Dere, czyli typy osobowości w anime
Nikt nie chce być taki sam jak wszyscy wokół, niestety nie każdy może wyruszyć na poszukiwanie własnej oryginalności. Tak właśnie muszą się czuć postacie w anime, które mają z góry nakreślone pewne typy osobowości.
Nikt nie chce być taki sam jak wszyscy wokół, niestety nie każdy może wyruszyć na poszukiwanie własnej oryginalności. Tak właśnie muszą się czuć postacie w anime, które mają z góry nakreślone pewne typy osobowości.
Najwyraźniej widać to w seriach o gatunku harem, chociaż już dawno zaczęło to również przenikać do wszystkich innych. Tutaj nie ma miejsca na bycie kreatywnym, ponieważ po co bawić się w wymyślanie czegoś nowego, gdy japońscy widzowie mają już określone oczekiwania wobec każdej animowanej dziewczyny?
Główne rodzaje osobowości w anime to tzw. dere. Słowo to pochodzi od japońskiego deredere, będącego onomatopeją na zakochanie się. Poprzez dodanie przedrostków do słowa dere otrzymujemy nazwy konkretnych archetypów osobowościowych. Należy pamiętać, że dere można rozpoznać głównie, gdy sytuacja dotyczy obiektu westchnień danej postaci. Istnieją cztery główne typy osobowości:
Tsundere
Tsundere to termin pochodzący od japońskiej onomatopei na wywyższanie się, tsuntsun. Postać o tym typie osobowości ma przede wszystkim pokaźne zasoby dumy. Cokolwiek robi czy myśli, nie może zaszkodzić jej wizerunkowi osoby lepszej od innych. Jednak wszystko się zmienia, gdy tsundere się w kimś zakochuje. Nie chcąc utracić swojej dumy, zaczyna walczyć z nowym uczuciem, co kończy się wymawianiem takich zdań, jak: „Wcale nie zerwałam tego kwiatka dla ciebie… Po prostu go gdzieś znalazłam i nie chce mi się go nosić”, najczęściej przyozdobione „b-baka!” (z jap. idiota, głuptas) na końcu.
W internecie utworzył się nawet tsundere mem: „It's not that I like you or anything… b-baka!” („To nie tak, że cię lubię czy coś…. I-idioto!), co pokazuje, jak popularny jest ten typ dere.
Najlepsze przykłady tsundere można zobaczyć w „Zero no Tsukaima” (Louise Francoise Le Blanc de la Valliere), „Toradora” (Aisaka Taiga) czy w „Fate/Stay Night” (Tohsaka Rin). Istnieje również męski odpowiednik tsundere w anime „Hetalia” (United Kingdom).
Yandere
Yanderu w języku japońskim oznacza bycie chorym. W przypadku osobowości yandere chodzi o chorobę psychiczną. Z pozoru typowa yandere nie odróżnia się od innych. Nie jest ani wyjątkowo cicha, ani wywyższająca się… Tak właściwie to wydaje się niczym nie wyróżniać. Aż do momentu, gdy się zakocha. Yandere chce mieć swojego ukochanego tylko dla siebie i jest gotowa zabić, by to osiągnąć. Nieważne, czy rozmawia on z inną dziewczyną, czy swoim przyjacielem - nawet spojrzenie na kogoś innego może oznaczać dla tej osoby śmierć. Niektóre yandere są gotowe zabić obiekt swoich westchnień, by nigdy nie musieć widzieć go z kimś innym.
Typ osobowości yandere ostatnio zyskał na popularności dzięki grze „Yandere Simulator”, w której gracz, kontrolując yandere, musi śledzić jej ukochanego i eliminować wszelką potencjalną konkurencję.
Królową yandere jest Yuno Gasai z „Mirai Nikki”, ale dobrymi przykładami są również Megumi Shimizu („Shiki”) i Alois Trancy („Kuroshitsuji”).
Kuudere
Tak jak tsundere wydaje się z pozoru spokojna i poważna, tak kuudere naprawdę taka jest. Sam termin pochodzi od sposobu, w jaki Japończycy wymawiają angielskie słowo cool - kuuru. Cool-dere o wiele trudniej jest zmusić do ukazania jakiegokolwiek uczucia. Nawet w obecności osoby, w której kuudere jest zakochana, zachowuje stoicki spokój i w żaden sposób nie można dostrzec zmiany w jej zachowaniu.
Kuudere można spotkać w takich anime jak „Code Geass” (C.C) czy „Czarodziejka z Księżyca” (Czarodziejka z Plutona). Męskie odpowiedniki pojawiły się w „Bleach” (Byakuya Kuchiki) i w „Fate/Zero” (Kiritsugu Emiya).
Dandere
Dandere charakteryzuje nieśmiałość. Taka postać bardzo chciałaby uczestniczyć w rozmowach, ale za bardzo się wstydzi lub boi, by to zrobić. Bardziej jest skłonna do normalnej rozmowy sam na sam z kimś niż w grupie. Może się wtedy również stać słodka i o wiele bardziej radosna.
Idealnym przykładem dandere jest Hinata Hyuuga z „Naruto”, ale również Wendy Marvell z „Fairy Tail” czy Anri Sonohara z „Durarara!”.
- 1 (current)
- 2
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat