Znalezienie interesujących gier na Steamie będzie łatwiejsze

Valve wprowadziło do Steama aktualizację algorytmów personalizacji treści, dzięki czemu częściej będziemy natrafiać na gry, które przypadną nam do gustu. Platforma przestanie preferować najgłośniejsze i najświeższe tytuły.

Valve wprowadziło do Steama aktualizację algorytmów personalizacji treści, dzięki czemu częściej będziemy natrafiać na gry, które przypadną nam do gustu. Platforma przestanie preferować najgłośniejsze i najświeższe tytuły.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  valve 

Programiści z Valve postanowili posypać głowy popiołem. Firma przyznała, że dotychczasowe algorytmy personalizujące były ułomne, dlatego zdecydowano się na wprowadzenie poprawek, dzięki którym Steam lepiej dostosuje się do naszych preferencji i będzie wyświetlał więcej różnorodnych gier. A co za tym idzie – zwiększy szansę na dotarcie do niszowych tytułów.

Z badań przeprowadzonych przez korporację wynika, że dotychczas sekcje Podobne tytuły oraz Polecane dla ciebie nie działały tak, jak oczekiwali tego użytkownicy. Wyświetlały się w nich monotematyczne listy produkcji, przepełnione grami, które cieszą się największą popularnością, a nie tymi dopasowanymi do indywidualnych preferencji gracza. Okazało się, problemy z personalizacją da się rozwiązań wprowadzając drobne poprawki w kodzie oprogramowania. Podczas analizy algorytmów personalizujących wyszło na jaw, że w dziale Podobne wg tagów zbyt duże znaczenie miała ocena gry, przez co większość osób widziała te same produkcje. Ponadto w niektórych przypadkach zastosowano zbyt wąską skalę czasową do obliczania popularności gier, co preferowało nowsze produkcje.

Zdjęcie: Steam

Aby przekonać się, czy wprowadzenie poprawek w jakikolwiek sposób wpłynie na zachowanie użytkowników, odświeżony kod przetestowano wśród 5% graczy korzystających ze Steama. W trakcie kilkutygodniowy testów osoby znajdujące się w grupie kontrolnej o 15% częściej klikały w gry z kategorii Polecane dla ciebie niż reszta użytkowników. Ponadto wśród tej grupy liczba odwiedzeni unikalnych gier wzrosła aż o 75%. Równie ciekawe wyniki osiągnięto w przypadku algorytmu odpowiadającego za wyświetlanie otagowanych gier. Użytkownicy chętniej kupowali tytuły, które wyświetliły im się w sekcji Podobne produkty.

Wobec takich wyników eksperymentu Valve nie mogło przejść obojętnie. Firma zdecydowała się wdrożyć zmiany w całym serwisie i od czasu ostatniej aktualizacji znalezienie na Steamie interesujących nas gier powinno być o wiele łatwiejsze.

Źródło: Steam

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV