Książki polecane przez Tymoteusza Wronkę
Oto lista 10 książek z różnych gatunków, które polecam innym czytelnikom. Od rzeczy lekkich, łatwych i przyjemnych po pozycje nieco bardziej wymagające.
Oto lista 10 książek z różnych gatunków, które polecam innym czytelnikom. Od rzeczy lekkich, łatwych i przyjemnych po pozycje nieco bardziej wymagające.
A Game of Thrones – George R.R. Martin
Ta polecanka jest może i mało oryginalna, ale co poradzić, że jest to pierwszy tom moim zdaniem jednego z najlepszych cykli fantasy (a gdyby nie zniżka formy w ostatnich powieściach, to z czystym sumieniem mógłbym go określić mianem najlepszego). Rozmach, kilkupoziomowe spiski i dość okrutne traktowanie postaci wyznaczyły nowe standardy w tym gatunku, a cykl Martina znalazł licznych naśladowców – nawet zanim HBO postanowiło nakręcić serial.
Galore - Michael Crummey
Powieść Crummeya można rozpatrywać na dwóch poziomach. Z jednej strony jest to opracowana w najdrobniejszych szczegółach saga o mieszkańcach Nowej Funlandii dziejąca się w większości w XIX wieku, w której bohaterowie cały czas muszą zmagać się z surowością klimatu i licznymi kryzysami. Z drugiej Dostatek zawiera także element metafizyczny, pozwalający sklasyfikować tę książkę jako realizm magiczny. Przede wszystkim jednak jest to wybitna, świetnie napisana opowieść, a pozornie zwykle życie postaci na długo zapada w pamięć.
Hotel świętego Augustyna – Irwin Shaw
Irwin Shaw ma umiejętność snucia ciekawych opowieści, nawet jeśli brane przez niego tematy nie należą do przesadnie oryginalnych. W Hotelu świętego Augustyna też tak jest: przede wszystkim jest to historia o człowieku, który niespodziewanie – i nie do końca legalnie – wszedł w posiadanie dużej sumy pieniędzy. Bardziej interesujące jest to, co później z nią zrobił i do czego go to doprowadziło. Lekka i przyjemna lektura, chociaż niepozbawiona morału (ten się przydaje nie tylko w książkach dla dzieci).
Niewidzialne miasta – Italo Calvino
Pozycja dla osób cieniących przede wszystkim piękno języka, a także nie goniących za fabułą, lubiących podczas lektury momenty refleksji i doceniających niuanse. Na tę niegrubą książkę składają się liczne (ubarwione lub zmyślone, zawsze fascynujące) opowieści Marco Polo z różnych zakątków imperium mongolskiego chana. Niewidzialne miasta kipią od ukrytych treści, a także fascynują celnością autorskich obserwacji na temat naszego świata, które Calvino przemyca pod płaszczem onirycznej fantastyki.
Oberki do końca świata – Wit Szostak
W pogoni za nowoczesnością nie dostrzegamy, jak zanikają tradycje i zwyczaje, dlatego też dobrze się dzieje, że powstają powieści takie jak Oberki do końca świata, które ukazują właśnie znikające światy. Wit Szostak snuje nastrojową, ale i emocjonalną opowieść o muzykantach z podradomskich wsi, ubarwioną o elementy fantastyczne. Robi to na tyle plastycznie i sugestywnie, że chciałoby się wsiąść w samochód i pojechać, posłuchać na żywo.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. Czarne
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat