„Zabójcza sprawiedliwość” – głośna powieść SF wkrótce w Polsce

Powieść Ann Leckie pt. "Zabójcza sprawiedliwość" to jedna z najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych powieści science fiction ostatnich lat. W te wakacje będzie można przeczytać jej polski przekład.

Powieść Ann Leckie pt. "Zabójcza sprawiedliwość" to jedna z najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych powieści science fiction ostatnich lat. W te wakacje będzie można przeczytać jej polski przekład.

Ancillary Justice została wydana w 2013 roku i od razu podbiła serca fanów i krytyków. Powieść Ann Leckie otrzymała nagrodę Hugo, Nebula BSFA Award oraz Artur C. Clarke Award, a także była nominowana w kilku innych wyróżnieniach.

Jest to pierwszy tom cyklu science fiction "Imperium Radch" (tom drugi pt. "Ancillary Sword" już też się ukazał na Zachodzie i zdążył zdobyć Locusa). Akcja serii dzieje się w realiach kosmicznego imperium, w którym część ludzi służy jako bezwolne przedłużenie rozkazów sztucznych inteligencji.

"Zabójcza sprawiedliwość" ukaże się nakładem wydawnictwa Akurat 12 sierpnia br. Planowana cena to 39,90 zł za 480 stron w miękkiej okładce.

Źródło: Akurat
Źródło: Akurat

Najlepsza space opera ostatnich lat, zdobywczyni wszystkich najważniejszych nagród literackich z dziedziny fantastyki.
 
W odległej przyszłości znaczną częścią zamieszkanego kosmosu rządzi Imperium Radch, gdzie władzę absolutną sprawuje Anaander Mianaai, jedna osoba w tysiącach ciał, wszechobecna i niemal wszechwiedząca. Najsprawniejsi jeńcy wzięci do niewoli na podbitych planetach zostają zamienieni w serwitory – pozbawieni własnej osobowości, stanowią przedłużenie sztucznych inteligencji dowodzących okrętami wojennymi. Zdawałoby się, że SI jednego z tych okrętów, „Sprawiedliwości Toren”, dysponująca setkami oczu i uszu serwitorów, łatwo może utrzymać porządek na podbitej planecie. Jednak wskutek skomplikowanej intrygi wybuchają zamieszki, ulubiona oficer „Sprawiedliwości Toren” zostaje niesprawiedliwie oskarżona i skazana na śmierć, a sam okręt ulega zniszczeniu. Przeżywa tylko jeden serwitor, cząstka sztucznej inteligencji w ludzkim ciele. Odtąd Breq, bo takie przybrała imię, okaleczona psychicznie i emocjonalnie, szuka zemsty na tyranie, który pozbawił ją wszystkiego. W trakcie tych poszukiwań odkrywa przerażającą prawdę o rozłamie w zbiorowym umyśle samego władcy…

Źródło: Akurat

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV