Future Frombork Festival, czyli jak marka LG oswoiła sztuczną inteligencję
Podczas Future Frombork Festiwal uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób marka LG zaimplementowała w swoich sprzętach sztuczną inteligencję. A zrobili to po mistrzowsku.
Podczas Future Frombork Festiwal uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób marka LG zaimplementowała w swoich sprzętach sztuczną inteligencję. A zrobili to po mistrzowsku.
Niedawno odwiedziliśmy Frombork z okazji pierwszej edycji Future Frombork Festival, nad którą objęliśmy patronat. Festiwal okazał się interdyscyplinarnym spotkaniem nauki, sztuki oraz mody – i to w mieście, w którym żył i pracował Mikołaj Kopernik! Dlatego jedną z atrakcji była prezentacja starodruków z autentycznymi podpisami astronoma. Zaprezentowano też współczesne dokonania naukowców z PAN firmy Astronika, w tym pierwszego polskiego satelitę. W przestrzeni kosmicznej krąży dziś ponad 80 elementów opracowanych przez polskich naukowców i wyprodukowanych przez polskie firmy, a nasi krajowi eksperci uczestniczą w wielu międzynarodowych misjach. I o tych dokonaniach polskiej nauki, o badaniach Kosmosu, o przyszłości świata, a także o sztucznej inteligencji i jej roli w naszych życiu rozmawiali przedstawiciele środowiska naukowego, mediów i partnerów festiwalu – i to w tych samych murach, w których kiedyś Mikołaj Kopernik prowadził prace astronomiczne.
Nasz panel o przyszłości rozwoju technologii w życiu codziennym i tym, co AI nam daje, a co zabiera, uświetniła firma LG, partner technologiczny festiwalu. Jako panelista wystąpił Aleksander Dołżyński, ekspert technologiczny i trener produktowy z certyfikatem LG Global Trainer w LG Electronics, a także Michał Szwajewski, dyrektor merytoryczny festiwalu i prezes Space Entrepreneurship Institute. Moderowała go nasza redakcyjna koleżanka Martyna Ludwig.
Eksperci zastanawiali się, czy sztucznej inteligencji należy się obawiać, bo nowoczesne technologie często są dla zwykłego człowieka zagadką. Tak naprawdę AI towarzyszy nam na każdym kroku, ułatwiając i usprawniając nasze funkcjonowanie. Algorytmy zapamiętujące nasze preferencje przy wyborze filmów na platformach VOD, smartfony, które podpowiadają nam kolejne rozwiązania w edycji obrazu czy dźwięku, a nawet pralka, która sugeruje, jaki program wybrać na podstawie wagi, stopnia zabrudzenia i materiału ubrań – to już nasze życie codzienne. Prelegenci zgodnie doszli do wniosku, że sztuczna inteligencja to kolejny i ogromny krok w rozwoju ludzkiej cywilizacji. Może na miarę odkrycia kopernikańskiego?
Podczas Future Frombork Festiwal także miłośnicy mody mogli znaleźć coś dla siebie. Swoją kolekcję – inspirowaną Kosmosem, widzianym w filmach i w programach telewizyjnych, a także materiałami udostępnionymi przez NASA (w tym archiwalnymi z lat 60., czyli złotej ery odkryć kosmicznych) – przedstawił duet projektantów tworzących markę MMC, Ilona Majer i Rafał Michalak.
W kolekcji dominowały motywy kosmiczne (zarówno te odwołujące się wprost do historii, jak i te znane szerokiej publiczności z filmów science fiction), gwiazdy, srebrne materiały i futurystyczne sylwetki.
Goście pokazu mieli okazję zapoznać się z nowymi sprzętami marki LG, które korzystają z zaawansowanej sztucznej inteligencji. AI w najnowszych telewizorach LG OLED analizuje obraz już na poziomie pikseli, by poprawić i wyostrzyć rozmyte obiekty i tła. Inteligentny procesor AI skutecznie oddziałuje także na kolorystykę. Analizuje najczęściej używane odcienie, w związku z czym możliwe jest dokładne oddanie nastroju i emocji zgodnie z zamiarem twórców filmów i treści.
System webOS oferuje intuicyjny dostęp do aplikacji i treści, a także możliwość personalizacji na podstawie preferencji użytkowników. Dzięki funkcji AI Concierge użytkownicy mogą szybko znaleźć interesujące ich treści oraz otrzymywać spersonalizowane rekomendacje. Nowoczesny interfejs pozwala na prostą obsługę, co sprawia, że webOS idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych użytkowników.
Platforma webOS wspiera także technologię AI Picture Pro, która optymalizuje jakość obrazu w czasie rzeczywistym, oraz system AI Sound Pro, który zapewnia wirtualny dźwięk przestrzenny 9.1.2. Użytkownicy mogą w pełni cieszyć się zarówno obrazem, jak i dźwiękiem najwyższej jakości. Dzięki temu telewizory LG, obecne na Future Frombork Festival, doskonale wpisały się w tematykę wydarzenia. Pokazały, jak technologia może służyć zarówno rozrywce, jak i codziennemu życiu.
Na telewizorach LG OLED można było także oglądać pokaz MMC, a projektor LG CineBeam Q był elementem wydarzenia. Dzięki temu można było zobaczyć, jak sztuka łączy się z technologią. Firma zaprezentowała zakrzywiony monitor LG UltraGear 45GS95QE, na którym prezentowane były prace Szymona Sipowicza, wykonane w technice cyfrowej, za pomocą narzędzi AI. Inspiracją do nich był motyw przewodni festiwalu, czyli kosmiczne przestrzenie z Mikołajem Kopernikiem.
Twórca podczas pracy korzystał właśnie z monitora LG UltraGear 45GS95QE, by przetestować jego możliwości w projektowaniu cyfrowym. Interesowały go, takie jak idealna czerń, nieskończony kontrast i wierność odwzorowania kolorów, gwarantowane przez ekran OLED.
Uzupełnieniem wydarzenia we Fromborku był koncert Piotra Kalińskiego i Stefana Wesołowskiego, czyli zespołu Nanook of the North. Młodzi, utalentowani i cieszący się zasłużoną sławą twórcy muzyczni zaprezentowali wyjątkową kompozycję z użyciem dźwięków z kosmosu. Ten premierowo przedstawiony materiał będzie podstawą nowej płyty duetu.
Tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w tegorocznej edycji, organizatorzy zapraszają ponownie do Fromborka we wrześniu 2025 roku.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1957, kończy 67 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1989, kończy 35 lat