WĘŻE 2015. „Obce ciało” deklasuje konkurencję. Oto zwycięzcy!
Po raz 4. w historii Akademia Węży przyznała swoje doroczne nagrody. Najgorszym filmem 2014 roku wybrano i najwięcej nagród zdobyło "Obce ciało" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia w Teatrze WARSawy. Niektórzy nominowani pojawili się na gali lub zaznaczyli swoją obecność wirtualnie, czym pokazali spory dystans do swojej twórczości.
Po raz 4. w historii Akademia Węży przyznała swoje doroczne nagrody. Najgorszym filmem 2014 roku wybrano i najwięcej nagród zdobyło "Obce ciało" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia w Teatrze WARSawy. Niektórzy nominowani pojawili się na gali lub zaznaczyli swoją obecność wirtualnie, czym pokazali spory dystans do swojej twórczości.
"Obce ciało" zdeklasowało konkurencję zdobywając w sumie 6 nagród na 12 nominacji. Cztery z nich przypadły w udziale Krzysztofowi Zanussiemu, który zdobył Węże za produkcję Najgorszego filmu roku, w kategorii Żenujący film na ważny temat oraz za Reżyserię i Scenariusz. Dwie pozostałe nagrody dla "Obce ciało" są udziałem Agnieszki Grochowskiej, którą Akademia nagrodziła w kategorii Występ poniżej talentu oraz za Najbardziej żenująca scenę, w której zabawiała się pejczykiem z męskimi prostytutkami.
[video-browser playlist="648734" suggest=""]
Jesteśmy pełni uznania dla dorobku pana Krzysztofa Zanussiego, ale jesteśmy też w Akademii przekonani, że jego ostatni film nie przejdzie do chwalebnej historii polskiej kinematografii. Wiadomo, że reżyser i twórcy widzą swoją pracę i wysiłek inaczej. My konfrontujemy się z gotowym filmem i mimo najszczerszych chęci nie dostrzegamy w "Obce ciało" obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny. Starając się być delikatniejszymi i z szacunkiem dla mistrza możemy napisać tylko "Nie tędy droga do serca polskiego widza" – piszą organizatorzy i twórcy Akademii Węży.
Czytaj także: Najgorsze polskie filmy 2014 roku
"Obce ciało" w kategorii Wielki Wąż – Najgorszy Film Roku pokonało takie filmy, jak: "Dzień dobry, kocham cię!", "Dżej Dżej", "Facet (nie)potrzebny od zaraz", "Karol, który został świętym", "Kochanie, chyba cię zabiłem" i "Zbliżenia".
[video-browser playlist="676990" suggest=""]
Tegoroczna edycja Węży to dwie nagrody dla filmu "Dzień dobry, kocham cię!" i w obu ważną rolę odegrała Barbara Kurdej-Szatan. Otrzymała ona Węża za Najgorszą rolę żeńską oraz zaśpiewała piosenkę w Najgorszym teledysku okołofilmowym. Sama aktorka na gali nie mogła się pojawić, ale przesłała organizatorom stosowne podziękowania i pozdrowienia, które zaprezentowano w czasie uroczystości.
Dwa Węże otrzymał w tym roku Borys Szyc, który zdobył uznanie Akademii za Najgorszą rolę męską oraz za Występ w duecie z nawigacją GPS w filmie "Dżej Dżej". Staje się Borys Szyc ulubieńcem Węży, bowiem ma już na swoim koncie kilka tych nagród. Pierwszą z nich zdobył już podczas pierwszej edycji Węży za rolę w duecie w filmie "1920 Bitwa Warszawska", kolejne dwie były jego udziałem podczas drugiej edycji nagród za rolę w "Kac Wawa", w tym ponownie w duecie. W sumie więc Borys Szyc ma już pięć Węży, w tym trzy w kategorii "Najgorszy duet na ekranie". Niestety po odbiór żadnej z nich osobiście się nie zjawił, nad czym organizatorzy szczerze ubolewają.
Podczas tegorocznej edycji Węży nagrodę otrzymali też twórcy, bardzo udanego w ocenie większości członków Akademii, filmu "Miasto 44". Obraz poświęcony Powstaniu Warszawskiemu "doceniono" w kategorii Efekt specjalnej troski za "Pocałunek wśród kul", który wśród członków Akademii wywołał bardzo mieszane uczucia i w ocenie głosujących był sporym zgrzytem w filmie. W nowej kategorii oceniającej starania polskich dystrybutorów w kreatywnym tłumaczeniu tytułów zagranicznych filmów, wyróżnienie powędrowało do firmy Against Gravity za "Uciekiniera z Nowego Jorku", który w oryginale zatytułowany jest "Song from the Forest". Węża za Najgorszy plakat otrzymali producenci i dystrybutor filmu "Karol, który został świętym".
[video-browser playlist="614247" suggest=""]
Tegoroczna gala Węży odbyła się w Teatrze WARSawy, a na uroczystości pojawiło się spore grono nominowanych oraz licznie zaproszeni goście ze świata kultury. Ceremonię wręczenia Węży poprowadzili Piotr Kędzierski (Rock Radio), Ewa Makomaska ("Dżej Dżej") oraz w specjalnej roli różowego węża Tomasz Karolak. Swój charakterystyczny kabaretowy styl zaprezentowały Bękarty Stand-Upu (Łukasz "Lotek" Lodkowski i Karol Modzelewski), którzy poświęcili swój występ także polskiej kinematografii. Mocnym uderzeniem było pojawienie się na gali Mietka Masochisty, który na Youtube, w bijącym rekordy popularności autorskim kanale, bezpardonowo rozprawia się z m.in. polską kinematografią.
Sponsorem imprezy była firma BBS Promotion Sp. z o.o., ale galę wsparli też fani Węży, dzięki akcji na polakpotrafi.pl. Dzięki tym staraniom gala miała ciekawą oprawę, a organizatorzy wydarzenia przygotowali dla laureatów Węży niespodzianki w postaci toreb ze specjalnie wyselekcjonowaną zawartością. Producentem wydarzenia była firma Black Rabbit. Transmisję na żywo można było obejrzeć w internecie, na kanale Węży pod adresem YouTube/nagrodyweze
PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW
WIELKI WĄŻ – NAJGORSZY FILM ROKU
"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)
NAJGORSZA REŻYSERIA
Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"
NAJGORSZY SCENARIUSZ
Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"
ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT
"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)
NAJGORSZA ROLA MĘSKA
Borys Szyc - "Dżej Dżej"
NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA
Barbara Kurdej-Szatan - "Dzień dobry, kocham cię!"
WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU
Agnieszka Grochowska - "Obce ciało"
NAJGORSZY DUET NA EKRANIE
Borys Szyc i nawigacja GPS – "Dżej Dżej"
NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA
Zabawy z pejczykiem i męskimi prostytutkami (Agnieszka Grochowska) - "Obce ciało"
EFEKT SPECJALNEJ TROSKI
Pocałunek wśród kul - "Miasto 44"
NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY
Liber feat. Barbara Kurdej Szatan - "Dzień dobry, kocham cię!" (do filmu "Dzień dobry, kocham cię", realizacja: Dream Music)
NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO
"Uciekinier z Nowego Jorku" (Song from the Forest) dystr. Against Gravity
NAJGORSZY PLAKAT
"Karol, który został świętym" (producenci Tomasz Karczewski, Marcin Piasecki, Magdalena Zimecka, Jacek Kulczycki; dystr. Kino Świat)
Źródło: informacja prasowa / zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat