Repertuar kin Nowość Program TV

Xbox One z obsługą Dolby Vision HDR. Filmy będą wyglądały jeszcze lepiej

Na jesieni Xbox One zostanie wzbogacony o obsługę technologii HDR opracowanej przez Dolby Vision. Dzięki dynamicznym metadanym konsola wyświetli obraz najwyższej jakości.

Członkowie programu Xbox Insiders otrzymali  dostęp do aktualizacji, która wprowadzi obsługę technologii Dolby Vision HDR. Dzięki niej filmy odtwarzane na konsoli będą charakteryzowały się większą głębią kolorów i lepszym kontrastem. Czym jednak ta HDR od Dolby różni się od tego klasycznego?

Wraz z rozwojem technologii wyświetlania obrazu matryce przeszły kilka poważnych zmian. Nie tylko zwiększyła się ich natywna rozdzielczość, zaczęły także świecić znacznie jaśniej. Dzięki temu kolory stały się bardziej żywe. Sprzęt był w stanie zaprezentować biel tak świetlistą, że aż raziła oczy.

Ale każda rewolucja ma swoje nomen omen jasne  i ciemne strony. Podkręcając jasność obrazu, ingerujemy w sposób prezentowania wszystkich barw. Czerń nagle wyszarza się, a z ciemnych kolorów znika głębia. Technologia HDR niweluje ten efekt i sprawia, że na ekranie można zaprezentować jednocześnie jaskrawą biel i smolistą czerwień. Aby to osiągnąć, do materiału wideo dołączone są instrukcje w formie metadanych, opisujące sprzęt, na którym kręcono dany film. Telewizor wykorzystuje te instrukcje, aby zaprezentować nam dokładnie taki obraz, jaki wpadł do obiektywu kamery filmowej.

Dziś najpopularniejszym formatem HDR jest HDR10, ma on jednak pewną wadę. Korzysta ze statycznych metadanych, czyli jednej instrukcji stosowanej do wszystkich klatek w materiale. Dolby Vision jest, obok HDR10+, jednym z następców tego pierwotnego HDR. Największą przewagą nowych formatów HDR są dynamiczne metadane – telewizor otrzymuje instrukcje wyświetlania  dla każdej klatki oddzielnie, co podnosi jakość obrazu na jeszcze wyższy poziom.

Dolby Vision HDR
Źródło: hardwarezone.com.sg

Filmy odpalone ze wsparciem Dolby Vision HDR będą wyglądały jeszcze efektowniej, co odczują zwłaszcza miłośnicy kina akcji, w którym bardzo jasne i ciemne sceny nieustannie się ze sobą przeplatają. W przypadku takich produkcji metadane muszą mieć charakter uniwersalny, przez co obraz jest swojego rodzaju kompromisem – instrukcje dotyczące wyświetlania kolorów mają sprawdzić się zarówno w scenach o dużej jasności, jak i w trakcie prezentowania mrocznych ujęć. Stosując dynamiczne metadane można wyżyłować obraz do granic możliwości, kompilując takie instrukcje, które wyciągną wszystko co najlepsze z każdej kolejnej klatki.

-
-

Warto zauważyć, że w testowanej aktualizacji Microsoft wprowadził obsługę Dolby Vision HDR wyłącznie dla treści przesyłanych do telewizora z poziomu aplikacji, użytkownicy nie mogą korzystać z tego standardu odpalając filmy z płyt Blu-ray. Co więcej, nie wszystkie telewizory współpracują z tym standardem, dlatego nowa funkcja trafi do dość ograniczonego grona odbiorców.

Ale jeśli szukasz konsoli, która sprawdzi się również w roli odtwarzacza filmów, zakup Xboksa One stał się właśnie jeszcze bardziej kuszącą perspektywą. Filmy z Netfliksa odpalane za pośrednictwem tej konsoli będą wyglądały rewelacyjnie.

Źródło: Źródło: engadget.com / Zdjęcie: Microsoft

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Kto rządzi w Hollywood? Oto najbardziej…

Najważniejsza dla MCU osoba, Kevin Feige, znalazł się w czołówce zestawienia najpotężniejszych postaci branży rozrywkowej…

Michalina Reda
breaking
-

Joaquin Phoenix jako Joker! Zobacz aktora…

Joaquin Phoenix gra Jokera i wiemy już, jak będzie wyglądał w pełnej charakteryzacji. Zobaczcie oficjalne…

Michalina Reda
-

Najciekawsze plakaty minionego tygodnia. Zobacz galerię

W ostatnich dniach w sieci opublikowano kolejne plakaty promujące nadchodzące filmy i seriale. Oto najciekawsze…

Piotr Piskozub
Plotka
-

Arrowverse – znamy już głównego złoczyńcę…

Wygląda na to, że w tegorocznym crossoverze seriali Arrowverse może pojawić się ikoniczny złoczyńca z…

Norbert Zaskórski
-

Dlaczego Złoty Klakier 2018 został odwołany?…

Złoty Klakier 2018 to nagroda przyznawana co roku na festiwalu filmowym w Gdyni dla najdłużej…

Michalina Reda
-

Daredevil – pierwsze zdjęcia z 3.…

Po teaserach i plakatach przyszedł czas na pierwsze zdjęcia z 3. sezonu serialu Daredevil. Zobaczcie…

Co o tym sądzisz?