KOMIKSOLOGIA: Arrow 02×12
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 12. odcinku 2. serii Arrow pt. "Tremors".
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 12. odcinku 2. serii Arrow pt. "Tremors".
Choć, jak się później okaże, tytuł odcinka – "Wstrząsy" – nawiązuje do działania dobrze znanej z pierwszego sezonu maszyny Malcolma Merlyna powodującej trzęsienia ziemi, to warto dodać, że Tremor to pseudonim lub nazwisko, pod którym kryło się kilka postaci w uniwersum DC Comics.
Jedną z nich była modelka Athena Tremor, mająca pseudonim... Dumb Bunny. W istocie, była to głupiutka, ale nadludzko silna córka Princess Power i Steve'a Tremora (będących parodystycznymi wersjami odpowiednio: Wonder Woman i Steve'a Trevora, ukochanego Diany Prince z czasów Złotej Ery komiksu), członkini grupy Inferior Five (I5). Rzeczona grupa zadebiutowała w 62 numerze komiksu "Showcase" w 1966 roku, w zamierzeniu jako parodia marvelowskiej Fantastycznej Czwórki oraz innych drużyn herosów o tak wielkich mocach, że właściwie każdy z członków grupy był zdolny rozprawiać się z przestępcami w pojedynkę.
[image-browser playlist="582674" suggest=""]
W sześciozeszytowej serii "Villains United" z 2005 roku pojawiła się grupa superprzestępców o nazwie Superior Five, która była hołdem scenarzystów dla I5. Zbliżona nazwa to nie wszystko – każdy z członków tej grupy miał podobne moce do którejś z postaci z Inferior Five. Tutaj Tremor to przydomek mężczyzny wzorowanego na Awkwardmanie z I5.
Pseudonimem Tremor posługiwała się też niejaka Roshanna Chatterji, początkowo dorosła współpracowniczka Secret Six pracująca na zlecenie Amandy Waller. W New 52 przedstawiono ją jako nastoletnią członkini grupy The Movement, posiadającą moce wywoływania wibracji, a tym samym powodowania trzęsień ziemi.
[image-browser playlist="582675" suggest=""]
Skupmy się jednak na tym, co faktycznie dzieje się w odcinku. Przede wszystkim, po długiej nieobecności serialowej po raz drugi oglądamy czarnoskórego mężczyznę, który w "Identity" sprzymierzył się z Chiną White w celu pokonania głównego bohatera. Tym razem widzowie poznają jego tożsamość. Felicity, która wcześniej włamała się do sieci systemowej więzienia Iron Heights (o tym obiekcie pisaliśmy w omówieniu odcinka "State v. Queen"), informuje Olivera i Diggle'a, że wystawiono list gończy za Benem Turnerem, znanym jako Bronze Tiger. Panna Smoak nie omieszkała dopowiedzieć w swoim stylu, że pseudonim jest okropny, bo tygrysy nie są brązowe.
Personalia tego kryminalisty zdradziliśmy już w omówieniu "Identity". Warto podkreślić wyraźne urealnienie postaci: brak campowej tygrysiej maski, za to – by ksywka miała rację bytu – Turnerowi dodano charakterystyczne pazury (wygląda to jak kastety z umocowanymi na nich wielkimi nożami, po trzy przy każdym), a jego kurtka jest w kolorze brązowym, z czarnymi zamkami imitującymi paski. W podobnie realny sposób sportretowano Bronze Tigera w grze "Batman: Arkham Origins Blackgate", która pojawiła się 9 dni po premierze odcinka "Identity". Przestępca w grze również nie posiada maski, także ma pazury (tam w postaci zamocowanych na ramionach wysuwanych noży, po cztery na każdej ręce), a jego fryzura jest stylizowana na tygrysie pasy.
[image-browser playlist="582676" suggest=""]
W serialu Arrow postać Bronze Tigera gra Michael Jai White. To nie jest pierwszy kontakt tego aktora z produkcją związaną z bohaterami popkultury. W 1997 sportretował Ala Simmonsa i jego mroczne alter ego w filmie "Spawn", opartym na postaci z wydawnictwa Image Comics. W 2006 roku aktor użyczył swego głosu Johnowi Stewartowi, czyli Green Lanternowi, w grze "Justice League Heroes" przeznaczonej na konsole. W 2008 roku zagrał w Mrocznym Rycerzu Gambola, jednego z bossów mafijnych w scenie spotkania z Jokerem, wyraźnie zdenerwowanego bezczelnością i żartem skierowanym w jego stronę przez Księcia Zbrodni.
[image-browser playlist="582677" suggest=""]
Mężczyzna, który pomógł uciec Bronze Tigerowi z więzienia, każe mu dotrzeć na róg Redwood Drive i Larkspur Avenue. Można tu dopatrzeć się nawiązania do amerykańskiego liceum Redwood, mieszczącego się w Larkspur w stanie Kalifornia. Szkołę tę ukończyło wiele aktorek i aktorów (wśród nich zmarły niedawno Robin Williams). Pozwala to sądzić, że ktoś z obsady lub ekipy serialu uczęszczał do wspomnianego liceum.
Na miejscu okazuje się, że osobą, która zleciła wyciągnięcie Turnera z więzienia, jest handlarz bronią Milo Armitage. W komiksach jest on ponadto mężem Sandry "Moonday" Hawke, matki Connora Hawke'a. Connor zaś – po raz pierwszy ukazany w zerowym numerze serii "Green Arrow (volume 2)" – jest synem Olivera. Mało tego, przez jakiś czas po śmierci swego taty (Green Arrow, rzecz jasna, znajduje się w niemałym gronie bohaterów, którzy w komiksach ponieśli śmierć, by później zmartwychwstać) dzierżył po nim rolę Szmaragdowego Łucznika i często krzyżował plany swemu nikczemnemu ojczymowi.
[image-browser playlist="582678" suggest=""]
Podobnie jak aktor grający Bronze Tigera, również ten wcielający się w Armitage'a, James Kidnie, ma na swoim koncie inną rolę związaną z komiksami. W ostatnim, 10. sezonie serialu Tajemnice Smallville Kidnie wystąpił jako Amos Fortune, superprzestępca, który w rysunkowej wersji miał debiut w 1961 roku (w 6 numerze "Justice League of America"), a do swego "zbrodniczego CV" mógł śmiało dodać potyczki z Justice League of America oraz Justice League Europe.
[image-browser playlist="582679" suggest=""]
Oprócz Bronze Tigera w tym odcinku powraca także Walter Steele, który wraz ze swym wspólnikiem biznesowym Markiem Francisem próbuje przekonać Moirę Queen, by kandydowała na urząd burmistrza w opozycji do Sebastiana Blooda. Mark Francis jest dyrektorem finansowym Kardak Holdings, zaś Kardak w komiksach to pseudonim Johna Cardy'ego, amerykańskiego poszukiwacza przygód i magika, którego pierwsze wystąpienie w komiksie datuje się na 1939 rok (w numerze 1 "Top-Notch Comics", antologii wydawanej przez MLJ Magazines Inc.). Przypadkowa zbieżność nazw czy mrugnięcie okiem w stronę zagorzałych poszukiwaczy easter eggów? Oto jest pytanie.
[image-browser playlist="582680" suggest=""]
Kolejna powracająca postać to dawna współpracowniczka Laurel Lance z City Necessary Resources Initiative – Joanna de La Vega, która pojawiła się dotychczas w 7 odcinkach 1. serii. Warto zwrócić uwagę, że jej nazwisko nie powinno być obce miłośnikom Zorro – takie samo nosił przecież ten zamaskowany protagonista. Joanna pracuje teraz w firmie Wethersby & Stone. Nazwa firmy to nawiązanie do postaci z serialu Eli Stone stworzonego przez twórców Arrow, Marca Guggenheima i Grega Berlanti. Tytułowy bohater był prawnikiem, podobnie jak jego była narzeczona o nazwisku Wethersby.
[image-browser playlist="582681" suggest=""]
W "Tremors" powracają nie tylko bohaterowie, ale także wątki i urządzenia. Ponownie widzimy wyrzutnię rakiet Eddiego Fyersa oraz prototyp wywołującego trzęsienia ziemi urządzenia Malcolma Merlyna, które odegrały znaczącą rolę w finale 1. sezonu. Warto dodać, że Milo Armitage wspomina, iż kupiec chętny na maszynę powodującą wstrząsy planuje użyć jej w Markovii (więcej o tym miejscu w analizie "State v. Queen"). Jako że Bronze Tiger i jego pomagierzy chcą ukraść broń Merlyna, Oliver z Royem poszukują jej w jednym z mieszkań Merlyna, przy tej okazji wspominając zarówno o Malcolmie, jak i – widocznym na fotografii – jego synu, Tommym.
W tym odcinku Oliver zaczyna współpracę z Royem, chcąc go wyszkolić i nie dopuścić, by Harper będący pod działaniem Mirakuru stracił nad sobą kontrolę. Oliver pragnie, aby jego towarzysz uniknął losu Slade'a Wilsona. Współpraca między obydwoma bojownikami przypomina trudną współpracę Dynamicznego Duetu złożonego z Batmana oraz drugiego Robina, czyli Jasona Todda (chodzi tu o zrebootowaną wersję Jasona, która pojawiła się po "Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach" – a więc buntowniczego i porywczego pomocnika, nie zawsze słuchającego poleceń Mrocznego Rycerza).
[image-browser playlist="582682" suggest=""]
Pod koniec odcinka Oliver używa po raz kolejny jednej ze swoich specjalnych strzał. Tym razem strzałkę z ładunkiem wybuchowym wrzuca do kontenera kryjącego prototyp sprzętu wywołującego wstrząsy, aby zniszczyć maszynę.
Moira w rozmowie z Walterem wspomina, że doktor Gill, jej lekarz położnik, dowiedział się od niej prawdy na temat ojcostwa Thei. Joe Gill był scenarzystą komiksów, tworzącym głównie dla Charlton Comics, oraz współtwórcą postaci takich jak Captain Atom, Peacemaker i Judomaster (do których prawa ma obecnie DC Comics).
[image-browser playlist="582683" suggest=""]
Na fanach komiksów wrażenie na pewno zrobiło zakończenie "Tremors" - widzimy, że Bronze Tigera w więzieniu odwiedza kobieta. W kadrze widzimy początkowo tylko jej nogi oraz podejrzanie czerwone szpilki. Jak się okaże, nie jest to doktor Harleen Quinzel ani jej alter ego, Harley Quinn (co zdecydowanie sugeruje kolor obuwia oraz odwiedziny w więzieniu), ale Amanda Waller (o której dowiecie się więcej z omówienia odcinka "Keep Your Enemies Closer"). Waller proponuje kryminaliście odpracowanie wyroku poprzez dołączenie do jej specjalnej jednostki. Na pytanie Turnera, co to za jednostka, Waller odpowiada: "Actually... it's more of a squad." To znak, że Suicide Squad nadchodzi.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat