WHO może wkrótce uznać uzależnienie od gier za zaburzenie psychiczne
Światowa Organizacja Zdrowia zamierza wkrótce zaktualizować listę chorób i zaburzeń. W projekcie dokumentu znalazło się miejsce także dla uzależnienia od gier.
Światowa Organizacja Zdrowia zamierza wkrótce zaktualizować listę chorób i zaburzeń. W projekcie dokumentu znalazło się miejsce także dla uzależnienia od gier.
W projekcie dokumentu ICD-11, czyli kolejnej edycji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych znalazło się miejsce dla uzależnienia od gier, które zostało zakwalifikowane jako zaburzenie psychiczne. Wiele wskazuje na to, że znajdzie się ono również w końcowej wersji tej publikacji.
Światowa Organizacja Zdrowia precyzuje, że o chorobie można mówić dopiero w momencie, gdy ciągłe lub regularne granie (zarówno w gry online, jak i offline) bierze górę nad innymi zainteresowaniami i codziennymi czynnościami i ma negatywny wpływ na życie osobiste, pracę, szkołę czy też relację z rodziną i znajomymi. Z uzależnieniem mielibyśmy do czynienia w momencie, gdyby tego typu symptomy utrzymywały się przez dłuższy czas - powyżej 12 miesięcy, chociaż w skrajnych przypadkach czas ten mógłby być krótszy, np. gdyby objawy były wyjątkowo nasilone.
Umieszczenie uzależnienia od gier w ICD-11 nie oznacza więc, że gracze z miejsca zostaną uznani za "chorych". Już wcześniej potwierdzono, że regularne granie w gry może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój - może pomagać w walce ze stresem, poprawiać koordynacje czy zdolności rozwiązywania problemów. Oczywistym natomiast jest to, że jak ze wszystkim, tak i z wirtualną rozrywką najważniejszy jest umiar - i właśnie to ma unormować nadchodząca Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych.
Źródło: forbes.com / fot. who.int
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat