Przeczytaj w weekend

Zmarł Christopher Tolkien. Syn J.R.R. Tolkiena miał 95 lat

Wczoraj zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, który redagował niedokończone dzieła ojca po jego śmierci.

Wczoraj zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, który redagował niedokończone dzieła ojca po jego śmierci.

Piotr Piskozub
Piotr Piskozub

Francuski serwis Var-matin podał wczoraj, że w wieku 95 lat zmarł Christopher Tolkien, syn legendarnego twórcy Władcy Pierścieni, J.R.R. Tolkiena. Przez lata był on znanym i powszechnie cenionym wykładowcą akademickim, jak również redaktorem niedokończonych dzieł swojego ojca. Przypomnijmy, że to Christopher swoimi notatkami opatrzył liczne legendy związane z Śródziemiem, doprowadzając jednocześnie do wydania takich pozycji jak Silmarillion, Historia Śródziemia, Niedokończone opowieści czy Dzieci Hurina

Christopher Tolkien w czasie II wojny światowej służył w Royal Air Force, natomiast po zakończeniu działań militarnych studiował w Oxfordzie literaturę i język angielski. Na swojej alma mater został ostatecznie wykładowcą, w pracy naukowej zajmując się m.in. staronordyckimi sagami. 

Zmarły pisarz i nauczyciel akademicki do 2017 roku był głównym wykonawcą testamentu swojego ojca, jak również dysponował pozostawionym przez niego majątkiem. Wraz z drugą żoną przeniósł się na stałe na południe Francji, spędzając swoje ostatnie dni w miejscowości Draguignan. 

Christopher pozostawił troje dzieci, z których najstarszy, Simon, również jest pisarzem. 

Źródło: New York Times / zdjęcie główne: Josh Dolgin/New York Times

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV