Najciekawsze hiszpańskie dramaty
Dziś na ekrany kin trafił najnowszy film Pedro Almodóvara – Julieta. Na które inne hiszpańskie dramaty warto zwrócić uwagę? W tym zestawieniu prezentujemy Wam najciekawsze z nich.
Dziś na ekrany kin trafił najnowszy film Pedro Almodóvara – Julieta. Na które inne hiszpańskie dramaty warto zwrócić uwagę? W tym zestawieniu prezentujemy Wam najciekawsze z nich.
Hiszpania to ognisty kraj, który dostarcza wielu filmowych emocji. Jednym z gatunków za nie odpowiedzialnych jest dramat. Wśród poruszanych tematów znajdziemy zarówno te o chorobie czy macierzyństwie, jak i inne problemy oraz lęki, które dzięki mistrzowskiemu przedstawieniu chwytają za serce.
4. piętro (2003)
Film Antonio Mercero ukazuje życie młodych pacjentów w szpitalu. Bohaterowie w obliczu zbliżającej się śmierci postanowili cieszyć się każdą chwilą i - mimo że wydaje się to niemożliwe - żyć normalnie. Choć filmów o raku było już wiele i trudno jest znaleźć taki, który pokazywałby coś innego, ten szczególnie zapada w pamięci. Może dlatego, że mimo bólu bohaterowie wydają się wieść normalne życie – mają problemy z rodzicami, zakochują się, naciągają regulamin szpitala. Pieszczotliwe określenie „łysolki”, którym są nazywani, dodatkowo podkreśla stosunek chłopców do świata i wywołuje ciepło na sercu z powodu ich postawy, ale też ból w związku z niesprawiedliwością losu.
Camino (2008)
Film Javiera Fessera został nakręcony na podstawie prawdziwej historii Aleksji González-Barros. Dziewczynka została wychowana zgodnie z rygorystycznym kodeksem organizacji Opus Dei. Kiedy jednak okazuje się, że jest śmiertelnie chora, matka i księża zaczynają widzieć w niej świętą, a po śmierci rozpoczynają starania o beatyfikację. Filmowi Fessera można zarzucić, że jest nieco stronniczy, pokazuje bowiem osobistą wizję reżysera odnośnie tej historii. Choć tytułowa Camino szczerze wierzy w Boga, to przeżywa też typowe dla swego wieku, dziecięce dylematy, jak chęć gry w szkolnym teatrze czy pierwsza miłość. Da się wyczytać otwartą krytykę reżysera na Opus Dei i mimo że film nie do końca może być zgodny z faktami, a nagonka na Kościół jest w stanie niektórych razić, to pewne jest to, że pokazuje też inny punkt widzenia i zmusza do przemyśleń.
Pokonać lęk (2011)
Film ten silnie oparty jest na emocjach i przeżyciach głównej bohaterki oraz radzeniu sobie z traumą z dzieciństwa. Silvia z dnia na dzień przestała być radosnym, szczęśliwym dzieckiem. Po tym, jak zaczęła być wykorzystywana seksualnie przez swojego ojca, zamknęła się w sobie, a nie doczekawszy się od nikogo pomocy, żyła ze swym cierpieniem kilkanaście lat. Obraz Montxo Armendáriza genialnie pokazuje, jak tak okrutne przeżycia wpływają na psychikę, każdą drobną sceną podkreśla obraz problemu i złożoność sytuacji. Nie sposób tutaj nie odczuwać bólu bohaterki, której emocje udzielają się widzowi. Reżyser daje jednak pozytywny wydźwięk, że mimo najgorszych problemów i trudnej drogi radzenia sobie z sytuacją i tak można wyjść na prostą.
Volver (2006)
Film Pedro Almodóvara, który zachwyca różnorodnością tematyczną i barwną stylistyką. Raimunda – główna bohaterka – wiedzie zwykłe życie, wszystko jednak w pewnym momencie wywraca się do góry nogami: zabójstwo męża, śmierć ciotki i duch matki, który rzekomo nawiedza jej siostrę. Produkcja ta świetnie pokazuje relacje matki i córki oraz silną pozycję kobiety. Reżyser sprawnie wplata do produkcji motyw kryminalny i prowincjonalne historie o duchach, a barwny klimat telenoweli czyni z filmu pozycję unikatową. Nie ma tu jednak kiczu! Ten bezkonkurencyjny dramat i genialna rola Penelope Cruz na długo zostają w pamięci.
La Vida secreta de las palabras (2005)
Ten film jak żaden inny pokazuje potęgę słów, ale też milczenia. Poznajemy tu historię Hanny – kobiety niezwykle skrytej w sobie i zmagającej się z bólem przeszłości. Zatrudnia się ona na platformie wiertniczej do opieki nad ciężko poparzonym mężczyzną. Ich przyjaźń będzie pełna tajemnic i bólu, który przyniesie prawda. Kolejny film, który świetnie oddaje emocje bohaterów i swym wydźwiękiem wpływa na widza. Każdy element fabuły ma tu swój cel, a zachowawczość bohaterki przekłada się też na stylistykę całości. Isabel Coixet zaprezentowała niezwykłe dojrzałą produkcję.
- 1 (current)
- 2
Źródło: Zdjęcie główne: Sony Pictures
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1969, kończy 55 lat