Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Jaki jest najlepszy kinowy Star Trek? Ranking filmów serii

Star Trek to jedna z najpopularniejszych na świecie serii science fiction, która rozpoczęła swój byt na małym ekranie w latach 60. Potem pomimo kolejnych udanych seriali, pojawiały się odnoszące sukcesy filmy kinowe. Oto artykuł z rankingiem tych produkcji.

Star Trek narodził się w umyśle Gene’a Roddenberry’ego w latach 60. i rozpoczął podbijanie serc wielbicieli science fiction w 1966 roku wraz z serialem Star Trek: Oryginalna Seria. Piękny, oryginalny i niezapomniany początek czegoś, co stało się wielkim fenomenem w historii popkultury.

Pierwsza przygoda Star Treka na kinowym ekranie pojawiła się w 1979 roku wraz z filmem Star Trek, w którym powróciła obsada wspomnianego serialu. To był sukces – 82,3 mln dolarów z USA to pierwszorzędny wynik w tamtych latach. Według przeliczeń współcześnie byłby to wynik sięgający 300 mln dolarów. A co ciekawe – w tamtych latach recenzje były zaledwie przeciętne. Niesłusznie! To był początek nowego życia dla serii Star Trek. Udało się wyjść z małego ekranu i dać się zapoznać kinowym widzom.  Do chwili obecnej powstało łącznie 13 kinowych produkcji (w tym z bohaterami Następnego pokolenia oraz z tymi z alternatywnej rzeczywistości).

Seria Star Trek jest dość osobliwa, bo wypracowana konwencja nie każdemu przypadnie do gustu. Czasem można znaleźć w sieci opinie, że naukowe podejście i tzw. technologiczny bełkot w dialogach po prostu wielu ludzi nudzi. Inni są zachwyceni, bo Star Trek to wyjście na przeciw oczekiwaniom widzów, którzy chcą czegoś inteligentniejszego, w pewnym sensie bardziej autentycznego od bajkowych i nierealistycznych propozycji gatunku fantastyki naukowej, oscylujących bliżej fantasy w kosmosie. W moim mniemaniu taki wybór musi być i sam preferuję Star Treka, który jest ambitniejszy fabularnie od zwykłych sf. Dlatego też każdy film pod tym względem ma do zaoferowania rozrywkę nieprzeciętną i rzadko spotykaną. Trudno znaleźć inny film czy serial (poza umyślnie nawiązującym Orville), który prezentowałby przygody w kosmosie w takim samym stylu i z takim urokiem.

Nie wszystkie z tych trzynastu filmów były dobre, wartościowe i udane. Trudno znaleźć przyczynę: czy to trzymanie się konwencji z lat 60.? Wydaje się, że po prostu parę filmów nie wyszło. Trzeba przyznać szczerze, że jakościowo było kilka produkcji co najwyżej przeciętnych i raczej kiepsko prezentujących się na tle wybitnych części.

Prawda jest taka, że wybór najlepszych to zawsze sprawa subiektywna. Na liście, którą znajdziecie w galerii tytuły są ułożone od najgorszego do najlepszego. Z całą szczerością powiem, że cztery najgorsze wyraźnie odstają poziomem od reszty, ale to nie znaczy, że są aż tak złe. To nadal tytuły osadzone w tym świecie, które warto obejrzeć i warto znać. Coś, obok czego fan science fiction nie powinien przejść obojętnie.

Od 12 marca do 23 marca na antenie Paramount Channel HD trwa emisja maratonu filmów z serii Star Trek wyświetlanych w kolejności chronologicznej.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Miłość, śmierć i roboty – najlepsze…

Na platformie Netflix pojawił się rewelacyjny serial Miłość, śmierć i roboty. To dobry moment na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – co się…

Benedict Wong pojawił się na chwilę w filmie Avengers: Wojna bez granic. Podczas AMA na…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – poster zdradza…

Avengers: Koniec gry startuje z poważną promocją filmu. Do sieci trafił nowy plakat oraz kolejny…

Michalina Reda
-

Gra o tron – kto zginie…

Gra o tron powróci już w przyszłym miesiącu, a w sieci pojawiły się przewidywania mówiące…

Michał Kujawiński
-

Kanał YouTube z Blok Ekipą został…

Kanał SPInkafilmstudio został zamknięty w serwisie YouTube. Czy powodem było udostępnienie serialu Egzorcysta?

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów niczym Obcy…

Wygasło embargo na relacje z planu filmu Godzilla 2: Król potworów. Z różnych wywiadów poznajemy…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.