Bryan Cranston – z komedii do dramatu
Kiedy aktor błyszczał w życiowej roli w Zwariowanym świecie Malcolma nikt nie myślał, że może jeszcze czymś zaskoczyć. Wtedy nadeszła postać Waltera White'a i Cranston znów zwalił nas z nóg.
Kiedy aktor błyszczał w życiowej roli w Zwariowanym świecie Malcolma nikt nie myślał, że może jeszcze czymś zaskoczyć. Wtedy nadeszła postać Waltera White'a i Cranston znów zwalił nas z nóg.
Artysta urodził się w 1956 roku w San Fernando Valley w Kalifornii w rodzinie Peggy Sell i aktora Joe Cranstona. Do dziś mężem Robin Dearden, którą poznał ponad dwadzieścia lat temu na planie serialu Airwolf. Obecnie, choć jego nazwisko jest jednym z ważniejszych w Hollywood, mieszka z dala od świata showbiznesu - w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. W młodości przez 2 lata podróżował ze swoim bratem po całych Stanach Zjednoczonych. Wyjechali mając 70 dolarów w kieszeni i pracowali gdzie się da (kawiarnie, cyrk, hotele), zarabiając na dalszą drogę. Cranston w swojej pierwszej reklamie telewizyjnej wystąpił w wieku ośmiu lat, ale o aktorstwie zaczął myśleć dużo później. Początkowo poważnie zastanawiał się nad karierą w policji! Przez dwa lata studiował na Los Angeles Valley College kryminalistykę. Na drugim roku studiów musiał wybrać sobie dodatkowe kursy i wybrał zajęcia związane z aktorstwem i scenografią. Jak sam mówi:
"Pierwszego dnia, gdy wszedłem do klasy, na podłodze siedziała 17-letnia dziewczyna ubrana w krótką bluzkę i krótkie szorty. Pomyślałem sobie: O mój Boże! Od tego momentu skończyłem z policyjnymi zajęciami. Poza tym dziewczyny w teatrze były dużo ładniejsze."
[image-browser playlist="605782" suggest=""]©2000 20th Television
Swoją karierę aktorską zaczął po studiach od występów w lokalnych i regionalnych teatrach, najczęściej w Granada Theatre w San Fernando Valley, gdzie występował do późnych lat 80-tych, grając głównie niewielkie role. Poza tym dorabiał, grając w reklamach chipsów Lays, Hondy, czy innych. Pracował również w dubbingu przy japońskich anime. Przez dwa lata występował w telenoweli "Loving" i jednocześnie grał gościnne role w kilku serialach m.in. Słoneczny patrol. Większą rolę dostał w sitcomie "Raising Miranda", gdzie choć wystąpił we wszystkich odcinkach, serial szybko zdjęto z anteny. Pojawił się również w dwóch odcinkach znanego - głównie za oceanem - serialu prawniczego "Matlock".
Lata 90-te dla Bryana Cranstona to dalej głównie gościnne role w serialach i filmach, ale tym razem trafiło mu się kilka ważniejszych ról, które otwarły przed nim drzwi do prawdziwej kariery. Wystąpił w pięciu odcinkach kultowego dla Amerykanów sitcomu Kroniki Seinfelda. Grał tam dentystę, który przeszedł na judaizm, tylko dlatego, żeby móc bezkarnie opowiadać dowcipy o Żydach. Pojawił się również w trzech odcinkach sitcomu "Diabli nadali", gdzie zagrał uciążliwego sąsiada. Ważna dla jego dalszej kariery okazała się rola w jednym z odcinków "Z Archiwum X", gdzie wcielił się w postać cierpiącego na nieuleczalną chorobę terrorysty, który porwał Agenta Muldera.
Cranston zagrał również astronautę Buzza Aldrina w miniserialu HBO zatytułowanym "Z Ziemi na Księżyc", a niedługo przewinął się w drugoplanowej roli pułkownika Bryce'a w hicie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan". Poza tymi rolami wystąpił również gościnnie w takich serialach, jak "Strażnik Teksasu", "Dotyk Anioła", Babilon 5, "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Trzecia planeta od słońca", czy "V.I.P.". Łącznie w latach 90-tych wystąpił gościnnie w kilkudziesięciu serialach oraz kilkunastu filmach (choć głównie telewizyjnych). W 1999 roku za film pt. "Last Chance" zdobył 2 nagrody na festiwalach filmowych - był reżyserem tej produkcji, scenarzystą, producentem oraz zagrał tam jedną z głównych ról.
Wydaje się, że Bryan Cranston przyjmował każdą ofertę, jaką dostał - w swojej karierze ma bowiem produkcje ze wszystkich gatunków. W teorii takie postępowanie powinno się obrócić przeciw aktorowi i skazać go na ciągłe granie tylko niewielkich ról w serialach, czy filmach. Okazało się jednak, że dzięki takiemu trybowi pracy Cranston został zauważony i kolejna dekada należała już do niego.
[image-browser playlist="605783" suggest=""]©2000 20th Television
Przełom w karierze Bryana Cranstona nastąpił w 1999 roku, gdy otrzymał role Hala, zdziecinniałego ojca o wielu fobiach i pasjach w serialu Zwariowany świat Malcolma. Wystąpił we wszystkich 151 odcinkach i dodatkowo był reżyserem siedmiu z nich. Ciekawostką jest fakt, że zawsze w czasie wakacyjnej przerwy w zdjęciach zapuszczał brodę i wąsy. Ulubionym odcinkiem Cranstona jest "Rollerskates" z pierwszego sezonu, w którym Hal okazuje się mistrzem jazdy na wrotkach i stara się nauczyć tego Malcolma. Cranston spędził zresztą wtedy sześć tygodni na nauce jazdy na rolkach. Aktor po latach powtórzył rolę Hala w jednym z odcinków serialu animowanego Family Guy.
Za rolę Hala otrzymał 3 nominacje do nagrody Emmy, ale nie wygrał żadnej z nich. Gdy drugi raz z rzędu przegrał z Bradem Garrettem "Wszyscy kochają Raymonda", zaczął naśladować jego charakterystyczny głos, czym doprowadził do śmiechu całą salę, nawet swojego rywala. Otrzymał również nominację do Złotych Globów oraz Satellite Awards.
W latach, gdy emitowany był Zwariowany świat Malcolma, Cranston zagrał kilka niedużych ról w filmach kinowych oraz telewizyjnych, jednak nie były to obrazy warte szczególnej uwagi. Po zakończeniu produkcji stacji FOX zagrał gościnnie szefa Teda Mosby'ego w dwóch odcinkach serialu Jak poznałem waszą matkę. W 2007 roku zagrał również Lucyfera w miniserialu Fallen.
Jak przyznał w jednym z wywiadów, po zakończeniu Zwariowanego świata Malcolma dostał propozycję zagrania w dwóch pilotach nowych komedii - miał w nich zagrać śmiesznych, głupkowatych ojców. Obie propozycje odrzucił, bo nie chciał być zaszufladkowany w jednym typie postaci. W 2007 zdobył za to rolę Waltera White'a w nowym serialu Breaking Bad. Twórca serialu, Vince Gilligan był scenarzystą i producentem "Z Archiwum X", w którym to w jednym z odcinków szóstego sezonu wystąpił Cranston. Dzięki temu występowi Gilligan zaproponował mu rolę w swoim nowym serialu. Gilligan był zdania, że Walter musi być jednocześnie odrażający i sympatyczny - a tylko Cranston potrafi to zagrać. Szefowie stacji AMC byli przeciwni, znając aktora wyłącznie z roli Hala, ale po obejrzeniu tego odcinka "Z Archiwum X" zmienili zdanie.
[image-browser playlist="605784" suggest=""]©2008 Breaking Bad
Bryan Cranston w Breaking Bad gra Waltera White'a, byłego nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory na raka płuc. Chcąc zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny zaczyna produkować metamfetaminę. Nowa profesja i choroba zmieniają go diametralnie -staje się bezwzględnym przestępcą, zdolnym do przemocy, morderstw i bezwzględnej walki o przetrwanie. Walter z każdym sezonem staje się coraz mroczniejszy.
Główna rola w Breaking Bad przyniosła mu zasłużony rozgłos - trzy razy z rzędu zdobył nagrodę Emmy (mógłby zgarnąć jeszcze jedną statuetkę, ale przeszkodziła mu w tym zbyt późna premiera czwartego sezonu). Również trzy razy z rzędu wygrał nagrodę Satellite. Poza tym otrzymał dwie nominacje do Złotych Globów (ceremonia ich rozdania jest dzisiaj w nocy).
Rola w Breaking Bad spowodowała, że zaczął dostawać poważniejsze propozycje gry w filmach. Wiele z nich może przyjmować dzięki temu, że serial ma krótkie, maksymalnie 13-ocinkowe sezony, przez co ma dużo czasu na grę w innych produkcjach. W 2010 roku wystąpił w głośnym filmie "Ranczo miłości". W 2011 mogliśmy go zobaczyć aż w 6 filmach: "Larry Crowne - uśmiech losu", "Prawnik z Lincolna", "Contagion - Epidemia strachu", "Drive", "Z dystansu", "Leave".
Najbliższe lata zapowiadają, że kariera Bryana Cranstona jeszcze przyśpieszy. Mało tego, można zażartować, że zobaczymy go nawet gdy otworzymy własną lodówkę. Wciąż będzie występował w ostatnim sezonie Breaking Bad, który prawdopodobnie zostanie podzielony dodatkowo na dwie części. Jeżeli twórcom serialu uda się utrzymać dotychczasowy poziom, to możemy spodziewać się kolejnych nagród dla Cranstona. Oprócz tego rozpędu nabiera jego kariera filmowa. W 2012 roku pojawi się na ekranach kin w pięciu różnych, głośnych filmach. Zagra majora w dramacie wojennym "Red Tails", główny czarny charakter w nowej wersji "Pamięci absolutnej", burmistrza w musicalu "Rock of Ages", pułkownika w superprodukcji sci-fi "John Carter" oraz jedną z głównych postaci w dramacie historycznym "Argo". Cranston ma także wystąpić u boku Brada Pitta w głośnym filmie "World War Z", który już zapowiadany jest jako trylogia.
[image-browser playlist="605785" suggest=""]©2011 Warner Bros. Pictures
Przez całą swoją karierę Cranston pracuje w dubbingu. Na początku kariery brał udział w produkcji japońskich anime - najbardziej znane z nich to: "Royal Space Force - The Wings of Honneamise", "Macross Plus" i "Armitage III Polymatrix". Na cześć Bryana Cranstona nazwano Niebieskiego Power Rangera z serii "Mighty Morphin Power Rangers", który nazywał się Billy Cranston. Bryan pracował przy tym serialu w różnych rolach. Oprócz tego można go usłyszeć w Family Guy, American Dad, czy "Robot Chicken".
Aktor jest wielkim fanem Baseballu, szczególnie zespołu Los Angeles Dodgers - kolekcjonuje pamiątki związane z tym sportem. Jego fascynacja obejmuje całą jego rodzinę - żona przyjęcie niespodzianką z okazji 40 urodzin urządziła mu na stadionie ulubionej drużyny. Gdy przyjmował trzecią nagrodę Emmy, dziękując żonie i córce, powiedział, że kocha je bardziej niż baseball.
Bryan Cranston to aktor niezwykle wszechstronny. Po latach wielu niewielkich ról, stał się rozpoznawalnym i docenianym artystą. Ma na swoim koncie dwie znakomite, kompletnie różne kreacje w znanych serialach. Kto wie, może jeszce po zakończeniu Breaking Bad Cranston odkryje kolejną kartę...
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat