Filmy, które zdobyły popularność po latach

Nie wszystkie filmy, które dzisiaj uważamy za klasyki i przykłady świetnego kina, od razu osiągnęły taki sukces zaraz po premierze. Oto przykłady filmów, które zdobyły popularność dopiero po latach.

W historii kina nie raz dochodziło do sytuacji, że film dostał w dniu premiery bardzo słabe oceny nie tylko ze strony krytyków, ale także widowni (co odbiło się na wynikach finansowych). Po latach ich popularność jednak rosła, a dzięki powstaniu nośników DVD, filmoznawcy, krytycy i widzowie na całym świecie mogli do poszczególnych produkcji powrócić i dostrzec kunszt danego dzieła, któremu udało się jeszcze na tym zarobić. Oto przykłady takich produkcji:

Blade Runner

Łowca androidów z 1982 roku, przez wielu uznawany jest dzisiaj za przykład filmu idealnego. Początki nie był jednak tak udane. Kiedy Łowca androidów trafił na ekrany amerykańskich kin, okazał się finansową klapą. Popularność zdobył dopiero, kiedy zaczął być emitowany na specjalnych pokazach nocnych. Wtedy właśnie film ten narodził się po raz drugi. Zaczął zwracać na siebie coraz większą uwagę i dziś zaliczany jest do klasyki. Wydaje się być dość zaskakującym fakt, że kilka dekad temu film Ridleya Scotta został zmieszany z błotem przez krytyków, a widzowie nie chcieli go oglądać. Teraz jednak mamy podobną sytuację, ponieważ kontynuacja stworzona przez Denisa Villeneuve Blade Runner 2049 także nie osiągnęła sukcesu finansowego (dobrze, że chociaż krytycy wystawiają pozytywne oceny). Kto wie? Może po latach widzowie się zreflektują i będziemy mieć identyczną sytuację jak z pierwowzorem.

Mechaniczna pomarańcza

Tutaj sytuacja jest nieco inna. Amerykańska prasa była bardzo pozytywnie nastawiona do produkcji Stanleya Kubricka (film otrzymał m.in. nagrodę krytyków New Yorkera). Owszem, dziennikarze ze Stanów także przyczepili się do zbytniego epatowania przemocą w Mechanicznej pomarańczy, a w mediach pojawiły się sugestie, że film Kubricka stał się wzorem dla młodocianych przestępców. Ogólny jednak odbiór filmu był pozytywny, a produkcja zarobiła niezłe pieniądze ze sprzedaży biletów. Inaczej było jednak w Wielkiej Brytanii, gdzie z uwagi na reperkusje z jakimi film spotkał się w Stanach, cenzura zabroniła emisji tego filmu. A raczej nie sama cenzura, a Kubrick, który jej się obawiał. Legendarny reżyser zakazał dystrybucji filmu w Wielkiej Brytanii aż do swojej śmierci. Film powrócił jednak do żywych w latach 90. i odcisnął swoje piętno na brytyjskiej popkulturze, gdzie różnego formatu artyści inspirowali się dziełem Kubricka. Po latach oglądanie Mechanicznej Pomarańczy stało się w Wielkiej Brytanii legalne, więc można powiedzieć o drugim życiu tej produkcji.

Rocky Horror Picture Show

Zrealizowany w oparciu o sceniczne show Richarda O’Briena musical Jima Sharmana to dzieło wyjątkowe. Choć w momencie premiery spotkał się z niechętnym odbiorem, to po dziś dzień wyświetlany jest w wybranych amerykańskich kinach, a na seanse przychodzą kolejne pokolenia jego zagorzałych entuzjastów. Film podobnie jak Blade Runner, wyświetlany był w nocnych pokazach, dzięki czemu mógł złapać oddech, a w drodze polecania tej produkcji, coraz więcej osób odwiedzało sale kinowe. Ten, kto jednak widział Rocky Horror Picture Show choć raz, ten z pewnością nie powinien się dziwić, że historia tego filmu nie była od razu usłana różami, a dziś jest to niewątpliwie dzieło często polecane.

Obywatel Kane

Obecnie Obywatel Kane postrzegany jest jako jeden z największych filmów w historii ze względu na swoją innowacyjną strukturę i styl. W roku 1941, młody reżyser i aktor, Orson Welles stworzył filmowe arcydzieło, które przywoływane jest za każdym razem w murach akademickich, kiedy tylko mowa o kinie. Początki nie były jednak tak udane, bo Obywatel Kane niezbyt spodobał się publiczności i nie odniósł sukcesu kasowego. Widownia nie była zainteresowana przesłanką i tematami poruszanymi w tym filmie. Dziś jednak piastuje pierwsze miejsce we wszelkich rankingach i opracowaniach historii kina.

Skazani na Shawshank

Co robi tutaj jeden z najlepiej ocenianych filmów w historii (I to właściwie od dnia premiery?) Ano znalazł się tutaj, ponieważ widownia nie podzielała zdania krytyków. Wielokrotnie nominowany do Oscara film z 1994 roku nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem zaraz po swojej premierze. Film zaczął być zauważany dopiero, kiedy wydano go na kasetach VHS, dzięki czemu stał się jednym z najchętniej wypożyczanych filmów w całym kraju. Stacja telewizyjna TNT w 1997 roku kupiła prawa do emisji Skazanego na Shawshank, dzięki czemu film mógł trafić do jeszcze szerszej publiki i zostać docenionym.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
breaking
0 -

To już oficjalne: Disney przejął 21st…

Disney ogłosił już oficjalnie, że przejął większość udziałów w 21st Century Fox. Ta transakcja przyniesie…

Michalina Reda
0 -

Co z kategorią wiekową Deadpoola 2?…

Bob Iger zabrał głos w sprawie nadchodzącego Deadpoola 2. Przypomnijmy, że po przejęciu 20th Century…

Michalina Reda
0 -

Zakup Fox przez Disneya? Simpsonowie przewidzieli…

Simpsonowie znów zaskakują swoją niezwykłą intuicją. Jak się okazuje, o tym, że Disney przejmie Fox,…

Norbert Zaskórski
spoilery
0 -

25 filmów z najlepszymi fabularnymi twistami.…

Jeden z portali internetowych przygotował zestawienie produkcji filmowych z najbardziej szokującymi i najciekawszymi fabularnymi zwrotami…

Michalina Reda
spoilery
0 -

Najgorzej pilnowane spoilery w historii kina

Współcześnie spoilery są nieuniknione - czasem za sprawą internautów, a czasem samych twórców, którzy zdradzają…

Piotr Piskozub
0 -

Deadpool i Cable niczym Bóg i…

W sieci pojawił się nowy plakat filmu Deadpool 2, stylizowany na jedno z najsłynniejszych dzieł…

Co o tym sądzisz?