Bitwa w mieście
Dzisiejsza premiera Miasta 44 skłoniła nas do zestawienia świetnego filmu Jana Komasy z innymi tytułami z ostatnich lat. Oto wreszcie polski film, który można porównać do dobrych zachodnich produkcji. Porównajmy więc – jak inni twórcy podchodzili do miejskich bitew?
Dzisiejsza premiera Miasta 44 skłoniła nas do zestawienia świetnego filmu Jana Komasy z innymi tytułami z ostatnich lat. Oto wreszcie polski film, który można porównać do dobrych zachodnich produkcji. Porównajmy więc – jak inni twórcy podchodzili do miejskich bitew?
Powiedzmy w ostatnich dwóch dekadach. Po odrzuceniu dzieł opowiadających o dawnej historii (bitwy na strzały i katapulty to jednak coś innego) i wszelkiego rodzaju superbohaterów, Transformersów czy inwazji z kosmosu został tam taki, myślę, że interesujący zestaw:
Szeregowiec Ryan (1998)
W słynnej produkcji Spielberga wszyscy zawsze komentują początkowe sceny na plaży. Na mnie od pierwszego seansu znacznie większe wrażenie robiła finałowa bitwa w miasteczku. Pamiętacie?
[video-browser playlist="632625" suggest=""]
Wróg u bram (2001)
Specjalista od filmów ekstremalnych Jean-Jacques Annaud w opowieści o snajperskim pojedynku podczas bitwy o Stalingrad pokazał, jak wygląda bezsensowny atak nieuzbrojonych oddziałów na dobrze przygotowanych Niemców. O tak:
[video-browser playlist="632626" suggest=""]
Black Hawk Down (2001)
Kolejna słynna filmowa miejska bitwa, za którą wyrazy podziwu należy kierować do Ridleya Scotta i naszego operatora Sławomira Idziaka (obaj dostali nominacje do Oscara). Tu oczywiście film nakręcono tak, byśmy kibicowali tym, którzy są gośćmi w Somalii i są znacznie lepiej uzbrojeni, ale nie zmienia to faktu, że sama walka pokazana jest rewelacyjnie.
[video-browser playlist="632628" suggest=""]
Kompania Braci (2001)
Miniserial HBO o zachodnim froncie II wojny światowej. Wiarygodnie i mocno pokazano tam, jakim wojennym wysiłkiem jest walka o każde, nawet małe miasteczko.
[video-browser playlist="632630" suggest=""]
"Krwawa niedziela" (2002)
Jeszcze zanim stał się słynnym reżyserem przygód Bourne'a, Paul Greengrass opowiedział na ekranie o głośnych wydarzeniach z 1972 roku, gdy brytyjskie wojsko zmasakrowało pokojową manifestację Irlandczyków. Jest w tej sekwencji coś, co powoduje, że pasuje mi do tego zestawu. Zobaczcie.
[video-browser playlist="632632" suggest=""]
Braterstwo broni (2004)
Południowokoreańska produkcja o pamiętnej wojnie pomiędzy dwoma Koreami. Sceny walk z tego filmu doceniono na całym świecie. Zresztą naprawdę warto go obejrzeć w całości.
[video-browser playlist="632634" suggest=""]
Ludzkie dzieci (2006)
Gdy zobaczyłem ten film Alfonso Cuaróna w kinie, pomyślałem sobie, że właśnie tak intensywnie i subiektywnie powinno być pokazane Powstanie Warszawskie. I dużo się nie pomyliłem. Zauważcie, że cały fragment poniżej to jedno długie ujęcie.
[video-browser playlist="632636" suggest=""]
"Ostatnia bitwa" (2007)
Chińska produkcja o końcówce wojny domowej, która opanowała ten kraj w latach 1927-1950. Historia małego oddziału, który musi zrobić wszystko, by przetrwać.
[video-browser playlist="632638" suggest=""]
Kwiaty wojny (2011)
U nas wojna zaczęła się w 1939 roku - w Azji walczono już wcześniej. To chińska produkcja, w której pokazano, jak w 1937 roku wyglądała nierówna walka z japońskimi agresorami podczas masakry w Nankin.
[video-browser playlist="632640" suggest=""]
Igrzyska śmierci: Kosogłos - Część 1 (2014)
Tu oczywiście jest trochę na wyrost. Ten film zobaczymy dopiero w listopadzie, ale znając książkę i pamiętając, co Lawrence pokazała w zeszłym roku w poprzedniej części, czy nawet spojrzawszy na ten zwiastun poniżej, jestem przekonany, że będą miejskie sceny bitewne - i będą naprawdę dobre.
[video-browser playlist="615373" suggest=""]
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat