Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

Filmy o górach. Co warto obejrzeć?

Kino pamięta wiele świetnych produkcji rozgrywających się na szczytach najwyższych gór ziemi. Jeśli lubicie tę lodowatą survivalową tematykę, sprawdźcie, które warto obejrzeć. Oto najciekawsze filmy o górach.

Filmy rozgrywające się w górach to szczególna kategoria w kinie z dreszczykiem. Mamy tu zwykle grupę zapalonych alpinistów, którzy wyposażają swoje plecaki w niezbędny sprzęt, by następnie atakować najwyższe szczyty świata. Wraz z nimi rozpoczynamy przygodę, doskonale wiedząc, że nie ma żadnej pewności, iż skończy się ona powodzeniem – z potężnymi górami nie ma żartów i niestety nie wszyscy wracają na dół.

Kino pamięta wiele świetnych i trzymających w napięciu filmów rozgrywających się właśnie podczas wspinaczki – są to zarówno dramaty, produkcje biograficzne, jak i te dokumentalne, które jeszcze bardziej oddziałują na emocje i wyobraźnię. W dzisiejszym zestawieniu przygotowałam dla Was 15 najlepszych moim zdaniem produkcji górskich – chwycą za serce, wywołają ciarki zimna na plecach, a gdy trzeba, sprawią, że uronimy łzę. Jeśli macie swoje propozycje, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Everest

Głośny film z 2015 roku, który opowiada o feralnej wyprawie na Mount Everest, najwyższą górę świata. Wydarzenia miały miejsce w 1996 roku, gdy grupa himalaistów pod przewodnictwem Roba Halla musiała zmierzyć się z potężną burzą śnieżną podczas schodzenia ze szczytu. Flm jest niezwykle przejmujący i nieustannie trzyma w napięciu – produkcja była nominowana do statuetek Saturna i Satelity, a widzowie przyjęli ją przychylnie. Reżyseruje Baltasar Kormakur a w obsadzie są między innymi Jason Clarke, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal i John Hawkes.

Czekając na Joe

Świetnie oceniany fabularyzowany dokument w reżyserii Kevina Macdonalda. Głównymi bohaterami są Joe Simpson i Simon Yates, prawdziwi uczestnicy wyprawy na Siula Grande w Peru w roku 1985. Podczas wspinaczki Joe łamie nogę i jedyną osobą, która może mu pomóc w zejściu na dół, jest Simon. Ich niebezpieczna przygoda jest dziś uważana za jedną z najbardziej niewiarygodnych historii górskich, a podczas seansu nawet sam widz nie dowierza w to, co się dzieje. Dla zainteresowanych – istnieje również książka biograficzna napisana przez Simpsona. Nosi tytuł Dotknięcie pustki.

K2

Głównymi bohaterami są dwaj przyjaciele, którzy decydują się na zdobycie wielkiej góry w Karakorum. Jak to często w przypadku filmów górskich bywa, podczas swojej wyprawy muszą zmierzyć się z szeregiem trudności, które sprawiają, że ich zdrowie i życie wisi na włosku. Fabuła bazuje na sztuce Patricka Meyersa i mówi się, że jest luźno inspirowana doświadczeniami Jima Wickwire’a i Louisa Reichardta, pierwszych Amerykanów, którzy stanęli na K2, drugim najwyższym szczycie Ziemi. Reżyserem produkcji jest Franc Roddam. Dziś o filmie mówi się, że jest nieco naiwny, jednak mimo to potrafi wywołać silne emocje.

Everest - Poza krańcem świata

Ponownie wracamy na słynny Mount Everest, tym razem w dokumentalizowanym filmie Leanne Pooley. Everest – poza krańcem świata to połączenie fabuły z archiwalnymi ujęciami potężnej góry, stanowiące rekonstrukcję pierwszego w historii zdobycia szczytu. Miało to miejsce w roku 1953, a w wyprawie udział wzięli Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Film trzyma w napięciu, a górskie widoki zapierają dech w piersiach. To jedna z propozycji, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Północna ściana

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30., gdy III Rzesza rosła w siłę. Sądząc, że mogą osiągnąć wszystko, Niemcy decydują się na zdobycie szczytu Eiger, na którym nikt do tej pory nie postawił stopy. Śmiałkowie konkurują z Austriakami, podchodząc do wyprawy jak do błahego konkursu. Szybko przekonają się, że z górą nie ma zabaw, a ich życie znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Fabuła jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i budzi skrajne emocje – od stresu i napięcia, aż do łez wzruszenia. Reżyserem jest Philipp Stölzl, a w rolach głównych występują Benno Furmann i Florian Lukas.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 123

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Adam Siennica
-

Pan Kleks i The Umbrella Academy.…

The Umbrella Academy to nowy serial Netflixa oparty na komiksach. Platforma wpadła na kapitalny pomysł,…

Adam Siennica
spoilery
-

Kapitan Marvel – sceny po napisach…

Kapitan Marvel miała już swoje pierwsze pokazy w Stanach Zjednoczonych. To z nich pochodzą informacje…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Michalina Reda
-

Hellboy – nowe zdjęcie z filmu.…

Hellboy wejdzie na ekrany kin jeszcze w tym roku, a do sieci trafiają kolejne materiały…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]