7 najlepszych książek z Expanded Universe
Książkowe uniwersum "Gwiezdnych Wojen" to dziesiątki powieści z historiami zahaczającymi o każdy gatunek - przygodę, kryminał, thriller szpiegowski, a nawet horror. Przyglądamy się Expanded Universe i wybieramy siedem najlepszych tytułów.
Książkowe uniwersum "Gwiezdnych Wojen" to dziesiątki powieści z historiami zahaczającymi o każdy gatunek - przygodę, kryminał, thriller szpiegowski, a nawet horror. Przyglądamy się Expanded Universe i wybieramy siedem najlepszych tytułów.
Niektóre historie zaprezentowane w Expanded Universe rozbito na kilka tomów, dlatego też w naszym zestawieniu znajdują się także trylogie oraz książkowe cykle, gdyż pojedyncza ocena tych opowieści mija się z celem, a jako spójna całość stanowią pozycję wyjątkową.
Expanded Universe ma już 35 lat, gdyż oficjalnie zostało stworzone w 1978 roku wraz ze "Spotkaniem na Mimban" Alana Deana Fostera. Rozszerzony wszechświat "Gwiezdnych Wojen" to dziesiątki powieści i czasem nie wiadomo, od czego zacząć. O tym szerzej pisaliśmy tutaj.
Wymienione w zestawieniu pozycje są raczej tytułami, po które mógłby sięgnąć fan nieznający jeszcze EU. Oto siedem najlepszych książkowych historii w kolejności losowej.
[image-browser playlist="586055" suggest=""]
1. Star Wars - Episode III: Revenge of the Sith - Matthew Stover
Bezapelacyjnie najlepsza książkowa adaptacja epizodu Gwiezdnej Sagi. Matthew Stover bierze historię George'a Lucasa i wycina z niej wszelkie banały, naciągnięcia, infantylny romans oraz powierzchowne poruszenie tematu przemiany Skywalkera. Podczas lektury cały czas sobie powtarzałem, "dlaczego tego w filmie tak nie pokazano?!". Tyczy się to przedstawienia relacji Anakina z Amidalą, która w tej wersji jest prawdziwa, niezwykle bolesna i emocjonalna. Najlepiej jednak wychodzą przemyślenia Skywalkera, które sprawiają, że emocje sięgają zenitu, gdy zaczynamy rozumieć motywy stojące za jego upadkiem. To, co w filmie nie wyszło najlepiej, tutaj jest genialne - przemiana Anakina w Dartha Vadera jest głęboka, poruszająca i zmuszająca do zastanowienia się nad ludzką naturą. Książka, którą czyta się jednym tchem i zarazem z bólem w sercu, bo bardziej uwypukla błędy popełnione przez Lucasa w kinowej wersji.
[image-browser playlist="586056" suggest=""]
2. Trylogia Thrawna - Timothy Zahn
Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy oraz Ostatni rozkaz to trzy książki stanowiące popularną Trylogię Thrawna. Wielu fanów powie, że są to pozycje, od których powinno zacząć się przygodę z Expanded Universe, ponieważ Timothy Zahn tworzy historię dojrzałą, wciągającą, zapadającą w pamięć i przede wszystkim świetnie przedstawiającą rozszerzony wszechświat. EU to opowieści poważniejsze, dojrzalsze i skierowane do dorosłego widza - nie tak jak filmy, które przeznaczone są dla wszystkich. Według mnie Zahn jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym pisarzem tworzącym w uniwersum. W Trylogii prezentuje wyśmienitą opowieść pełną dobrze przedstawionych intryg politycznych oraz galaktycznego konfliktu na wielką skalę. Zahn tworzy też postacie, które są kluczowe dla całego Expanded Universe. Mowa przede wszystkim o Wielkim Admirale Thrawnie, wykwalifikowanym wojskowym i jedynym przedstawicielu obcej rasy, który otrzymał od Palpatine'a tak wysoki urząd. Wyjątkowy strateg, którego odbudowa Imperium i wojna z Nową Republiką dostarcza wielu wrażeń. Mamy także Marę Jade, Rękę Imperatora i przyszłą małżonkę Luke'a Skywalkera. Historia jest kontynuowana w dylogii "Ręka Thrawna", także autorstwa Timothy'ego Zahna.
[image-browser playlist="586057" suggest=""]
3. Punkt przełomu - Matthew Stover
Druga pozycja tego autora w zestawienia skupia się w pełni na mistrzu Jedi imieniem Mace Windu (Samuel L. Jackson w filmach) i jego misji podczas Wojen Klonów. Najprościej podsumować tę książkę, mówiąc, że to "Czas Apokalipsy" w uniwersum "Gwiezdnych Wojen". Stover pokazuje nam oblicze wojny od najstraszniejszej strony psychologicznej. Mroczna atmosfera i wgryzienie się w psychologiczny aspekt osobowości mistrza Windu dostarczają emocji i wrażeń, które na długo zapadają w pamięć. Jedna z najbardziej wyjątkowych pozycji w Expanded Universe.
[image-browser playlist="586058" suggest=""]
4. Trylogia Dartha Bane'a - Drew Karpyshyn
Opowieść o Mrocznym Lordzie Sithów to jedna z najpopularniejszych historii w Expanded Universe i jedna z niewielu, w której centralną postacią jest czarny charakter. Drew Karpyshyn tworzy wciągającą opowieść o mężczyźnie i jego drodze od przeciętności do stania się jednym z najbardziej znanych Lordów Ciemnej Strony Mocy. Bane jest bowiem autorem Zasady Dwóch - jeden mistrz, jeden uczeń - i twórcą planu zniszczenia Jedi, który koniec końców został wykonany wiele pokoleń później przez samego Palpatine'a aka Dartha Sidiousa. Niektórzy zarzucają autorowi kiepski warsztat, ale w moim odczuciu nie to jest najważniejsze w Trylogii Bane'a - ta historia ma niesamowity klimat i przedstawia w sposób arcyciekawy adeptów Ciemnej Strony Mocy, przez co czyta się ją fantastycznie. Tutaj dobro jest złem.
Trylogia składa się z książek Darth Bane: Droga zagłady, Darth Bane: Dynastia Zła oraz Darth Bane: Zasada Dwóch.
[image-browser playlist="586059" suggest=""]
5. Ja, Jedi - Michael Stackpole
Książka wpisująca się w nurt "od zera do bohatera". Stackpole przedstawia nam w niej jedną z najpopularniejszych postaci w EU - Corrana Horna, pilota Eskadry Łotrów, którego żona zostaje porwana przez piratkę. Horn nie jest w stanie jej odbić, więc za namową Luke'a Skywalkera wstępuje do Akademii Jedi na Yavinie IV. Śledzimy jego szkolenie i wewnętrzne dojrzewanie z nietuzinkowego pilota w przyszłego mistrza Jedi. Dzięki pierwszoosobowej narracji Ja, Jedi jest powieścią wyjątkową, bo żadna inna w EU nie stosowała takiego zabiegu. Do tego Stackpole opisuje wszystko w sposób wciągający, prosty, niegłupi, emocjonujący i niezwykle ciekawy. Czyta się ją jednym tchem, a kartki same się przewracają.
[image-browser playlist="586060" suggest=""]
6. Cykl o Komandosach Republiki - Karen Traviss
Karen Traviss to również jedna z najlepszych autorek Expanded Universe, której seria o komandosach wyróżnia się na tle całego uniwersum. Odpowiada ona za rozbudowanie kultury Mandalorian, której wpływ na komandosów poprzez szkolenie był kluczowy. Historie o misjach najlepszych żołnierzy charakteryzują się unikalnym klimatem, świetnie prowadzoną akcją i rozbudową samego konceptu żołnierzy-klonów, którzy są czymś więcej niż produktem z fabryki Kamino.
Seria wzbudza ogromne emocje wśród fanów, bo przez sytuację z przedstawieniem Mandalorian w serialu Star Wars: The Clone Wars Karen Traviss bardzo się zdenerwowała i zdecydowała się porzucić pracę nad Expanded Universe. Pierwsze wrażenie było takie, że serial tworzył sprzeczność z tym, co przedstawiała Traviss, lecz później jakoś z tego wybrnięto. Pisarka miała kontynuować ten cykl o przygodach komandosów w czasach Imperium, ale zakończył się on wraz z pierwszym tomem.
W cyklu znajdują się: Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66 oraz Komandosi Imperium: Legion 501.
[image-browser playlist="586061" suggest=""]
7. Cienie Imperium - Steve Perry
Część multimedialnego projektu opowiadającego historię rozgrywającą się pomiędzy Epizodami V i VI. Można ją opisać jako przygodową frajdę w typowym stylu kinowych "Gwiezdnych Wojen", która rozbudowuje uniwersum o podziemny świat przestępczy. Pojawia się m.in. książę Xizor z organizacji Czarne Słońce, który rywalizuje o wpływy z Darthem Vaderem. Lekka, przyjemna i wciągająca opowieść, która należycie wypełnia niedomówienia dwóch epizodów kinowej Sagi.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat