Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Zmarł jeden z ojców internetu, Larry Roberts

Larry Roberts, jeden z projektantów wojskowej sieci komputerowej ARPANET, zmarł w wieku 81 lat. Sieć stworzona przez Robertsa przyczyniła się do powstania współczesnego internetu. 

26 grudnia zmarł Larry Roberts, naukowiec uważany za jednego z ojców współczesnego internetu. Roberts pracował przy projektowaniu ARPANET-u, pierwszej wojskowej sieci informatycznej. To w oparciu o tę architekturę powstał internet w obecnej formie. Ale w pierwszych latach istnienia sieć nie miała charakteru publicznego. Amerykańska agencja rządowa ARPA szukała sposobu na stworzenie zdecentralizowanego systemu komunikacji, który mógłby funkcjonować nawet wtedy, gdyby krajowa sieć telelekomunikacyjna została w znacznej części zniszczona. Powstanie takiego systemu pozwoliłoby zachować łączność wojskową w razie wybuchu konfliktu zbrojnego.

Do zespołu odpowiedzialnego za stworzenie ARPANET-u Roberts został ściągnięty przez Roberta Taylora, sprawującego władzę nad wydziałem Information Processing Techniques Office w agencji ARPA. Taylor szukał inżyniera, który byłby w stanie skomunikować ze sobą agencyjne komputery. Wybór padł właśnie na Robertsa, który interesował się tą tematyką od czasu zapoznania się z projektem koncepcyjnym międzygalaktycznych sieci komputerowych opisanych przez J.C.R. Licklidera. Mimo początkowych problemów Robertsowi udało się połączyć ze sobą komputery ARPA. Pomocna okazała się sugestia Wesleya Clarka, który zasugerował, aby powierzyć zarządzanie przesyłem danych małym komputerom.

Pomysł Clarka okazał się strzałem w dziesiątkę, komputery w ramach ARPANET zaczęły się ze sobą komunikować. I choć Roberts odszedł z agencji w 1973 roku, bez jego pracy współczesna sieć nigdy by nie istniała. Przez pierwsze lata ARPANET miała charakter stricte wojskowy, dopiero w latach 70. zaczęto eksperymentalnie rozszerzać go na uczelniane ośrodki badawcze. A gdy w 1971 agencja ujawniła protokół TCP/IP i zezwoliła na dołączanie do kolejnych jednostek akademickich, jasne stało się, że oto narodził się nowy, rewolucyjny sposób komunikacji.

-
-

Po odejściu z ARPA Roberts został prezesem Telenetu, pierwszego komercyjnego operatora sieci komórkowych. Pracował także na rzecz usprawnienia systemów przesyłu danych, badając m.in. możliwości poprawienia jakości streamingowania plików wideo. Gdyby nie jego praca, nie tylko nie mielibyśmy serwisów pokroju Netflixa, ale i internetu w obecnym kształcie.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: history-computer.com

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Dobiega jeden z najlepszych sezonów The Walking Dead. Co przyniesie nam finał 9. sezonu?

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead – 9. sezon…

The Walking Dead szokuje. Nie tylko tym, że 9. sezon jest jednym z najlepszych sezonów…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.