Historia programu Survivor. Na czym polega jego fenomen?
Bardzo często jest tak, że najlepsze pomysły nie są zarazem tymi najbardziej skomplikowanymi. Bo co jest takiego skomplikowanego w wyselekcjonowaniu 20 ludzi i zostawieniu ich w dżungli, by walczyli nie tylko o przetrwanie w ekstremalnych warunkach, ale także o tytuł jedynego rozbitka oraz milion dolarów?
Bardzo często jest tak, że najlepsze pomysły nie są zarazem tymi najbardziej skomplikowanymi. Bo co jest takiego skomplikowanego w wyselekcjonowaniu 20 ludzi i zostawieniu ich w dżungli, by walczyli nie tylko o przetrwanie w ekstremalnych warunkach, ale także o tytuł jedynego rozbitka oraz milion dolarów?
Oczywiście walczyli nie w dosłownym tego wyrazu znaczeniu, lecz przy pomocy obranej strategii, różnego typu zadań, zawierania sojuszy oraz odrobiny szczęścia. Taka idea zrodziła się w głowie Charliego Parsonsa, brytyjskiego producenta telewizyjnego, już w 1994 roku. Trzy lata później ukazała się szwedzka Ekspedycja Robinson, będąca pierwszą na świecie adaptacją formatu Parsonsa. Do 2001 roku swoje wersje miały już takie kraje jak Brazylia, Dania, Francja czy Wielka Brytania. Najpopularniejszą, bez dwóch zdań, stała się wersja amerykańska – Survivor – produkowana przez Parsonsa, Marka Burnetta oraz prowadzącego show, Jeffa Probsta. Liczący aktualnie 33 sezony program ugruntował wszystkie główne zasady formatu oraz ich wszelkie modyfikacje.
W początkowych sezonach uczestnicy (zwykle 16) byli dzieleni na dwa plemiona rywalizujące ze sobą w zadaniach o nagrodę (o coś, co pomaga w życiu obozowym) oraz o immunitet plemienny, chroniący przed radą plemienia. Na radach plemienia właśnie dochodzi do jednego z kluczowych elementów w grze – eliminacji innych uczestników. Przy mniej więcej 10 osobach następuje połączenie obu drużyn w jedno plemię; immunitet drużynowy zastępuje immunitet indywidualny, a wyeliminowani uczestnicy stają się sędziami, którzy po 39 dniach, w finałowej radzie plemienia, głosują na jednego z dwójki finalistów, który według nich zasłużył na tytuł jedynego ocalałego i milion dolarów w gotówce. Z biegiem lat zmianom ulegały niektóre detale: zamiast 16 uczestników było 18 lub 20, zamiast dwóch plemion – trzy, zamiast dwójki finalistów – trójka.
Późniejsze sezony przyniosły oczywiście rozwinięcie poszczególnych elementów rozgrywki. Oprócz pojawienia się takich twistów jak przemieszanie plemion, wyspa odkupienia czy podwójna rada plemienia najważniejszą modyfikacją stał się Ukryty Immunitet (Hidden Immunity Idol). Gracz, który znajdzie ten schowany gdzieś w obozie lub dżungli artefakt, może użyć go na radzie plemienia po oddaniu głosów, ale przed ich odczytaniem, anulując tym samym głosy oddane na jego osobę. Gra nabrała nieprzewidywalności. Ciekawym zabiegiem są też tematy przewodnie edycji, zawsze dostarczające dodatkowych emocji – All Stars, Heroes vs Villains, Fans vs Favorites czy udane Brawn vs Brains vs Beuty. Spore kontrowersje wzbudził za to sezon 13, w którym rozbitkowie zostali podzieleni na cztery plemiona zgodnie z ich kolorem skóry.
Również w Polsce Survivor ma swoją historię. Program emitowano w telewizjach TVP2, TV4 oraz AXN pod nazwą Ryzykanci. W 2004 roku Polacy doczekali się własnej adaptacji formatu. Wyprawa Robinson, wyprodukowana przez stację TVN, okazała się niestety finansową porażką i nie zwróciła kosztów produkcji. Jeśli ktoś był fanem Survivora, nie mógł być do końca zadowolony z realizacji tego projektu przez naszych rodaków – polskie wydanie różniło się pod wieloma względami od oryginalnego formatu, ale najważniejszymi minusami były zebrana obsada oraz prowadzący w postaci Huberta Urbańskiego. Koniec końców, po 55 dniach na wyspie, czek na 100 tysięcy złotych powędrował do Katarzyny Drzydżyk.
Duża grupa polskich fanów tego telewizyjnego show nie pozostaje jednak bierna. Nie tracąc nadziei na drugą odsłonę Wyprawy Robinson, fani organizują na licznych forach poświęconych Survivorowi edycje online, a niektórzy idą nawet krok dalej, realizując edycje nie w tym wirtualnym, lecz prawdziwym świecie. Fanowski Survival Nida liczy obecnie trzy sezony, zaś Robinsonowie – cztery.
Przez 32 sezony Survivor stał się jednym z najważniejszych programów w historii telewizji, dostarczając nam wielu egzotycznych, pięknych i czasami niebezpiecznych lokacji, multum interesujących osobowości, niespodziewanych zwrotów akcji i emocji, towarzyszących nieustannie od pierwszego do ostatniego sezonu. Twórcy wciąż wpadają na nowe, świeże pomysły, nie pozwalając na rutynę i nudę w ich show. Premiera 33 sezonu to idealna okazja do zapoznania się z tym formatem (naszą recenzję znajdziecie tutaj).
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat