10 filmowych twarzy Charlize Theron

Charlize Theron kopie tyłki w wyświetlanym właśnie w kinach filmie "Mad Max: Na drodze gniewu" ("Mad Max: Fury Road") i z tej okazji przyglądamy się jej bardzo różnorodnemu emploi.

Charlize Theron kopie tyłki w wyświetlanym właśnie w kinach filmie "Mad Max: Na drodze gniewu" ("Mad Max: Fury Road") i z tej okazji przyglądamy się jej bardzo różnorodnemu emploi.

Charlize Therona to jedna z najlepszych i najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood. To żadne zaskoczenie, bo pokazała wielokrotnie, że rozmiar jej talentu jest ogromny. Spełnia się ona zarówno w małych produkcjach niezależnych, jak i wielkich blockbusterach, za każdym razem wyciskając maksimum z powierzonej jej roli. To przełożyło się na szereg znakomitych i bardzo różnorodnych kreacji na przestrzeni 20 lat jej filmowej kariery. Oto garść z nich:

Famme Fatale – „Dwa dni z życia doliny” (1996)

Charlize Theron zaczynała jako modelka, a wszelkie atrybuty potrzebne do wykonywania tego zawodu zaprezentowała w swoim filmowym debiucie (nie liczę tu małego epizodu w „Dzieciach kukurydzy 3”). W czarnej komedii kryminalnej John Herzfelda w stylu „Pulp Fiction” grała dziewczynę płatanego zabójcy, w którego wcielał się James Spader. Obsada była tu liczna (ze znanych nazwisk jeszcze choćby Jeff Daniels czy Teri Hatcher), a całość miała w nieco absurdalny sposób przedstawić, jak na przestrzeni 48 godzin komplikują się życia grupki zwyczajnych ludzi, gangsterów, policjantów, a nawet reżysera ze skłonnościami samobójczymi. Nie była to więc główna rola dla Theron, ale to wyrazista kreacja godna zapamiętania, prezentowała się tu bowiem zjawiskowo jako Helga Svelgen – norweska seksbomba.

Opętana – „Devil's Advocate” (1997)

Theron miała na początku swojej kariery niemały problem ze znajdywaniem dobrych ról. Oferowane jej scenariusze nie były zbyt ambitne i często wymagały scen rozbieranych. Nadszedł jednak moment, w którym trzeba było pójść na kompromis. Aktorka stwierdziła, że kompleksowość roli Mary Ann Lomax w filmie „Devil's Advocate” da jej spore pole do popisu, a kilka odważnych nagich sekwencji tylko tę kreacje wzmocni. Miała całkowita rację i zaprezentowała się wyśmienicie jako opętana przez Szatana bohaterka, która pogrąża się coraz bardziej w schizofrenii aż do tragicznego finału.

Złodziejka – „The Italian Job” (2003)

Można powiedzieć, że była to pierwsza poważna próba Theron w komercyjnym kinie rozrywkowym na dużą skalę. Dołączyła do gwiazdorskiej obsady (w której znaleźli się też Wahlberg, Statham czy Norton), a twórcy musieli sprostać presji realizacji udanego remake’u oryginalnego filmu z 1969 roku. Można powiedzieć z czystym sumieniem, że wyszło bardzo dobrze, a Charlize pokazała, że i w filmach akcji świetnie sobie radzi. No i oglądanie, jak urocza Stella Bridger włamuje się do sejfów, to sama przyjemność. Wciąż czekam na sequel.

Morderczyni – „Monster” (2003)

Twórczyni filmu, Patty Jenkins, przyznała, że pewnego dnia zasnęła, pracując nad scenariuszem, a gdy się obudziła, pierwszą osobą, jaką zobaczyła, była Charlize Theron na ekranie telewizora w „Adwokacie diabła”. Reżyserka od tamtej pory wiedziała, że aktorka z RPA jest stworzona do roli seryjnej morderczyni Aileen Wuornos. Theron przeszła drastyczną transformację, aby wcielić się w tę bohaterkę. Nie tylko przytyła około 15 kilogramów, ale pozwoliła na wykonanie niezliczonych modyfikacji i zabiegów na jej twarzy, aby upodobnić się do Wuornos. Poświęcenie się opłaciło. Do dziś jest to dla krytyków najwybitniejsza kreacja artystki, co zostało zresztą potwierdzone Oscarem.

Matka – „Trapped” (2002)

Rolę kochającej matki i silnej kobiety, która dla swoich dzieci zrobi wszystko, Theron zagrała dwukrotnie na przestrzeni kilku lat. Zaczęło się od mało znanego, acz niezłego thrillera pt. „Trapped”, w którym Kevin Bacon porywa Dakotę Fanning, a Charlize robi wszystko, by ją odzyskać. Prosta to była historia i nie oferowała widzowi zbyt wiele, ale aktorka była najmocniejszym punktem produkcji i było widać po tej kreacji, że wkrótce czeka ją coś wielkiego. Niedługo po otrzymaniu Nagrody Akademii przyjęła więc propozycję występu w ambitnym i inspirowanym prawdziwą historią filmie „North Country”.

 

Na stronie drugiej Theron jako m.in. superbohaterka i... górnik.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV