Mistrzowie polskiego kryminału

Każdy z nas lubi w wolnej chwili zasiąść wygodnie w fotelu lub na leżaku i rozkoszować się nowo nabytą książką. Obecnie jednym z popularniejszych gatunków literatury jest kryminał. Lubimy przecież wielowątkowa intrygę, wartką akcję i charyzmatycznych bohaterów, przeważnie stróżów prawa. Cały świat zachwyca się kryminałami wychodzącymi spod pióra skandynawskich autorów, jednak w Polsce też mamy się kim pochwalić.

Każdy z nas lubi w wolnej chwili zasiąść wygodnie w fotelu lub na leżaku i rozkoszować się nowo nabytą książką. Obecnie jednym z popularniejszych gatunków literatury jest kryminał. Lubimy przecież wielowątkowa intrygę, wartką akcję i charyzmatycznych bohaterów, przeważnie stróżów prawa. Cały świat zachwyca się kryminałami wychodzącymi spod pióra skandynawskich autorów, jednak w Polsce też mamy się kim pochwalić.

Norbert Zaskórski

Norbert Zaskórski

Tagi:  Polska 

Zygmunt Miłoszewski

Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy kryminałów, także za granicą. Jerzy Pilch, któremu Miłoszewski zawdzięcza swoją pierwszą publikację, powiedział o nim, że to pisarz rasowy. Jego książki były tłumaczone na kilkanaście języków, w tym na angielski, niemiecki i francuski. Swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz. Pisał sprawozdania z sal sądowych, zajmował się również takimi tematami jak piłka nożna i podróże. Jest zapalonym wielbicielem gier komputerowych, o których pisał dla portalu polygamia.pl. Jego debiut literacki przypadł na rok 2004. Wtedy na łamach Polityki ukazało się jego opowiadanie Historia portfela, nadesłane na konkurs organizowany przez wspomnianego Jerzego Pilcha. Mimo że Miłoszewski świetnie czuje się w klimatach kryminału, jego pierwsza książka - Domofon - była powieścią grozy, rozgrywającą się na warszawskim osiedlu. Miłoszewski pokazał w niej, że nawet z jazdy windą potrafi zrobić makabrę. Na zlecenie samego Juliusza Machulskiego pisarz stworzył także scenariusz na podstawie powieści.

W 2007 roku Miłoszewski dał światu nowego bohatera, który stał się postacią kultową. W książce Uwikłanie po raz pierwszy pojawił się prokurator Teodor Szacki, zgryźliwy, cyniczny, ale zarazem piekielnie inteligentny i skuteczny śledczy. W mgnieniu oka stał się ulubieńcem szerokiego grona czytelników. Za Uwikłanie Miłoszewski otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu kryminału. Powieść ta została zekranizowana w 2011 roku przez Jacka Bromskiego, jednak w filmie została zmieniona płeć głównego protagonisty, co nie spotkało się z przychylną reakcją fanów twórczości Miłoszewskiego. Pisarz potwierdził swoją klasę w dwóch kolejnych powieściach o Szackim - Ziarnie prawdy i Gniewie. Borys Lankosz nakręcił na podstawie książki film w 2015 roku, a w postać prokuratora wcielił się brawurowo Robert Więckiewicz.

Miłoszewski doskonale radzi sobie także na polu scenopisarskim. W 2015 roku stworzył wraz z bratem, Wojciechem, scenariusz do serialu Prokurator o śledczym Kazimierzu Prochu, który był inspirowany postacią Szackiego. Miłoszewski jest także autorem świetnego thrillera Bezcenny o powołanej przez rząd grupie mającej na celu znalezienie zagrabionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. To przede wszystkim świetna powieść sensacyjna z wartką akcją i genialna intrygą, którą każdy szanujący się czytelnik powinien znać. Szczerze mówiąc, po przeczytaniu tej książki chciałbym, aby zauważył ją jakiś amerykański producent filmowy i zrobił jej hollywoodzką ekranizację, na jaką zasługuje.

uwikłanie - okładka książki
Źródło: Wydawnictwo W.A.B.

Katarzyna Bonda

Nazywana „królową polskiego kryminału”. Wielu może wnioskować, że z powodu nazwiska kojarzonego z jednym z najbardziej znanych agentów popkultury Katarzyna Bonda powinna pisać powieści szpiegowskie. Nic bardziej mylnego. Doskonale sprawdza się w tematyce kryminalnej. Do polskiej powieści kryminalnej wprowadziła postać profilera, człowieka zajmującego się „wchodzeniem” do głowy przestępcy, aby poznać jego motywy i go schwytać. Tak powstał psycholog policyjny Hubert Meyer, bohater trylogii kryminalnej, na którą składają się powieści Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią i Florystka.

Katarzyna Bonda jest również uznaną dokumentalistką. Napisała dokumenty kryminalne Polskie morderczynie oraz (do spółki z Bogdanem Lachem) Zbrodnia niedoskonała. W 2014 roku Bonda zaprezentowała Pochłaniacz, pierwszą część jej nowej tetralogii kryminalnej Cztery żywioły Saszy Załuskiej, opowiadającej o tytułowej profilerce. Każdej z książek patronuję któryś z czterech żywiołów. Pochłaniacz reprezentowało powietrze, a wydanemu w 2015 roku Okularnikowi towarzyszyła ziemia. W tym roku na rynku pojawi się trzecia część - Lampiony, sygnowane żywiołem ognia.

Bonda jest założycielką szkoły Maszyna do pisania, w której możemy nauczyć się m.in. kreatywnego pisania i storytellingu.

lampiony - okładka
Źródło: Muza

Marek Krajewski

Mistrz kryminału retro. Świetnie łączy elementy kryminału noir i horroru. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków. W 2005 roku został laureatem Paszportu Polityki. Bohaterem książek Krajewskiego jest komisarz policji Eberhard Mock, wielbiciel mocnych trunków i prostytutek, prowadzący śledztwa w przed- i powojennym Wrocławiu. Pierwsza książka o wrocławskim śledczym, Śmierć w Breslau, ukazała się w 1999 roku. W wydanej w 2009 roku Głowie Minotaura Mock spotyka lwowskiego komisarza Edwarda Popielskiego, który stał się głównym protagonistą nowego cyklu kryminalnego. Ostatnia jak do tej pory książka o Popielskim, Arena szczurów, została wydana w 2015 roku, a akcja została przeniesiona do nadmorskiego Darłowa.

Powieści Krajewskiego charakteryzują się bardzo dokładnym odwzorowaniem geograficznym, historycznym oraz obyczajowym miejsc takich jak Wrocław i Lwów - do tego stopnia, że pisarz został w 2008 roku uhonorowany tytułem Ambasadora Wrocławia.

Fechtung Breslau
Źródło: wydawnictwo ZNAK

Mariusz Czubaj

Mówi się, że kreatywne umysły się przyciągają. Mamy z tym do czynienia w tym przypadku. Mariusz Czubaj to prywatnie partner innej gwiazdy polskiego kryminału, Katarzyny Bondy. Zawodowo profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a ponadto doskonały twórca powieści kryminalnych. Pasjonat sportu, który posiada 1. dan w karate tradycyjnym. Pracę naukową potrafi świetnie zaszczepiać w swoich książkach. W posłowiu w książce Piąty Beatles Czubaj pisze: „kryminał jest dziś najpełniejszą kontynuacją dziewiętnastowiecznego realizmu powieściowego”. Popularność przyniósł mu cykl kryminałów opowiadających o mieszkającym w Katowicach profilerze Rudolfie Heinzu, błyskotliwym śledczym, a w wolnych chwilach gitarzyście rockowym. Pierwsza część serii, 21:37, zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2008 roku.

Czubaj doskonale buduje w swoich kryminałach wielowątkowe, skomplikowane fabuły, nie tracąc przy tym na precyzji i tempie historii. Bardzo ważny dla pisarza jest dokładnie odwzorowany kulturowy obraz współczesnej Polski, rozterki i bolączki Polaków. Czubaj jest swoistym komentatorem i analitykiem kondycji polskiego społeczeństwa. W 2014 roku książką Martwe popołudnie zapoczątkował nowy cykl, którego bohaterem został Marcin Hłasko, specjalista od spraw bezpieczeństwa i ekspert w poszukiwaniu osób zaginionych. Czubaj współpracuje również z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, dla którego prowadzi badania związane z antropologią sportu.

Mariusz Czubaj - Piąty Beatles
fot. materiały prasowe

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV