Młody gracz, to też gracz. Najlepsze pozycje dla dzieci

Dzieci to także gracze. Grają, na czym się da i kiedy tylko mają taką okazję. Telefon, konsola, komputer - dla naszych pociech nie ma platformy, której nie opanują. Ale w co powinny grać, żeby grać bezpiecznie? Podpowiadamy.

Dzieci to także gracze. Grają, na czym się da i kiedy tylko mają taką okazję. Telefon, konsola, komputer - dla naszych pociech nie ma platformy, której nie opanują. Ale w co powinny grać, żeby grać bezpiecznie? Podpowiadamy.

Michał Czubak
Michał Czubak
Tagi:  gry 

Dzieci dziś i dzieci niegdyś, to zupełnie inne dzieci. Niby takie same, bo dążące do rozrywki i chłonące wiedzę jak gąbka, ale jednocześnie inne, bo narażone zewsząd na bodźce i produkty, które nie są dla nich przeznaczone. Dostęp do gier wideo i nowych technologii jest wszechobecny, a my sami – jako rodzice – często naszym pociechom ułatwiamy dostęp do tych treści.  Treści te możemy jednak filtrować, dobierać właściwie dla potrzeb dziecka w każdym wieku. Obecnie na rynku jest mnóstwo takich tytułów, które nie tylko dają dzieciom rozrywkę, ale również uczą. A jak doskonale wiemy, dobra zabawa idąca w parze z nauką, to najlepsze, co maluch może otrzymać.

Jakie jednak wybrać gry? Czym się kierować i co powinno decydować o tym, że właśnie ten tytuł jest odpowiedni dla naszego maluszka?

Już 31 maja na ekrany polskich kin wejdzie film Paskudy. UglyDolls. Produkcji, która dedykowana jest najmłodszym widzom, towarzyszy również gra wideo zatytułowana UglyDolls (Nie)doskonała przygoda, która swoją premierę będzie miała pod koniec maja. To tytuł autorstwa studia Outright Games. Londyńczycy na swoim koncie mają przede wszystkim tytuły dedykowane właśnie dzieciom. W ich portfolio znajdziemy takie gry, jak Ben 10, Hotel Transylvania 3: Monsters Overboard, Adventure Time: Pirates of the Enchiridion.  UglyDolls (Nie)doskonała przygoda dedykowana jest właśnie tym najmłodszym graczom, których przecież nie brakuje w dzisiejszych czasach. Zbliżająca się premiera gry jest doskonałym momentem, żeby przyjrzeć się innym pozycjom, przy których nasze dzieci mogą bawić się doskonale, a przy okazji czerpać z tej zabawy życiowe wartości.

Gry z serii LEGO

Chyba każdy z nas rodziców na pewnym etapie rozwoju dziecka zetknął się z tym, że pociecha zauważalnie zaczyna być kreatywna i tworzy coś z niczego, głównie z klocków posiadanych w domu. Siłą rzeczy idealnym rozwiązaniem dla takiego dziecka są gry z serii LEGO. Tych jest na rynku sporo, od licencjonowanych z superbohaterami ze świata komiksów i filmów dla dzieci i młodzieży, po oryginalne pozycje. Tutaj należy wymienić najgłośniejsze z nich oparta na seriach Marvela i DC, jak LEGO Marvel’s Avengers, LEGO Marvel Super Heroes, LEGO Superzłoczyńcy DC czy wreszcie LEGO Worlds, które pozwala w sposób kreatywny z gamy dostępnych klocków w świecie gry  tworzyć, co dziecko tylko zapragnie. Seria gier spod szyldu LEGO dedykowana są młodym graczom, którzy mają już jakieś obycie z kontrolerami do gier.

Minecraft

Podobnie jak w przypadku LEGO Worlds, także Minecraft pobudza wyobraźnie małego gracza. Ta produkcja, która obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie istnienia, dostępna jest na niemalże każde urządzenie. Wprawdzie nie przedstawia sobą cudownych walorów wizualnych, ale fenomen gry jest tak ogromny, że nawet i dziś grają w nią miliony graczy z całego świata.

Just Dance 2019

Tutaj nie trzeba wiele umiejętności, aby bawić się doskonale. I wcale nie mam tu wyłącznie na myśli małych graczy, chociaż oglądanie, jak pociechy pląsają w tańcu, jest zdecydowanie lepsze. Just Dance 2019 to kolejna odsłona popularnej gry tanecznej, gdzie gracze muszą podążać w rytm muzyki i wykonywać ruchy widoczne na ekranie. Zabawa z serią dostarcza śmiechu i pozwala rozerwać się dziecku po wymagającym dniu w przedszkolu czy szkoły. Przy okazji jest grą ruchową, więc pobudza do aktywności całe ciało.

Super Smash Bros. Ultimate

Wprawdzie wymieniam tylko tę jedną grę, ale z całą odpowiedzialnością dla młodego gracza odpowiednie są wszystkie tytuły z serii Mario obecne na rynku. Nawet ten stary, pierwszy Mario, w którego zagrywaliśmy się w szkołach, na lekcjach informatyki, jest grą odpowiednią. Super Smash Bros. Ultimate zasługuje na osobne wyróżnienie, bo a) to bijatyka w świecie Mario i b) mamy tu gościnne występy postaci z innych serii. Super Smash Bros Ultimate jest najmłodszą z odsłon gier z udziałem Mario, a ponadto jest dostępna na platformie Nintendo Switch, czyli konsolki, którą z powodzeniem można zabrać w podróż.

Roblox

Darmowe MMO dostępne niemal na każdej platformie. Gracze sami budują wirtualne światy i ustalają zasady w nich panujące. Roblox uczy dzieci prostych zasad programowania komputerowego, elementów matematyki oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną i zdolność kreatywnego myślenia. Tytuł godny poleceni, ale pod ścisłą kontrolą dorosłych. Wszak nie wiadomo, do jakiego z udostępnianych światów nasza pociecha trafi i na jakie niebezpieczeństwa się natknie, a tych nie brakuje.

Seria Farming Simulator

Kiedyś każdy z nas chciał być farmerem, rolnikiem uprawiającym połacie rzepaku, lansującym się w starym bizonie. Niewielu zasmakowało tego w realnym świecie, ale od czego są symulatory. Z powodzeniem od lat dającym namiastkę życia rolnikiem. Seria Farming Simulator pozwala nam wsiać do wypasionych współczesnych maszyn rolniczych i zająć się uprawą. Ciekawa koncepcja i bardzo przyjemna rozgrywka i ładna oprawa graficzna – tak prezentuje się najnowsza odsłona serii.

Seria LittleBigPlanet

Sackoboy i przyjaciele to jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci dla dzieci w wydaniu na konsole z rodziny PlayStation. Pluszak wraz z przyjaciółmi pokonuje kolejne zręcznościowe lokacje z zacięciem platformowym, podczas których zważać musi na zasady fizyki panującej w świecie gry. Z jednej strony jest to przyjemna zabawa, z drugiej uczy poprzez poznanie. Świetna produkcja zarówno dla mniejszych graczy, jak i dla tych starszych. W dodatku, jak część innych tutaj wymienionych gier, posiada tryb kooperacji także offline.

Peggle 2

Klasyczna gra zręcznościowo-logiczna, której zasady są banalnie proste. Cała zabawa polega na tym, aby wystrzelona piłeczka trafiła w konkretne kule. Po ich zbiciu przed graczami otwiera się kolejny poziom i tak dalej. Tytuł odpręża i relaksuje, ale także wymusza na małych graczach odrobinę skupienia, żeby dobrze wycelować i trafić w odpowiedni cel.

Stardew Valley

Ten sandboxowy RPG opowiada o życiu farmera, którym oczywiście jest nasz bohater. Postać zaczyna od zera zajmować się swoim małym poletkiem pozostawionym w spadku. W odróżnieniu od takiego Farming Simulator, Stardew Valley wprowadza element społeczny, interakcję bohatera z postaciami zamieszkującymi świat gry. W grze można nawet założyć rodzinę. Ta produkcja w pewnym sensie jest odzwierciedleniem życia – bardzo uproszczonym, ale jednak!

Źródło: fot. Nintendo

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV