Czemu oglądamy programy scripted docu?
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie widział "Trudnych spraw" lub po seansie "Szkoły" nie dziękował Bogu, że udało mu się skończyć liceum bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Chociaż się do tego nie przyznają, Polacy uwielbiają programu typu scripted docu.
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie widział "Trudnych spraw" lub po seansie "Szkoły" nie dziękował Bogu, że udało mu się skończyć liceum bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Chociaż się do tego nie przyznają, Polacy uwielbiają programu typu scripted docu.
Oddziaływanie na najniższe instynkty
Ze scripted docu jest trochę tak jak z tabloidami: odwołują się głównie do ludzkiej ciekawości, szokują i zaskakują – ulubione tematy scenarzystów to tutaj głównie zdrady, intrygi i romanse. Chociaż często wszystko to ledwo trzyma się kupy, to i tak oglądamy, bo jesteśmy ciekawi, kiedy ta głupia żona wreszcie odkryje zdrady męża lub co zrobi ojciec bohaterki, kiedy dowie się, że spotyka się ona z mężczyzną starszym od niego.
[video-browser playlist="740593" suggest=""]
Podglądanie życia innych
Ściśle związane z wcześniejszym punktem. Chociaż się do tego nie przyznajemy, lubimy interesować się życiem innych, a seriale scripted docu wychodzą tym zainteresowaniom naprzeciw. Są trochę jak reality show – zaglądamy do czyjegoś życia i śledzimy poczynania bohaterów niemalże przez dziurkę od klucza. Możemy swobodnie oceniać, krytykować i wyśmiewać, a nikt przy tym nie ucierpi.
[video-browser playlist="740596" suggest=""]
Poruszanie problemów społecznych
Chociaż robią to nieudolnie, to seriale te starają się też poruszać problemy społeczne lub nawet po trosze edukować. Od czasu do czasu fabuła otrze się o temat homofobii, rasizmu czy HIV. Wprawdzie w większości przypadków przejdzie to u widzów bez echa, ale może coś tam komuś w głowie zostanie.
[video-browser playlist="740599" suggest=""]
Dobro zawsze zwycięża
Niezależnie od tego, jak bardzo pokręcony i bezsensowny jest problem, z którym zmagają się bohaterowie, ostatecznie i tak wychodzą z niego obronną ręką - ojciec wybacza córce, że zarabiała na implanty pośladków, prostytuując się w Holandii, a matka pomaga synowi walczyć z rakiem, o istnieniu którego dowiedział się po tym, jak zrobił test ciążowy (tam się dzieją takie rzeczy, przysięgam). Źli zostają ukarani, porządek społeczny zostaje zachowany i ostatecznie wszyscy są szczęśliwi. Prawie jak w bajce...
[video-browser playlist="740604" suggest=""]
Poprawa własnej samooceny
Może to śmieszne, ale dzięki tego typu serialom czujemy się mądrzejsi - bo przecież oglądamy i wiemy, że to głupota. Dodatkowo, zgłębiając głupie problemy głupich ludzi, myślimy sobie: „ja bym się w coś takiego nie wpakował(a)”, wcześniej niż zdradzane żony rozpracowujemy kłamstwa ich mężów i ogólnie w porównaniu z bohaterami oraz ich problemami wychodzimy na duży plus. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu włączymy sobie na poprawę humoru taki właśnie odmóżdżacz.
[video-browser playlist="740609" suggest=""]
Scripted docu to swoisty telewizyjny fenomen – chociaż wszyscy wiedzą, że nie jest to rozrywka wysokich lotów, to i tak cieszy się ona dużą popularnością. Powyższe powody, przynajmniej częściowo, pozwalają zrozumieć, czemu tak wielu widzów ogląda ten specyficzny gatunek. Bo przecież nawet fanom ambitniejszych produkcji zdarza się czasem włączyć jeden z takich programów, chociażby po to, aby poprawić sobie humor po ciężkimi dniu. Można (właściwie to trzeba) się z tych programów śmiać, ale nie można nie zauważyć, że stały się ważnym elementem współczesnej telewizji.
- 1
- 2 (current)
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat