Utwór z gry Wiedźmin 3 to plagiat? Tak twierdzi chorwacki muzyk

Chorwacki muzyk jazzowy twierdzi, że jeden z jego utworów został wykorzystany w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon bez jego zgody.

Chorwacki muzyk jazzowy twierdzi, że jeden z jego utworów został wykorzystany w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon bez jego zgody.

Elvis Stanić jest chorwackim muzykiem jazzowym. Artysta skontaktował się z redakcją serwisu GRYOnline.pl i ujawnił, że jeden z utworów wykorzystanych w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon to jego kompozycja zatytułowana "Naranča". W ścieżce dźwiękowej tej produkcji utwór zatytułowany jest "Widow Maker", a za jego wykonanie odpowiada polski zespół Percival.

Stanić z jednej strony jest zaszczycony tym, że jego dzieło znalazło się w tak popularnej i świetnie ocenianej produkcji, z drugiej wprost mówi, że został on wykorzystany bez jego wiedzy, a on sam nie jest nigdzie wymieniony jako jeden z autorów. Chorwacki muzyk dodaje też, że kilkukrotnie próbował skontaktować się w tej sprawie z CD Projekt RED, ale nie uzyskał żadnej odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że zabrakło jakiejkolwiek reakcji, bo utwór "Widow Maker" po cichu zniknął ze ścieżki dźwiękowej.

Utwór "Naranča" w wykonaniu zespołu Percival ma jednak dłuższą historię. Pojawił się on na ich płycie "Pieśni Słowiań Południowych" z 2012 roku, która zawierała ludowe pieśni z Bałkanów. Prawdopodobnie muzycy wykorzystali ją nieświadomi tego, że kompozycja Stanića została wpisana do bazy ISWC, dzięki czemu to właśnie chorwacki muzyk ma do niej prawa.

CD Projekt RED i zespół Percival nie skomentowali jeszcze całej sprawy.

Poniżej możecie znaleźć wspomniane utwory i samemu ocenić podobieństwo.

Źródło: gry-online.pl / fot. CD Projekt RED

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV