Domowe kino na miarę budżetu: telewizor LG QNED i soundbar S70TY w akcji
Wiele tracimy oglądając filmy i seriale na smartfonach. Zestaw składający się z telewizora LG QNED i soundbara to propozycja dla tych, którzy po przeczytaniu tego tekstu nabiorą ochoty na przekształcenie salonu w domowe kino.
Wiele tracimy oglądając filmy i seriale na smartfonach. Zestaw składający się z telewizora LG QNED i soundbara to propozycja dla tych, którzy po przeczytaniu tego tekstu nabiorą ochoty na przekształcenie salonu w domowe kino.

Po co mi duży telewizor, skoro zawsze mam przy sobie smartfon?
Wyobraź sobie oglądanie drugiej części Diuny na smartfonie: nawet jeśli obraz jest ostry i kolorowy, mały ekran nie odda rozmachu i majestatu otwierającej film zagłady patrolu Harkonnenów czy ataku na gigantyczną żniwiarkę lub walki na arenie na Giedi Prime. Ale nie tylko tak efektowne i majestatyczne sceny tracą na takim ekraniku. Subtelności gry aktorskiej w Dojrzewaniu czy pietyzm wykonania strojów w Lamparcie też umknie naszej uwadze podczas oglądania na smartfonie. Przewagi dużego ekranu nad małym są widoczne od pierwszego seansu, że o meczu piłki nożnej nie wspomnę. Na smartfonie piłka jest wielkości kilku pikseli, a sami piłkarze niewiele więksi. W tym przypadku rozmiar zdecydowanie ma znaczenie i duży może więcej!

Warto też podkreślić, że nie ma czegoś takiego, jak zbyt duży telewizor. Mit oglądania w odpowiedniej odległości od ekranu – rosnącej wraz z przekątną – pochodzi jeszcze z czasów telewizorów kineskopowych o formacie 4:3. Obecnie złota zasada jest taka, że należy kupić największy telewizor, na jaki nas stać i jaki zmieści się do przeznaczonego nań pomieszczenia.
Ale duży ekran to jeszcze nie wszystko, w domowym kinie warto też pamiętać o nagłośnieniu.

No dobrze, a po co soundbar, skoro TV ma wbudowane głośniki?
Tak, jak większy ekran telewizora ma przewagę nad smartfonem, tak samo zewnętrzne głośniki np. w soundbarze lub innym zestawie kina domowego mają przewagę nad głośnikami wbudowanymi w telewizor. Praw fizyki nie przeskoczymy – nowoczesne telewizory mają wąski profil i jeszcze cieńsze ramki. Nie ma tam miejsca na naprawdę dobre głośniki. Wbudowane głośniki często zniekształcają niskie tony, a dialogi bywają niewyraźne nie tylko w polskich produkcjach. Nawet niedrogi soundbar rozwiązuje te niedogodności:
- Dialogi są wyraźniejsze – nie trzeba podkręcać głośności podczas cichych rozmów.
- Efekty specjalne brzmią naturalnie – np. odgłosy deszczu otulają, zamiast dominować.
- Muzyka zyskuje głębię – soundtrack Interstellar nabiera rozmachu, a oglądanie koncertów czy teledysków staje się muzyczną ucztą.
- Gry wideo stają się bardziej immersyjne – dobre nagłośnienie przenosi nas w sam środek akcji np. w nowym Assassin’s Creed Shadows.

Jeśli masz już telewizor, soundbar jest najprostszym sposobem na dźwiękowy upgrade. A jeśli kupujesz nowy TV, to model LG QNED 55QNED87T6B w zestawie z soundbarem LG S70TY gwarantuje spójność brzmienia z obrazem i wyjątkową wygodę konfiguracji. Taki zestaw LG QNED i S70TY to żaden luksus dla wybranych, tylko pragmatyczna i niedroga inwestycja w jakość codziennej rozrywki dla osób chcących wejść w świat kina domowego bez inwestycji w kosztowny system audio-video. Telewizor świetnie sprawdzi się przy oglądaniu treści HDR oraz w grach wideo, a soundbar doda głębi wszystkim treściom.

Telewizor LG QNED: obraz, który wciąga
Technologia QNED w modelu LG QNED 55QNED87T6B to gwarancja nasyconych kolorów i ostrych detali – nawet w dynamicznych scenach. Dzięki podświetleniu Mini LED i lokalnemu wygaszaniu czernie są niemal tak głębokie jak w OLED-ach, a jasne elementy (np. eksplozje w filmach akcji) błyszczą bez prześwietleń. Procesor z AI na bieżąco analizuje obraz, poprawiając kontrast i redukując szumy w starszych produkcjach (np. klasyczne filmy na Netflixie).

Technologie HDR10 i Dolby Vision sprawiają, że mroczne seriale, jak choćby Silos, wyglądają tak, jak zamierzyli twórcy – z precyzyjnym odwzorowaniem gry świateł i cieni. A jeśli jesteś fanem gier, aplikacje dostępne w systemie webOS pozwala grać w chmurze (GeForce NOW, wkrótce Xbox Cloud) bez konsoli – wystarczy podłączyć pad poprzez Bluetooth.
Dzięki programowi webOS Re:New telewizor będzie otrzymywał pełne aktualizacje przez 5 lat – nie tylko systemowe, ale też związane z bezpieczeństwem. To jak zakup sprzętu, który „rośnie” wraz z postępami technologii.

Soundbar LG S70TY: otaczający dźwięk
Twórcy wkładają mnóstwo pracy w warstwę dźwiękową filmów, seriali czy gier. Soundbar LG S70TY w układzie 3.1.1 z obsługą Dolby Atmos tworzy „kopułę” z dźwięku, dzięki której scena z klikerami w The Last of Us staje się jeszcze bardziej przerażająca. Soundbar łatwo łączy się z telewizorem, a zestawem sterujemy jednym pilotem. Co więcej – funkcja WOW Orchestra sprawia, że głośniki TV i soundbara będą ze sobą współpracowały, tworząc jeden duży system audio.

Tryby AI automatycznie dostosowują brzmienie: podczas efektownych scen akcji podkręcą bas, w dialogach (np. w Severance) wyostrzą głosy, a podczas oglądania koncertów oddadzą wnętrze sali koncertowej czy stadionu. System z łatwością można rozbudować o dodatkowe głośniki, by uzyskać pełne 5.1.2.

Źródło: Materiał zrealizowany we współpracy z firmą LG



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1950, kończy 75 lat
ur. 1988, kończy 37 lat
ur. 1975, kończy 50 lat
ur. 1950, kończy 75 lat
ur. 1974, kończy 51 lat

