Anime – co to jest i jakie są gatunki?
Kilka słów wstępu. Tak, chodzi o te chińskie bajki, chociaż produkcje japońskich reżyserów mają tyle wspólnego z chińskimi bajkami co Kardashianki ze skromnością. Anime jest to film animowany, słowem tym określa się produkcje pochodzenia japońskiego lub stylu animacji przywodzącego taki na myśl. Termin ten pochodzi już z lat 40. XX wieku, kiedy to japońskie produkcje animowane dopiero powstawały. Przyjrzyjmy się dokładniej.
Kilka słów wstępu. Tak, chodzi o te chińskie bajki, chociaż produkcje japońskich reżyserów mają tyle wspólnego z chińskimi bajkami co Kardashianki ze skromnością. Anime jest to film animowany, słowem tym określa się produkcje pochodzenia japońskiego lub stylu animacji przywodzącego taki na myśl. Termin ten pochodzi już z lat 40. XX wieku, kiedy to japońskie produkcje animowane dopiero powstawały. Przyjrzyjmy się dokładniej.
Pierwszym japońskim filmem animowanym była produkcja „Mukuzo Imokawa the Doorman”, która trwała zaledwie 5 minut, a powstała w 1917 roku. W czasach wojny filmy animowane używane były przez japoński rząd do celów propagandowych; później nastąpił zastój z powodu popularności amerykański dzieł Disneya i Warner Bros. Dopiero na lata 60. przypada rozwój japońskich produkcji animowanych, począwszy od „Sally Czarodziejki”, „Astro Boya” i „Czarodziejskiego Zwierciadełka”. W latach 70. produkcje z Kraju Kwitnącej Wiśni zyskiwały na popularności, a tytuły były przygotowywane już nawet dla młodzieży i dorosłych - nie była to tylko rozrywka dla dzieci, za jaką niektórzy uważają ją do dnia dzisiejszego. Powstawały coraz to nowsze gatunki, takie jak mecha, o wielkich robotach, o światach magii itd. Dekadę później anime podbiło rynki innych krajów, a od lat 90. stało się powszechnie znane w większości rejonów świata i zdobyło serca milionów fanów.
Anime, podobnie jak i te lepiej znane filmy oraz seriale, podzielić można na znajome nam gatunki, takie jak: historyczne, komediowe, fantasy itd. Jednak oprócz tego japońskie produkcje animowane posiadają swoje własne gatunki, którymi określane są tylko produkcje pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni (czy też innych krajów Wschodu).
Ecchi
Anime nacechowane erotyzmem i podtekstami erotycznymi, jednak w delikatnym sensie, bez stosunków płciowych. Często na ekranie pojawiają się wielkie biusty i bohaterki w negliżu, czyli właśnie fanserwis (spełnienie życzeń fanów), który często wykorzystywany jest w takich seriach humorystycznie. Niewiele ecchi ma jakąkolwiek fabułę, gdyż zwykle nacisk kładziony jest na stronę subtelnej (powiedzmy) i zabawnej erotyki. W tego typu produkcjach pojawiają się tzw. bishoujo, czyli piękne kobiety, a anime tego gatunku często przedstawiają głównego bohatera otoczonego haremem stworzonym z najróżniejszych postaci żeńskich. Często te serie tworzone są na podstawie gier visual novel (eroge, czyli gry z treściami erotycznymi, łączące się często z innymi gatunkami gier, takimi jak symulatory randek).
Anime zaliczanym do grona ecchi jest „Green Green”, powstałe na podstawie gry visual novel, w którym do męskiej szkoły, w której uczy się bohater, sprowadzone są dziewczęta, ponieważ dyrekcja pragnie przekonać się, jak uczniowie poradzą sobie, gdy stworzy się uczelnię koedukacyjną.
[video-browser playlist="717634" suggest=""]
Josei
To wyjątkowy gatunek anime, przeznaczony dla dorosłych kobiet, który najczęściej opowiada o codziennym życiu japońskich przedstawicielek płci pięknej. Produkcje z tej kategorii są dojrzałymi historiami skupiającymi się na przeżyciach i uczuciach, w których nie uświadczy się podtekstów seksualnych.
Najbardziej znanym przykładem anime z gatunku Ladies Comics jest „Paradise Kiss”, opowiadające losy nastoletniej Yukari, uczennicy prestiżowej szkoły, która na swojej drodze spotyka ekscentrycznego projektanta szkoły mody, który wprowadza ją w swój świat, pełen wyjątkowych ciuchów i nietuzinkowych ludzi. Yukari staje przed wyborem: pozostać w tym świecie i zostać modelką dziwacznych projektantów czy powrócić do nudnego życia pełnego nauki i obowiązków. Ciekawostką jest, że anime to zaadaptowano na film produkcji japońskiej i udało się sprostać temu zadaniu, chociaż brak kolorowych włosów bohaterów doskwiera.
