Przeczytaj w weekend

Harlan Coben - seriale i filmy. Co tworzył pisarz?

Harlan Coben jest jednym z bardziej znanych autorów kryminałów i thrillerów ze Stanów Zjednoczonych. Jakie filmy i seriale powstawały na podstawie jego książek?

Harlan Coben jest jednym z bardziej znanych autorów kryminałów i thrillerów ze Stanów Zjednoczonych. Jakie filmy i seriale powstawały na podstawie jego książek?

Harlan Coben jest płodnym pisarzem, który może pochwalić się wieloma uznanymi książkami z gatunku kryminał lub thriller. Nic zatem dziwnego, że powstało kilka produkcji filmowych i serialowych na podstawie jego powieści. Nie tyle, ile by mogło, ale zapewne zmieni się to niebawem. Jesienią 2018 roku Harlan Coben zawarł wieloletnią i wyłączną umowę z platformą Netflix – w ramach współpracy zrealizowanych zostanie aż 14 ekranizacji jego powieści. Umowa obejmuje nie tylko tytuły, które Harlan Coben już napisał, ale również te, które dopiero się ukażą.

W tym ukaże się też adaptacja książki W głębi lasu, której akcja zostanie inaczej niż w oryginale, osadzona w Polsce. Będzie to drugi nasz serial od Netflixa, który zadebiutuje jeszcze w 2020 roku. Poniżej możecie zobaczyć inne produkcje powstające na podstawie książek Cobena oraz seriale, do których pisał scenariusze:

Nie mów nikomu (2006)

Chętni do adaptowania książek Cobena zawsze byli Francuzi. W 2006 roku zadebiutował film oparty o książkę o tym samym tytule, która opowiadała o pediatrze wdowcu, którego żona zmarła niedługo po ślubie. Otrzymuje on jednak tajemniczego e-maila. Z listy wynika, że ukochana jednak żyje. 

Jedyna szansa (2015)

Główną bohaterką jest lekarka Alice Lambert, która zostaje postrzelona we własnym domu. Dowiaduje się niedługo potem, że jej mąż nie żyje, a córka została porwana. Policja uznaje ją za główną podejrzaną, ale kobieta rozpoczyna śledztwo na własną rękę, aby dowiedzieć się, kto jest sprawcą, ale też odnaleźć córkę. 

Tylko jedno spojrzenie (2017)

Kolejny serial tworzony dla telewizji we Francji. Ekranizacja powieści Harlana Cobena opowiada o bohaterce, której mąż po piętnastu latach małżeństwa nagle znika. Eva pragnie za wszelką cenę odnaleźć męża. W trakcie poszukiwań kobieta dowiaduje się o mężu wielu tajemnic, o których nie miała pojęcia. Główna bohaterka zaczyna się zastanawiać, czy jej dotychczasowe życie nie było kłamstwem.

Porzucony według Harlana Cobena (2016)

Historia dotyczy zaginięcia pięcioletniego chłopca. A w zasadzie traumy, z jaką borykają się jego koledzy i starszy brat, ponieważ to właśnie oni obwiniają się za całą tę sytuację. Serial trzyma w napięciu podobnie jak książki Cobena i oferuje niezłą intrygę kryminalną. 

Safe (2018, Netflix)

Fabuła serialu skupia się na postaci Toma, chirurga, który wychowuje dwie nastoletnie córki po śmierci swojej żony. Wszystko wydaje się wracać do normalności, a rodzina uczy się żyć po tragedii aż do feralnego dnia, kiedy jedna z córek niespodziewanie wymyka się na imprezę. Zaginięcie i morderstwo odsłaniają dawne tajemnice i sekrety.

W głębi lasu (2020, Netflix)

Drugi polski serial od Netflixa. Fabuła serialu oparta zostanie o książkę W głębi lasu, ale akcja osadzona zostanie nie w Stanach Zjednoczonych, a właśnie w Polsce. Akcja obejmie dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść przedstawia życie warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego. Niespodziewanie zostaje odnalezione ciało, co może mieć związek ze zniknięciem dziewczyny i doprowadzić do przełomu w śledztwie.

fot. Netfix / fanpage Netflixa na Facebooku

The Stranger (2020, Netflix)

Szybciej na platformie Netflix pojawi się serial The Stranger na podstawie scenariusza Harlana Cobena. Sieć tajemnic sprawia, że przykładny obywatel, Adam Price, rozpoczyna misję, która ma ujawnić prawdę o najbliższych. Premierę zaplanowano na 30 stycznia 2020 roku.  

null

Źródło: zdjęcie główne: Netflix

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV