Jak „Wojny Klonów” zmieniły kanon „Gwiezdnych wojen”?

Finał piątego sezonu "Wojen Klonów" to doskonała okazja do przyjrzenia się temu, co twórcom udało się zrobić przez te pięć lat. Dokonano bowiem co najmniej kilku drastycznych zmian w kanonie, które wywołały wśród fanów sporo kontrowersji.

Jego obecna forma powstała w 2000 roku, kiedy zatrudniono Leelanda Chee do stworzenia bazy, która zwana jest Holokronem. To właśnie dzięki niemu wszystko jest skatalogowane i poukładane w sensownym porządku. Podzielono to na pięć poziomów, które zależne są od swojej ważności. Najistotniejszym oczywiście jest kanon-G, czyli wszystko związane z filmami i z osobą George’a Lucasa. Gdy na przykład twórca sagi mówi, że Han strzelał pierwszy, to tak jest i koniec. Niedawno stworzono kanon-T, który jest poziom niżej – tutaj będą umieszczane wszystkie oficjalne produkcje telewizyjne – właśnie w nim mamy Star Wars: The Clone Wars. Siłą rzeczy kanon-T stoi ponad kanonem-C, w którym znajduje się całe Expanded Universe. Jeśli twórcy serialu coś zmieniają wbrew wydarzeniom z książki, od razu staje się to kanoniczne i wówczas mamy tzw. retcon.


©2011 Lucasfilm

Od początku tworzenia Star Wars: The Clone Wars twórca i producent wykonawczy, Dave Filoni, podkreślał, że poważnie traktuje zachowanie ciągłości z EU. Zawsze mówił, że jest fanem, który chce o to dbać, ale mimo jego dobrych chęci, serial stworzył wiele nieścisłości. Co ciekawe, nie wszystkie wydarzenia zostały oficjalnie zatwierdzone i umieszczone w osi czasu kanonu przez Chee. W jednym z oświadczeń podkreślał on, że uczyni to dopiero, gdy serial dobiegnie końca.

Zaczęto od drobnych nieścisłości, jak daty pasowania Anakina na rycerza, wykorzystywanego sprzętu, jego pierwszego spotkania Grievousa czy chociażby okoliczności pojawienia się blizny. Było tego sporo, ale nic nie wywołało tutaj kontrowersji czy większych emocji.

Mocniej w kanonie namieszał fakt posiadania przez Anakina uczennicy. Po pierwsze – Anakin był zaledwie rycerzem i teorytycznie nie mógł mieć Padawana. Oczywiście Anakin jest wyjątkowy, a jego koneksje z Palpatinem dawały mu wpływy, których nigdy by tak szybko nie otrzymał. Pojawienie się Ahsoki Tano było poddawane pod wątpliwość i wciąż wywołuje u fanów mieszane odczucia. Od początku trwają dyskusje na temat jej ewentualnego losu i jaki będzie mieć to wpływ na Anakina. Finał jej wątku będzie kluczowy dla tego, czy fani ostatecznie zaakceptują ten dodatek.

Gdy twórcy zaczęli sięgać do znanych postaci Jedi, niesmak fanów zaczął narastać. Najpierw wskrzeszono Etha Kotha, który pierwotnie zginął w pierwszej bitwie o Geonosis (pojawił się w małej rólce w drugim sezonie). Mieliśmy wielkie kontrowersje związane z postacią mistrza Jedi Evana Piela, którego z kolei widzieliśmy w sezonie trzecim. Kompletnie zmieniono finał jego historii, nie przejmując się wydarzeniami z książek. W „Nocach Coruscant” Piela umarł po walce ze szturmowcami, dając zadanie Jaxowi Pavanowi. Wydarzyło się to kilka lat po Wojnach Klonów. W wersji serialowej ginie on podczas misji w drugim roku walk. Na twórców produkcji telewizyjnej za ten zabieg spadła spora fala krytyki. Podobnie było na początku 5. sezonu z mistrzynią Jedi Adi Galią, która ginie w walce z Savage’em Opressem i Darthem Maulem. W pierwotnej wersji zabija ją Grevious w bitwie o Boz Pity.


©2013 Lucasfilm

Mimo wszystko – te wydarzenia nie wywołały aż tak olbrzymich kontrowersji, jak mogłoby to się wydawać. Pierwszy brak ciągłości miał wielki wpływ na fanów po odcinkach z Mandalorianami z drugiego sezonu. Przedstawiono ich planetę w sprzeczności z tym, co dużo wcześniej stworzyła Karen Traviss w powieściach z EU. To właśnie ta pisarka rozbudowała Mandalorian, zdobywając rzesze fanów. Traviss już kończyła swoją karierę w uniwersum, mając w planach ostatnią książkę. Aczkolwiek wydarzenia z serialu ją zdenerwowały, obraziła się i zdecydowała się jej nie kończyć, ostatecznie porzucając świat „Gwiezdnych Wojen”. Aby rozwiązać problem tych dwóch różnych spojrzeń na wygląd Mandalore, potrzebna była poprawka, która została opublikowana w ilustrowanych przewodnikach. Wyjaśniono tam, że radioaktywna pustynia z serialu jest zaledwie częścią planety Mandalore.

Największą zmianą w kanonie jest bez wątpienia wskrzeszenie Dartha Maula. Co ciekawe, zmiana ta została w większości przyjęta pozytywnie. Wielu fanów miało świadomość, że potencjał tego bohatera nie został w filmie wykorzystany. Maul zadebiutował z mechanicznymi nogami pod koniec 4. sezonu i był również obecny w 5. sezonie. Odcinki z nim zostały uznane przez fanów za najlepsze w historii serialu, więc spokojnie możemy powiedzieć, że była to słuszna decyzja. Pojawienie się Sitha jednak nie było jego pierwszym powrotem do żywych. Wcześniej widzieliśmy go w komiksach, które teraz są występami niekanonicznymi.

Końcowe odcinki piątego sezonu również wprowadzają fanów w konsternację – twórcy wykorzystują Barissę Offee w bardzo niebezpiecznym wątku. Wszystko wskazuje na to, że tutaj również namieszają, będąc w sprzeczności z wydarzeniami na Drongarze, o których czytaliśmy w książkach oraz z losem Offee, która zginęła podczas wykonania rozkazu 66.


©2013 Lucasfilm

Zastanawia fakt, dlaczego twórcy wykorzystują w serialu znane postacie i zmieniają ich historie. Czy efekt opowieści byłby inny, gdyby zamiast Etha Kotha czy Evana Piela pojawił się pierwszy lepszy mistrz? Scenarzyści tworząc Krella udowodnili, że potrafią wymyślać interesujące postacie Jedi – dlaczego brać mistrzów z EU, zmieniać ich, skoro każdy dobrze wie, jak negatywne emocje to wywoła?

W przypadku retconów z Wojen Klonów nie pomaga nawet przymykanie oka na dziwne pomysły scenarzystów. Gdyby nie fakt, że serial stoi ponad EU, nie byłoby problemu ani niepotrzebnych nerwów. Trudno teraz powiedzieć, co czeka kanon w przyszłości. Po przejęciu Lucasfilm i marki „Gwiezdnych Wojen” przez Disneya, oficjalnie nikt nie wypowiedział się na ten temat. Pozostaje nam jedynie nadzieja, że przyszłość nie będzie mroczna, a Expanded Universe zostanie potraktowany z szacunkiem, na jaki zasługuje.

 
 

Najlepsze z 24h

naEKRANIE
0 -

33 zwiastuny do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Adam Siennica
0 -

Gwiazda Tajemnic Smallville aresztowana. Powodem sekta,…

Tytuł newsa może brzmieć jak żart na Prima Aprilis lub fabuła dziwacznego filmu. Tym razem…

Adam Siennica
0 -

Nastolatka zaprosiła Dwayne’a Johnsona na bal.…

Nie jest to nic wyjątkowego, że młodzi Amerykanie ze szkół czasem chcą zaprosić na bal…

Michalina Reda
0 -

Castingowe nowości. Kto zagra w filmach…

Czas na kolejną porcję nowości ze świata castingów. Sprawdźcie, którzy aktorzy dołączyli do nowych filmów…

Michał Kujawiński
0 -

Joe Russo o fałszywym scenariuszu dla…

Przed premierą filmu Avengers: Wojna bez granic, reżyserzy tego widowiska udzielają licznych wywiadów. Oto co…

Michał Kujawiński
0 -

Pyskaty najemnik na basenie. Zobacz plakat…

Do sieci trafił nowy plakat promujący film Deadpool 2. Tym razem widzimy na nim głównego…

Co o tym sądzisz?