Dere, czyli typy osobowości w anime
Nikt nie chce być taki sam jak wszyscy wokół, niestety nie każdy może wyruszyć na poszukiwanie własnej oryginalności. Tak właśnie muszą się czuć postacie w anime, które mają z góry nakreślone pewne typy osobowości.
Nikt nie chce być taki sam jak wszyscy wokół, niestety nie każdy może wyruszyć na poszukiwanie własnej oryginalności. Tak właśnie muszą się czuć postacie w anime, które mają z góry nakreślone pewne typy osobowości.
To jednak nie wszystkie istniejące typy osobowości. Fani anime często tworzą nowe terminy na podstawie postaci z nowych serii. Często różnica między terminem oryginalnym a nowym jest niewielka - na przykład osobowość yangiru jest prawie taka sama jak yandere, tylko agresywne pobudki postaci nie są na tle miłosnym, a mogą być również spowodowane chorobą psychiczną czy po prostu irytacją.
Są jednak poboczne dere, które powoli stają się równie ważne co te wspomniane wcześniej:
Kamidere
Kamidere lubi się wywyższać i zawsze czuje się lepsza od innych. Nic więc dziwnego, że ta osobowość otrzymała taką, a nie inną nazwę. Kami oznacza z japońskiego Bóg, chociaż rzadko kiedy kamidere ma boskie pochodzenie. Chodzi po prostu o pewien sposób myślenia o sobie. Kamidere nie potrafią się z nikim zaprzyjaźnić, preferują wydawanie rozkazów nad radosne pogawędki. Dotyczy to również innych dziewczyn o tej samej osobowości, ponieważ kamidere uważa, że bogini może być tylko jedna.
Kamidere można najłatwiej zauważyć u męskich postaci, takich jak Lelouch Vi, Britannia („Code Geass”) oraz „Yagami Light” („Death Note”).
Himedere
Hime to księżniczka w języku japońskim. Podobnie jak w przypadku kamidere, himedere lubi się wywyższać, ale posiada zazwyczaj królewskie pochodzenie lub przynajmniej należy do bardzo bogatej rodziny. W jej opinii daje jej to przywilej traktowania wszystkich wokół jak ludzi gorszej rasy. Jednak w odróżnieniu od kamidere, himedere łatwo zaprzyjaźnić się z innymi himedere, ponieważ czuje, że ich wyższe pochodzenie czyni je równymi sobie.
Często za główny przykład himedere podaje się Hatsune Miku, jednak nie należy ona do końca do świata anime, więc można zamiast tego wybrać Aoyama Mio z „World God Only Knows”.
Undere
Ta postać zgadza się ze wszystkim, co powie jej obiekt westchnień, stąd też nazwa undere, w której un oznacza nieformalne powiedzenie słowa tak. Undere nie interesuje, czy to, co jej ukochany mówi, jest nieprawidłowe czy niezrozumiałe. Ona jest gotowa przytaknąć, byle tylko zyskać jego akceptację i sympatię. Często undere jest przyjaciółką z dzieciństwa protagonisty.
Idealną undere jest Hinomoto Hikari z „Tokimeki Memorial 2”.
Deredere
Jak zostało już wcześniej wspomniane, słowo deredere pochodzi z japońskiej onomatopei na bycie zakochanym. Postać o takiej osobowości jest po prostu zawsze energiczna i szczęśliwa, nie zmienia się w obecności osoby, którą jest zauroczona. Często deredere są łączone z moe, czyli reakcją widzów na postacie, które wywołują silne i pozytywne uczucia.
Możliwości zobaczenia deredere oferuje „Lucky Star” (Takahara Miyuki) i „Toradora!” (Kushieda Minori).
Mayadere
Mayadere to największy wróg protagonisty (często próbuje go zabić) aż do momentu, kiedy się w nim zakochuje. Wtedy staje się jego największym sprzymierzeńcem, choć czasami pojawia się u niej ukryta tsunderu, która ponownie grozi mu, że go zabije.
Haqua du Lot Herminium z „World God Only Knows” to prawdopodobnie najlepszy przykład mayadere. Niektórzy uważają, że również Ryuugu Rena z „Higurashi no Naku Koro ni” pasuje do tego typu, ale wraz z powstaniem terminu yangiru zaczęto właśnie do niego przypisywać Renę.
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat