczy
Obsypana nagrodami produkcja Andrzeja Jakimowskiego opowiada o "Małej" (Aleksandra Prószyńska), dziewczynce z dobrego domu, która jednak pomimo idealnego, wydawałoby się, wychowania, kłamie i kradnie. W końcu dziecko ucieka z domu i trafia do Jaśka (Zbigniew Zamachowski), swojego byłego nauczyciela, obecnie nocnego stróża, który miał dość życia wśród dokumentów. Stopniowo pod wpływem Jaśka "Mała" zdaje sobie sprawę ze swojego złego do tej pory postępowania i powolutku się zmienia...
Źródło: zdjęcie główne: ITI Cinema
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat