10 powodów, dla których zawsze będziemy kochać „Top Gear”
Stało się! W ostatnią niedzielę stacja BBC (w Polsce BBC Brit) wyemitowała ostatni odcinek "Top Gear". Nawet jeśli w 2016 roku program powróci do ramówki, to na pewno w zupełnie innej formie niż ta, jaką znamy i uwielbiamy.
Stało się! W ostatnią niedzielę stacja BBC (w Polsce BBC Brit) wyemitowała ostatni odcinek "Top Gear". Nawet jeśli w 2016 roku program powróci do ramówki, to na pewno w zupełnie innej formie niż ta, jaką znamy i uwielbiamy.
6. Odcinki specjalne
Najlepsze odcinki programu „Top Gear” to tzw. specjale, czyli kilkugodzinne odcinki (podzielone na dwie części), w których bohaterowie za kierownicą rozmaitych samochodów wybierali się w podróż w odległe zakątki świata. Zwiedzili biegun północny, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Byli też na Bliskim Wschodzie. Odcinki specjalne notowały rekordową oglądalność.
7. Znakomite zdjęcia podczas testowania samochodów
Już wcześniej pisaliśmy o testowaniu samochodów, ale nie da się ukryć, że wraz z kolejnymi latami „Top Gear (UK)” zmieniał się i oferował coraz lepsze zdjęcia. Zachwycały przede wszystkim ujęcia sportowych samochodów tuż przed testowaniem na torze, pod które podkładana była świetna muzyka i narracja jednego z prowadzących (jeden z przykładów - test samochodu Pagani Huayra - poniżej). Nie można nic zarzucić też odcinkom kręconym w terenie, gdzie wokół prowadzących pracowała kilkudziesięcioosobowa ekipa producentów, kamerzystów i dźwiękowców.
[video-browser playlist="719221" suggest=""]
8. Występy gwiazd
Być może nie wszystkie gwiazdy zapraszane do „Top Gear” były topowymi nazwiskami z całego świata, ale należy pamiętać, że to program kierowany w pierwszej kolejności do Brytyjczyków. Mimo to na kanapie u Jeremy’ego Clarksona całkiem niedawno zasiedli: Will Smith, Margot Robbie, Kiefer Sutherland, Ed Sheeran, Aaron Paul czy Hugh Jackman. Pojawiali się też różni kierowcy Formuły 1, na czele z Sebastianem Vettelem, Markiem Webberem i Lewisem Hamiltonem.
Występy gwiazd połączone były z jazdą na torze w „samochodzie za rozsądną cenę”. W ostatnich odcinkach tę rolę pełnił Opel (Vauxhall) Astra, a wcześniej: Kia Cee'd, Chevrolet Lacetti i Suzuki Liana.
[video-browser playlist="719222" suggest=""]
9. Budowanie rzeczy, których nie da się zbudować
Prowadzący program „Top Gear” w wielu odcinkach brali też udział w nietypowych wyzwaniach, polegających na przerobieniu samochodów lub budowaniu aut od podstaw i jednoczesnym rywalizowaniu ze sobą. W ciągu ostatnich sezonów budowali m.in. pociąg, skuter śnieżny, elektryczny samochód czy też ambulans.
[video-browser playlist="719223" suggest=""]
10. Testowanie tanich samochodów
Kolejny z klasycznych segmentów „Top Gear”, w którym prowadzący otrzymywali od producentów kilkaset funtów i za tę kwotę mieli zakupić tani samochód, który później testowano na różne sposoby. Motyw ten pojawiał się w wielu specjalach, ale korzystano z niego również w pojedynczych odcinkach. Clarkson, Hammond i May zmuszeni byli kupować tak naprawdę psujące się graty, które później przerabiali i modyfikowali, a ostatecznie niszczyli w rajdach i innych wyzwaniach.
Nawet jeśli program powróci do stacji BBC w 2016 roku, to według zapowiedzi przejdzie wiele zmian. Całkiem prawdopodobne, że żaden z powyższych punktów nie znajdzie się w nowym „Top Gear” prowadzonym przez Chrisa Evansa (może poza Stigiem). Pozostaje mieć nadzieję, że Clarkson, Hammond i May faktycznie pracują nad „House of Cars” dla platformy Netflix, a doniesienia brytyjskich mediów nie są zwyczajną kaczką dziennikarską.
Za starym „Top Gear (UK)” będziemy tęsknić, dopóki wspomniane trio prowadzących nie powróci do telewizji w nowym motoryzacyjnym show. Oby stało się to jak najszybciej.
[video-browser playlist="719225" suggest=""]
- 1
- 2 (current)
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat