Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement

 

Xbox One z obsługą Dolby Vision HDR. Filmy będą wyglądały jeszcze lepiej

Na jesieni Xbox One zostanie wzbogacony o obsługę technologii HDR opracowanej przez Dolby Vision. Dzięki dynamicznym metadanym konsola wyświetli obraz najwyższej jakości.

Członkowie programu Xbox Insiders otrzymali  dostęp do aktualizacji, która wprowadzi obsługę technologii Dolby Vision HDR. Dzięki niej filmy odtwarzane na konsoli będą charakteryzowały się większą głębią kolorów i lepszym kontrastem. Czym jednak ta HDR od Dolby różni się od tego klasycznego?

Wraz z rozwojem technologii wyświetlania obrazu matryce przeszły kilka poważnych zmian. Nie tylko zwiększyła się ich natywna rozdzielczość, zaczęły także świecić znacznie jaśniej. Dzięki temu kolory stały się bardziej żywe. Sprzęt był w stanie zaprezentować biel tak świetlistą, że aż raziła oczy.

Ale każda rewolucja ma swoje nomen omen jasne  i ciemne strony. Podkręcając jasność obrazu, ingerujemy w sposób prezentowania wszystkich barw. Czerń nagle wyszarza się, a z ciemnych kolorów znika głębia. Technologia HDR niweluje ten efekt i sprawia, że na ekranie można zaprezentować jednocześnie jaskrawą biel i smolistą czerwień. Aby to osiągnąć, do materiału wideo dołączone są instrukcje w formie metadanych, opisujące sprzęt, na którym kręcono dany film. Telewizor wykorzystuje te instrukcje, aby zaprezentować nam dokładnie taki obraz, jaki wpadł do obiektywu kamery filmowej.

Dziś najpopularniejszym formatem HDR jest HDR10, ma on jednak pewną wadę. Korzysta ze statycznych metadanych, czyli jednej instrukcji stosowanej do wszystkich klatek w materiale. Dolby Vision jest, obok HDR10+, jednym z następców tego pierwotnego HDR. Największą przewagą nowych formatów HDR są dynamiczne metadane – telewizor otrzymuje instrukcje wyświetlania  dla każdej klatki oddzielnie, co podnosi jakość obrazu na jeszcze wyższy poziom.

Dolby Vision HDR
Źródło: hardwarezone.com.sg

Filmy odpalone ze wsparciem Dolby Vision HDR będą wyglądały jeszcze efektowniej, co odczują zwłaszcza miłośnicy kina akcji, w którym bardzo jasne i ciemne sceny nieustannie się ze sobą przeplatają. W przypadku takich produkcji metadane muszą mieć charakter uniwersalny, przez co obraz jest swojego rodzaju kompromisem – instrukcje dotyczące wyświetlania kolorów mają sprawdzić się zarówno w scenach o dużej jasności, jak i w trakcie prezentowania mrocznych ujęć. Stosując dynamiczne metadane można wyżyłować obraz do granic możliwości, kompilując takie instrukcje, które wyciągną wszystko co najlepsze z każdej kolejnej klatki.

-
-

Warto zauważyć, że w testowanej aktualizacji Microsoft wprowadził obsługę Dolby Vision HDR wyłącznie dla treści przesyłanych do telewizora z poziomu aplikacji, użytkownicy nie mogą korzystać z tego standardu odpalając filmy z płyt Blu-ray. Co więcej, nie wszystkie telewizory współpracują z tym standardem, dlatego nowa funkcja trafi do dość ograniczonego grona odbiorców.

Ale jeśli szukasz konsoli, która sprawdzi się również w roli odtwarzacza filmów, zakup Xboksa One stał się właśnie jeszcze bardziej kuszącą perspektywą. Filmy z Netfliksa odpalane za pośrednictwem tej konsoli będą wyglądały rewelacyjnie.

Źródło: Źródło: engadget.com / Zdjęcie: Microsoft
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Dawid Muszyński
-

Odwróceni. Ojcowie i Córki: odcinek 1…

Po 12 latach Odwróceni wracają. Czy jest to powrót na miarę pierwszego sezonu? Przeczytajcie naszą…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.