[video-browser playlist="717635" suggest=""]
Seinen
Anime przeznaczone dla starszej młodzieży. To przeciwieństwo josei, skierowane do mężczyzn, jednak są czymś zupełnie innym niż produkcje z robotami czy te skupiające się na bijatykach. Często mają poważniejszy wydźwięk.
[video-browser playlist="717641" suggest=""]
Przykłady? Proszę bardzo. „Kôkaku kidôtai” to cyberpunkowe anime opowiadające o cybernetycznej agentce, która wraz ze swoim partnerem odnaleźć musi hakera zwanego Władcą Marionetek. „Hellsing” - mroczna opowieść o wampirze pracującym dla organizacji zajmującej się likwidacją wampirów. „Battle Angel Alita” to opowieść o dziewczynie-cyborgu, która zostaje znaleziona w śmieciach przez cyberlekarza, który odbudowuje ją i pomaga znaleźć pracę jako łowca głów. „Berserk” - bardzo ciężkie dark fantasy o mrocznej kresce, skupiające się na historii osieroconego najemnika.
[video-browser playlist="717639" suggest=""]
Mecha
Filmy animowane, których akcja często dzieje się w kosmosie. Mechy są robotami o humanoidalnych kształtach, sterowanymi najczęściej przez zasiadających w nich pilotów. Mecha określane jest często jako podgatunek shounen, jednak ten rodzaj anime ma tak wielki fandom, że często jest już uznawany za osobny gatunek produkcji z Kraju Kwitnącej Wiśni.
[video-browser playlist="717642" suggest=""]
Serii spod szyldu mecha jest tak wiele, że wymienienie ich graniczy z cudem. Do najpopularniejszych z nich należą: „Code Geass”, historia chłopaka, który z przyczyn losowych zostaje oskarżony o popieranie terrorystów i ma zostać rozstrzelany, jednak ratuje go moc, którą zostaje obdarowany i która pozwala mu na kontrolowanie każdego, w wyniku czego staje na czele powstania przeciwko Imperium; „Magic Knight Rayearth”, którego jednoznaczne określenie jest trudne - niby opowiada o nastolatkach dostających się do magicznej krainy, co czyni z niego maho-shoujo, w którym dużą rolę grają romanse, więc shoujo, a z trzeciej strony nastolatki te kontrolują potężne roboty, dzięki którym walczą ze złowrogim Zagato w celu uratowania Cephiro; „Mobile Suit Gundam”, opowiadające losy nastoletnich chłopców pilotujących wielkie roboty, które chyba doczekało się największej liczby kontynuacji w formie filmów animowanych, serii i krótkometrażówek; "Neon Genesis Evangelion" jest chyba tym, co każdy fan anime zna doskonale - przybliża nam historię młodych nastolatków wybranych do pilotowania wielkich Evangelionów w walce z przedziwnymi Aniołami, które zagrażają ludzkości.
[video-browser playlist="717643" suggest=""]
Moe
To słowo w japońskich animacjach i mangach w slangu oznacza oczarowanie czymś. Odnosi się do niewinnej kobiecości objawiającej się w zachowaniu dorastających kobiet. Trudno określić, jakie cechy mają standardowe moe-dziewczęta, gdyż każdego fascynuje coś innego.
Anime gatunku moe jest „Lucky Star”, w której występują cztery nastolatki, z których główna jest wysportowana, inteligentna oraz złośliwa, jednak nie uczęszcza do żadnego klubu sportowego ani szkolnego, a noce musi zarywać na naukę do testów, ponieważ większość czasu spędza na oglądaniu anime, czytaniu mang i graniu w gry.
[video-browser playlist="717645" suggest=""]
Shoujo
Anime przeznaczone głównie dla dziewcząt. Wątkiem przewodnim są romanse, do których bohaterki dążą pomimo wszelakich przeciwności losu. To poniekąd przeciwieństwo ecchi - tutaj to bohaterki mogą być otoczone bishounenami, czyli pięknymi, wyidealizowanymi chłopcami.
[video-browser playlist="717646" suggest=""]
Do tego grona zaliczają się: „Brzoskwinia”, seria o licealistce zakochanej w koledze, która ma kłopoty z powodu swojego nietypowego wyglądu; „Ouran High School Host Club” - do elitarnej szkoły raz na jakiś czas przyjmowany jest niezwykle zdolny uczeń, którego nie stać na uczęszczanie do takiej placówki. Haruhi ma szczęście tam trafić, jednak później poznaje Host Club, grupę złożoną z przystojniaków, których zadaniem jest zapewnianie uczennicom rozrywek. Chłopak rozbija przypadkiem ich drogocenną wazę i musi odpracować swój dług, w wyniku czego klub poznaje dziwaczną prawdę o Haruhim. „Fushigi Yuugi - Tajemnica Przeszłości”, w którym Miaka, zwyczajna nastolatka, za sprawą magicznej księgi trafia do jej świata i zostaje wplątana w polityczne intrygi, a to wszystko oczywiście w towarzystwie przystojnych mężczyzn, na których dziewczyna chętnie zawiesza oko.
[video-browser playlist="717648" suggest=""]
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat