Repertuar kin Nowość Program TV
 

Filmy o górach. Co warto obejrzeć?

Kino pamięta wiele świetnych produkcji rozgrywających się na szczytach najwyższych gór ziemi. Jeśli lubicie tę lodowatą survivalową tematykę, sprawdźcie, które warto obejrzeć. Oto najciekawsze filmy o górach.

Filmy rozgrywające się w górach to szczególna kategoria w kinie z dreszczykiem. Mamy tu zwykle grupę zapalonych alpinistów, którzy wyposażają swoje plecaki w niezbędny sprzęt, by następnie atakować najwyższe szczyty świata. Wraz z nimi rozpoczynamy przygodę, doskonale wiedząc, że nie ma żadnej pewności, iż skończy się ona powodzeniem – z potężnymi górami nie ma żartów i niestety nie wszyscy wracają na dół.

Kino pamięta wiele świetnych i trzymających w napięciu filmów rozgrywających się właśnie podczas wspinaczki – są to zarówno dramaty, produkcje biograficzne, jak i te dokumentalne, które jeszcze bardziej oddziałują na emocje i wyobraźnię. W dzisiejszym zestawieniu przygotowałam dla Was 15 najlepszych moim zdaniem produkcji górskich – chwycą za serce, wywołają ciarki zimna na plecach, a gdy trzeba, sprawią, że uronimy łzę. Jeśli macie swoje propozycje, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Everest

Głośny film z 2015 roku, który opowiada o feralnej wyprawie na Mount Everest, najwyższą górę świata. Wydarzenia miały miejsce w 1996 roku, gdy grupa himalaistów pod przewodnictwem Roba Halla musiała zmierzyć się z potężną burzą śnieżną podczas schodzenia ze szczytu. Flm jest niezwykle przejmujący i nieustannie trzyma w napięciu – produkcja była nominowana do statuetek Saturna i Satelity, a widzowie przyjęli ją przychylnie. Reżyseruje Baltasar Kormakur a w obsadzie są między innymi Jason Clarke, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal i John Hawkes.

Czekając na Joe

Świetnie oceniany fabularyzowany dokument w reżyserii Kevina Macdonalda. Głównymi bohaterami są Joe Simpson i Simon Yates, prawdziwi uczestnicy wyprawy na Siula Grande w Peru w roku 1985. Podczas wspinaczki Joe łamie nogę i jedyną osobą, która może mu pomóc w zejściu na dół, jest Simon. Ich niebezpieczna przygoda jest dziś uważana za jedną z najbardziej niewiarygodnych historii górskich, a podczas seansu nawet sam widz nie dowierza w to, co się dzieje. Dla zainteresowanych – istnieje również książka biograficzna napisana przez Simpsona. Nosi tytuł Dotknięcie pustki.

K2

Głównymi bohaterami są dwaj przyjaciele, którzy decydują się na zdobycie wielkiej góry w Karakorum. Jak to często w przypadku filmów górskich bywa, podczas swojej wyprawy muszą zmierzyć się z szeregiem trudności, które sprawiają, że ich zdrowie i życie wisi na włosku. Fabuła bazuje na sztuce Patricka Meyersa i mówi się, że jest luźno inspirowana doświadczeniami Jima Wickwire’a i Louisa Reichardta, pierwszych Amerykanów, którzy stanęli na K2, drugim najwyższym szczycie Ziemi. Reżyserem produkcji jest Franc Roddam. Dziś o filmie mówi się, że jest nieco naiwny, jednak mimo to potrafi wywołać silne emocje.

Everest - Poza krańcem świata

Ponownie wracamy na słynny Mount Everest, tym razem w dokumentalizowanym filmie Leanne Pooley. Everest – poza krańcem świata to połączenie fabuły z archiwalnymi ujęciami potężnej góry, stanowiące rekonstrukcję pierwszego w historii zdobycia szczytu. Miało to miejsce w roku 1953, a w wyprawie udział wzięli Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Film trzyma w napięciu, a górskie widoki zapierają dech w piersiach. To jedna z propozycji, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Północna ściana

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30., gdy III Rzesza rosła w siłę. Sądząc, że mogą osiągnąć wszystko, Niemcy decydują się na zdobycie szczytu Eiger, na którym nikt do tej pory nie postawił stopy. Śmiałkowie konkurują z Austriakami, podchodząc do wyprawy jak do błahego konkursu. Szybko przekonają się, że z górą nie ma zabaw, a ich życie znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Fabuła jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i budzi skrajne emocje – od stresu i napięcia, aż do łez wzruszenia. Reżyserem jest Philipp Stölzl, a w rolach głównych występują Benno Furmann i Florian Lukas.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 123

 

Najlepsze z 24h

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Adam Siennica
-

Najlepsze seriale animowane Disneya. Jakie bajki…

Seriale animowane Disneya swego czasu były najpopularniejszymi tytułami na małym ekranie. Z perspektywy czasu widać,…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Paweł Krzystyniak
-

Na gameplay z Cyberpunk 2077 jeszcze…

Słowa jednego z deweloperów pracujących nad gra Cyberpunk 2077 nie pozostawiają wątpliwości. Na publiczną prezentację…

Co o tym sądzisz?