Wiedźmin - dlaczego serial nie film? Jak zdobyto prawa do książki?

Tomasz Bagiński w rozmowie z Dawidem Muszyńskim w PODCAST! KAMERA! AKCJA! skomentował kwestię praw do sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Tomasz Bagiński w rozmowie z Dawidem Muszyńskim w PODCAST! KAMERA! AKCJA! skomentował kwestię praw do sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Tomasz Baginski wreszcie dopiął swego i po wielu latach pod koniec grudnia na ekranach pojawi się wreszcie serialowa adaptacja prozy Andrzeja Sapkowskiego. Twórca i producent serialu w rozmowie z Dawidem Muszyńskim w PODCAST! KAMERA! AKCJA! zdradził, jak wyglądała kwestia praw do Wiedźmina

Bagiński od dawna marzył o przeniesieniu przygód Geralta na duży ekran. Jeszcze wtedy w planach było stworzenie hollywoodzkiego filmu z dużym budżetem, ponieważ seriale nie były jeszcze tak popularne. Do jego spotkania z Andrzejem Sapkowskim doszło w 2009 roku, gdzie obaj dogadali szczegóły dotyczące praw do adaptacji. Bagiński przekonał pisarza tym, że nie ma w zasadzie żadnego ryzyka, bo większa szansa jest na to, że projekt nie ruszy. Ostatecznie reżyser Katedry udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie do projektu dołączyli Jason Brown i Sean Daniel w rolach producentów. Udało się potem krok po kroku dochodzić do kolejnych etapów i  trafić do Netflixa, gdzie podjęto decyzję o realizacji serialu. Taka forma daje więcej możliwości w adaptowaniu bogatego materiału.

Zobaczcie wywiad z Tomaszem Bagińskim (wspomniany wyżej fragment od 28:00): 

Źródło: zdjecie główne: Netflix

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV