IMAX, 4DX i ScreenX - Cinema City stawia na nowe technologie

W dobie rosnącej popularności serwisów VoD dobry repertuar może nie wystarczyć, aby przyciągnąć widzów do sal kinowych. Cinema City inwestuje na technologie, które pozwalają wynieść seans na wyższy poziom i zapewnić doświadczenia, o które trudno w domowym zaciszu.

W dobie rosnącej popularności serwisów VoD dobry repertuar może nie wystarczyć, aby przyciągnąć widzów do sal kinowych. Cinema City inwestuje na technologie, które pozwalają wynieść seans na wyższy poziom i zapewnić doświadczenia, o które trudno w domowym zaciszu.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  kino 

Sieć Cinema City od pierwszych lat swojego funkcjonowania na polskim rynku kojarzona jest z innowacyjnym podejściem do branży filmowej. Kiedy operator uruchomił swój pierwszy multipleks w warszawskim centrum handlowym Sadyba Best Mall, od razu udostępnił publiczności salę wyświetlającą produkcje w formacie IMAX. Tym, co wyróżniało ją na tle konkurencyjnych obiektów, jest przede wszystkim gigantyczny ekran o wymiarach 24 na 18 metrów. Filmy oglądane w takim formacie zajmują niemal całe pole widzenia, przez co odbiorca odnosi wrażenie, że znajduje się w samym centrum akcji.

Sala IMAX od początku przyciągała przed ekran osoby zainteresowane kinem 3D. Trójwymiarowe produkcje realizowane za pośrednictwem IMAX-owych kamer oferują znacznie większy poziom głębi niż hollywoodzkie filmy, które obecnie wypuszcza się w wersji 3D. Połączenie wysokiej jasności i dużego kontrastu projektorów IMAX z wielkim ekranem sprawia wrażenie, że drobne elementy uchwycone okiem kamery zdają się wyskakiwać z tła wprost przed oczy widza.

Na tym jednak nie zakończyły się eksperymenty technologiczne operatora . Kolejnym krokiem było skonstruowanie sal 4DX, które pobudziłyby dodatkowe zmysły podczas seansu. Standardowe fotele zastąpiono w nich siedziskami naszpikowanymi technologią, które w czasie rzeczywistym reagują na to, co dzieje się na ekranie. Najważniejszym elementem 4DX jest zaawansowany symulator ruchu, który wznosi, faluje i kołysze fotelami. Te trzy tryby pozwalają przekładać ruch w kadrze na ruch odbiorcy, dzięki czemu widzowi wydaje się, że to on stoi za kamerą filmową. Takie haptyczne wsparcie intensyfikuje doznania i pozwala lepiej wczuć się w akcję.

Uzupełnieniem systemu ruchu są moduły efektów środowiskowych zaprojektowane przez inżynierów CJ 4DPLEX. Ich zadanie jest proste – mają wprowadzić do kina dodatkowe zmysły. Wśród nich znajdziemy m.in. generator rozbłysków symulujący eksplozje, emiter zapachów, system nawiewu czy dysze wodne imitujące zarówno lekkie mżawki, jak i prawdziwe ulewy. W ramach 4DX udostępniane są również okulary 3D Master Image, które nadają produkcjom głębi.

Najnowszym odkryciem Cinema City są zaś trójekranowe sale ScreenX, w których obraz wylewa się na ściany boczne, tworząc ultrapanoramiczne doświadczenie. Pierwszą polską salę tego typu otwarto w warszawskiej Galerii Mokotów i zastosowano w niej 12 laserowych projektorów do stworzenia 270-stopniowego widowiska. Widz uczestniczący w seansie ScreenX jest otoczony ekranami z trzech stron, przez co odnosi wrażenie, że jest integralną częścią filmu. Zaletą tej technologii jest to, że odbiorca nie musi zakładać okularów 3D, aby zwiększyć immersyjność produkcji.

Ale żaden ze wspomnianych formatów nie oferuje domowego komfortu oglądania, jakim cieszą się subskrybenci serwisów VoD. Cinema City znalazło sposób, aby podjąć rywalizację także z tą gałęzią przemysłu filmowego. Bezpośrednim konkurentem dla naszych salonów mają być sale VIP, w których zamontowało wygodne fotele rozkładane do pozycji leżącej. Na tym jednak nie koniec – przed seansem kucharze przygotowują dla klientów kolację z daniami na ciepło oraz zimno, w cenie biletów dostępne są także przekąski oraz napoje. Sale VIP mają połączyć to co najlepsze w oglądaniu filmów w kinie oraz w domu – doskonałą jakość obrazu i dźwięku z kameralną, swobodną atmosferą.

W ciągu 20 lat operatorowi udało się otworzyć 35 kin, wśród których znajdziemy 6 sal IMAX, 6 sal 4DX, dwie strefy VIP oraz salę ScreenX. Firma eksperymentuje także z kinem interaktywnym Cinema Park, które ma pełnić rolę edukacyjnego medium dla najmłodszych. Te wszystkie technologie mają wynieść kinematografię na wyższy poziom i sprawić, że seans zmieni się ze zwykłego oglądania filmu w wysoce immersyjne doświadczenie.

Źródło: Materiał opracowany we współpracy z Cinema City Poland

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Bingbing Li

Bingbing Li

ur. 1973, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV