A jednak można wygodniej – test klawiatury multimedialnej Logitech K400+

Czy da się jeszcze wymyślić coś nowego w dziedzinie klawiatur multimedialnych? Testujemy Logitech K400+

Czy da się jeszcze wymyślić coś nowego w dziedzinie klawiatur multimedialnych? Testujemy Logitech K400+

Aleksander Mazanek

Aleksander Mazanek

Tagi:  test 

Wyobraźcie sobie taką sytuację: wracacie z pracy, robicie domówkę, czy też po prostu zwykłe spotkanie rodziny albo znajomych. Nagle nachodzi Was ochota na to, żeby odpalić jakiś film z Netflixa, Showmaxa czy innego Amazon Prime, albo puścić muzykę ze Spotify czy też śmieszne filmiki z kotami z YouTube'a. Oczywiście, żeby komfortowo się to oglądało/słuchało, macie zasadniczo cztery opcje - Smart TV, podłączony do telewizora komputer, konsola, albo urządzenie typu Chromecast. I tutaj zaczyna rodzić się problem, bo albo trzeba co jakiś czas podchodzić do komputera, by zmienić piosenkę, pogłośnić, przyciszyć albo zmienić film, bo ten zaczyna się nudny. Już nie wspomnę o wklepywaniu tytułu na pilocie do TV albo padzie do konsoli. Da się? Oczywiście, że da, ale komfort tego jest zerowy. Do tego odrywanie się co jakiś czas od gości czy szklanki z ulubionym drinkiem może powodować zwiększenie nerwowość u osoby wskazanej jako operator części rozrywkowej.

I tutaj przychodzi z ratunkiem K400+, kolejna z rodziny bezprzewodowych klawiatur multimedialnych od firmy Logitech. Ale jak to? - zapytacie - klawiatura? W pokoju gościnnym, przy telewizorze?! Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej. Przy wysokości 139,9 mm i szerokości 354,3 mm oraz wadze nie dochodzącej nawet do 400 gram wraz z bateriami, to maleństwo znajdzie miejsce wszędzie. Zwłaszcza że design jest przyjemny, a dla tych którzy wolą jaśniejsze kolory, urządzenie dostępne jest również w wersji białej. I tak, oczywiście istnieją klawiatury mniejsze, choćby takie wielkości pilotów do telewizora, ale po pierwsze, są one średnio wygodne do używania na dłuższą metę (przez wielkość klawiszy właśnie),po drugie zaś nie posiadają jednego bardzo ważnego elementu - panelu dotykowego. Coraz więcej Smart TV obsługuje zarówno klawiaturę, jak i myszkę, a posiadanie obu tych urządzeń w jednym jest w tym wypadku nieocenione zarówno pod względem komfortu, jak i oszczędności miejsca. Przy wspomnianym wyżej scenariuszu komputer + telewizor, taka kombinacja sprzętowa to wręcz niemal wymóg.

Klawiatura ta, jak właściwie każde z bezprzewodowych urządzeń od Logitech, korzysta z podłączanego pod USB, działającego na częstotliwości 2.4 GHz, odbiornika Unifying. Jest on niewiele większy od samego męskiego złącza USB więc nie ma ryzyka, że się uszkodzi na przykład przez ułamanie. Klawiatura działa zarówno z komputerem osobistym, konsolą Xbox One, Playstation 4, jak i Smart TV oraz urządzeniami wyposażonymi w system Android i Chrome OS. Do tego system ten ma całkiem spory zasięg, aż do 10 metrów. Co ciekawe, działa nawet przez cienkie ściany. Kolejnym atutem K400+ jest zasilanie. Mogłoby się wydawać, że 2 baterie AAA nie starczą na długo, jednak przez prawie miesiąc testowania nie zauważyłem żadnego ubytku energii. A mając doświadczenie z innymi urządzeniami tej firmy, nie mam żadnych wątpliwości, że podawane przez producenta 18 miesięcy jest jak najbardziej realnym czasem pracy.

Wielokrotnie w niniejszym tekście używałem słowa komfort. I prawda jest taka, że ciężko inaczej opisać korzystanie z tej klawiatury. Klawisze są wygodne, lekko wyprofilowane, co zmniejsza zmęczenie palców przy dłuższym korzystaniu, a przy okazji pozwala na używanie ich właściwie pod każdym kątem, czy to leżąc na naszych kolanach, stole, czy biurku. Touchpad z kolei działa bardzo sprawnie i na Smart TV, i na zwykłym komputerze, nie ustępując płynnością oraz czasem reakcji podobnym urządzeniom montowanym w laptopach nawet przy dużej odległości od odbiornika, co bynajmniej nie jest jeszcze codziennością. Dodatkową zaletą jest oprogramowanie, które umożliwia szeroką gamę dostosowywania klawiszy multimedialnych oraz gestów panelu dotykowego, czyniąc K400+ klawiaturą nadającą nowe znaczenie słowu uniwersalność.

Najważniejsze cechy:

-Wygodna obsługa filmów, muzyki, oraz przeglądanie internetu na telewizorze
-Możliwość podłączenia do komputera podłączonego do telewizora, konsoli lub bezpośrednio do telewizora
-Wbudowany duży touchpad
-Lekka i nieduża
-Zasięg do 10 m
-Konfigurowalne klawisze szybkiego dostępu do ulubionych aplikacji
-Czas pracy baterii do 18 miesięcy
-Biały i czarny wariant kolorystyczny

Klawiaturę Logitech K400+ można kupić już za 159 zł - TUTAJ

Podsumowując, K400+ to znakomita klawiatura zarówno do obsługi multimediów jak i codziennego użytkowania takiego jak pisanie czy korzystanie z internetu, której funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do obsługi komputerów osobistych, ale daleko poza nią wykracza.

Źródło: Fot. Logitech

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV