10 filmów, które musisz obejrzeć podczas 7. edycji American Film Festival
7. American Film Festival rozpocznie się już jutro. To wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny ściągnie do Wrocławia entuzjastów kina amerykańskiego z całej Polski.
7. American Film Festival rozpocznie się już jutro. To wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny ściągnie do Wrocławia entuzjastów kina amerykańskiego z całej Polski.
Jak co roku my także będziemy na tej imprezie. Codziennie możecie spodziewać się doniesień, będą pojawiać się recenzje i relacje. Jeśli macie okazję i możliwość pojawić się na festiwalu, to koniecznie z tego skorzystajcie. Program obfituje w świeżutkie tytuły, różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, panele i dyskusje. Jeśli kochacie kino, jeśli chcecie kilka dni spędzić wśród ludzi podobnych do Was, to musicie tam być!
Tymczasem z bogatego repertuaru festiwalu wybieram dla Was 10 filmów, których z pewnością podczas tej edycji nie można przegapić.
Paterson
Nowy film Jima Jarmuscha we Wrocławiu obejrzymy już na otwarcie festiwalu. Paterson stał się rewelacją festiwalu w Cannes, a Adam Driver, który wcielił się w nim w główną rolę, zebrał same entuzjastyczne recenzje. Mówi się, że obraz ten jest największym artystycznym osiągnięciem reżysera. Fabuła skupia się na kierowcy autobusu, który wiedzie ustabilizowane życie u boku ukochanej kobiety. Pisze wiersze, spotyka się z kumplami i nigdy nie traci pogody ducha. Zdarzy się jednak, że nawet on będzie musiał przewartościować swoją filozofię życiową.
Swiss Army Man
Nie mam pojęcia, dlaczego Swiss Army Man stał się Człowiekiem-scyzorykiem, ale mocno liczę na to, że seans dostarczy mi spodziewanej odpowiedzi. To chyba najbardziej kontrowersyjny film roku, o którym mówiło się bardzo dużo. Opinie są skrajnie różne, tym bardziej warto więc obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie. Daniel Radcliffe wciela się tu w pierdzące i rozkładające się zwłoki, a Paul Dano w rozbitka, który utknął z nimi na bezludnej wyspie. Obraz o przyjaźni człowieka z trupem - i jakby bardzo dziwnie to nie brzmiało, filmu nie ocenia się po opisie fabuły. Zobaczymy.
Moonlight
O tym filmie wiele mówi się w kontekście oscarowym i już choćby dlatego trzeba go zobaczyć. Fabuła skupia się na czarnoskórym chłopaku, który żyje w takim zakątku Florydy, gdzie zamiast plaży i surferów jego codzienność stanowią wojny gangów i uliczni handlarze narkotyków. W rolę Chirona wcieli się trzech aktorów, którzy przybliżą nam jego postać na różnych etapach życia. Moonlight opisywany jest jako niepokojąca, bolesna i gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości seksualnej oraz walce o własne ja.
Certain Women
Za swoją rolę w tym filmie Michelle Williams jest wymieniana jako oscarowa faworytka. Pozostałe kreacje aktorskie także są wychwalane przez amerykańskich krytyków. Kelly Reichardt w swoim filmie przedstawia historie trzech kobiet: wiecznie zestresowanej prawniczki, samotnej właścicielki rancha i wzorowej pani domu. Każda z nich za czymś tęskni, pragnie różnych rzeczy, czegoś szuka. Film stanowi wyważony, mądry i bardzo wrażliwy portret kobiecości, a Reichardt pokazuje, że rozumie swoje bohaterki i ma dla nich wiele czułości.
Loving
Jeff Nichols przygotował tym razem subtelną historię o miłości pomiędzy podziałami i uczuciu, o które warto walczyć. Loving to historia Richarda i Mildred Lovingów, międzyrasowego małżeństwa, które latami musiało starać się o uznanie ważności swojego związku, w stanie Wirginia ślub pomiędzy osobą rasy kaukaskiej a osobą czarnoskórą były bowiem zakazane. Tych dwoje nigdy się nie poddało mimo nieprzychylności środowiska i władz, mimo chwil zwątpienia. Walczyli o prawo do miłości oraz szczęścia dla siebie i swoich dzieci.
- 1 (current)
- 2
Źródło: fot. Amazon
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat