Repertuar kin Nowość Program TV

7 najlepszych książek z Expanded Universe

Książkowe uniwersum "Gwiezdnych Wojen" to dziesiątki powieści z historiami zahaczającymi o każdy gatunek - przygodę, kryminał, thriller szpiegowski, a nawet horror. Przyglądamy się Expanded Universe i wybieramy siedem najlepszych tytułów.

Niektóre historie zaprezentowane w Expanded Universe rozbito na kilka tomów, dlatego też w naszym zestawieniu znajdują się także trylogie oraz książkowe cykle, gdyż pojedyncza ocena tych opowieści mija się z celem, a jako spójna całość stanowią pozycję wyjątkową.

Expanded Universe ma już 35 lat, gdyż oficjalnie zostało stworzone w 1978 roku wraz ze „Spotkaniem na Mimban” Alana Deana Fostera. Rozszerzony wszechświat „Gwiezdnych Wojen” to dziesiątki powieści i czasem nie wiadomo, od czego zacząć. O tym szerzej pisaliśmy tutaj.

Wymienione w zestawieniu pozycje są raczej tytułami, po które mógłby sięgnąć fan nieznający jeszcze EU. Oto siedem najlepszych książkowych historii w kolejności losowej.

1. Star Wars – Episode III: Revenge of the Sith – Matthew Stover

Bezapelacyjnie najlepsza książkowa adaptacja epizodu Gwiezdnej Sagi. Matthew Stover bierze historię George’a Lucasa i wycina z niej wszelkie banały, naciągnięcia, infantylny romans oraz powierzchowne poruszenie tematu przemiany Skywalkera. Podczas lektury cały czas sobie powtarzałem, „dlaczego tego w filmie tak nie pokazano?!”. Tyczy się to przedstawienia relacji Anakina z Amidalą, która w tej wersji jest prawdziwa, niezwykle bolesna i emocjonalna. Najlepiej jednak wychodzą przemyślenia Skywalkera, które sprawiają, że emocje sięgają zenitu, gdy zaczynamy rozumieć motywy stojące za jego upadkiem. To, co w filmie nie wyszło najlepiej, tutaj jest genialne – przemiana Anakina w Dartha Vadera jest głęboka, poruszająca i zmuszająca do zastanowienia się nad ludzką naturą. Książka, którą czyta się jednym tchem i zarazem z bólem w sercu, bo bardziej uwypukla błędy popełnione przez Lucasa w kinowej wersji.

2. Trylogia Thrawna – Timothy Zahn

Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy oraz Ostatni rozkaz to trzy książki stanowiące popularną Trylogię Thrawna. Wielu fanów powie, że są to pozycje, od których powinno zacząć się przygodę z Expanded Universe, ponieważ Timothy Zahn tworzy historię dojrzałą, wciągającą, zapadającą w pamięć i przede wszystkim świetnie przedstawiającą rozszerzony wszechświat. EU to opowieści poważniejsze, dojrzalsze i skierowane do dorosłego widza – nie tak jak filmy, które przeznaczone są dla wszystkich. Według mnie Zahn jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym pisarzem tworzącym w uniwersum. W Trylogii prezentuje wyśmienitą opowieść pełną dobrze przedstawionych intryg politycznych oraz galaktycznego konfliktu na wielką skalę. Zahn tworzy też postacie, które są kluczowe dla całego Expanded Universe. Mowa przede wszystkim o Wielkim Admirale Thrawnie, wykwalifikowanym wojskowym i jedynym przedstawicielu obcej rasy, który otrzymał od Palpatine’a tak wysoki urząd. Wyjątkowy strateg, którego odbudowa Imperium i wojna z Nową Republiką dostarcza wielu wrażeń. Mamy także Marę Jade, Rękę Imperatora i przyszłą małżonkę Luke’a Skywalkera. Historia jest kontynuowana w dylogii „Ręka Thrawna”, także autorstwa Timothy’ego Zahna.

3. Punkt przełomu – Matthew Stover

Druga pozycja tego autora w zestawienia skupia się w pełni na mistrzu Jedi imieniem Mace Windu (Samuel L. Jackson w filmach) i jego misji podczas Wojen Klonów. Najprościej podsumować tę książkę, mówiąc, że to „Czas Apokalipsy” w uniwersum „Gwiezdnych Wojen”. Stover pokazuje nam oblicze wojny od najstraszniejszej strony psychologicznej. Mroczna atmosfera i wgryzienie się w psychologiczny aspekt osobowości mistrza Windu dostarczają emocji i wrażeń, które na długo zapadają w pamięć. Jedna z najbardziej wyjątkowych pozycji w Expanded Universe.

4. Trylogia Dartha Bane’a – Drew Karpyshyn

Opowieść o Mrocznym Lordzie Sithów to jedna z najpopularniejszych historii w Expanded Universe i jedna z niewielu, w której centralną postacią jest czarny charakter. Drew Karpyshyn tworzy wciągającą opowieść o mężczyźnie i jego drodze od przeciętności do stania się jednym z najbardziej znanych Lordów Ciemnej Strony Mocy. Bane jest bowiem autorem Zasady Dwóch – jeden mistrz, jeden uczeń – i twórcą planu zniszczenia Jedi, który koniec końców został wykonany wiele pokoleń później przez samego Palpatine’a aka Dartha Sidiousa. Niektórzy zarzucają autorowi kiepski warsztat, ale w moim odczuciu nie to jest najważniejsze w Trylogii Bane’a – ta historia ma niesamowity klimat i przedstawia w sposób arcyciekawy adeptów Ciemnej Strony Mocy, przez co czyta się ją fantastycznie. Tutaj dobro jest złem.

Trylogia składa się z książek Darth Bane: Droga zagłady, Darth Bane: Dynastia Zła oraz Darth Bane: Zasada Dwóch.

5. Ja, Jedi – Michael Stackpole

Książka wpisująca się w nurt „od zera do bohatera”. Stackpole przedstawia nam w niej jedną z najpopularniejszych postaci w EU – Corrana Horna, pilota Eskadry Łotrów, którego żona zostaje porwana przez piratkę. Horn nie jest w stanie jej odbić, więc za namową Luke’a Skywalkera wstępuje do Akademii Jedi na Yavinie IV. Śledzimy jego szkolenie i wewnętrzne dojrzewanie z nietuzinkowego pilota w przyszłego mistrza Jedi. Dzięki pierwszoosobowej narracji Ja, Jedi jest powieścią wyjątkową, bo żadna inna w EU nie stosowała takiego zabiegu. Do tego Stackpole opisuje wszystko w sposób wciągający, prosty, niegłupi, emocjonujący i niezwykle ciekawy. Czyta się ją jednym tchem, a kartki same się przewracają.

6. Cykl o Komandosach Republiki – Karen Traviss

Karen Traviss to również jedna z najlepszych autorek Expanded Universe, której seria o komandosach wyróżnia się na tle całego uniwersum. Odpowiada ona za rozbudowanie kultury Mandalorian, której wpływ na komandosów poprzez szkolenie był kluczowy. Historie o misjach najlepszych żołnierzy charakteryzują się unikalnym klimatem, świetnie prowadzoną akcją i rozbudową samego konceptu żołnierzy-klonów, którzy są czymś więcej niż produktem z fabryki Kamino. 

Seria wzbudza ogromne emocje wśród fanów, bo przez sytuację z przedstawieniem Mandalorian w serialu Star Wars: The Clone Wars Karen Traviss bardzo się zdenerwowała i zdecydowała się porzucić pracę nad Expanded Universe. Pierwsze wrażenie było takie, że serial tworzył sprzeczność z tym, co przedstawiała Traviss, lecz później jakoś z tego wybrnięto. Pisarka miała kontynuować ten cykl o przygodach komandosów w czasach Imperium, ale zakończył się on wraz z pierwszym tomem.

W cyklu znajdują się: Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66 oraz Komandosi Imperium: Legion 501

7. Cienie Imperium – Steve Perry

Część multimedialnego projektu opowiadającego historię rozgrywającą się pomiędzy Epizodami V i VI. Można ją opisać jako przygodową frajdę w typowym stylu kinowych „Gwiezdnych Wojen”, która rozbudowuje uniwersum o podziemny świat przestępczy. Pojawia się m.in. książę Xizor z organizacji Czarne Słońce, który rywalizuje o wpływy z Darthem Vaderem. Lekka, przyjemna i wciągająca opowieść, która należycie wypełnia niedomówienia dwóch epizodów kinowej Sagi.

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]