Najlepsi filmowi szpiedzy
Kino szpiegowskie jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ekranowi tajni agenci raz za razem udaremniają zamachy stanu, przekręty gospodarcze i wojny między krajami. Postanowiliśmy wybrać tych najlepszych z nich. Oto lista.
Kino szpiegowskie jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ekranowi tajni agenci raz za razem udaremniają zamachy stanu, przekręty gospodarcze i wojny między krajami. Postanowiliśmy wybrać tych najlepszych z nich. Oto lista.
Jack Ryan
Ryan jest swoistym przykładem, właściwie modelem w pełni oddanego krajowi obywatela amerykańskiego. Jego postać została stworzona przez Toma Clancy’ego i stała się najpopularniejszym bohaterem jego książek. W związku z tym Hollywood musiało się wkrótce upomnieć o tę postać. Jack w swoim szpiegowskim doświadczeniu filmowym przeszedł już wiele przemian. W Polowaniu na Czerwony Październik był jednym z młodych analityków CIA, który odkrywa tajemnicę tytułowego okrętu. Wówczas tę postać sportretował Alec Baldwin. W Czasie patriotów i Stanie zagrożenia rolę Ryana zagrał Harrison Ford. Tam nasz bohater był początkowo byłym analitykiem CIA, który ratuje z zamachu członka brytyjskiej rodziny królewskiej, by następnie zostać wicedyrektorem agencji wywiadu, aby walczyć z kolumbijskim kartelem. Po pewnym czasie w kinie wrócono do roli Jacka Ryana jako początkującego, młodego agenta CIA, powstrzymującego neonazistów czy złego rosyjskiego milionera. Za jego kreacje byli wówczas odpowiedzialni odpowiednio Ben Affleck i Chris Pine. Utożsamiamy się z Ryanem, ponieważ jest wzorem cnót swoistym kompasem moralnym i nieskazitelnym pomnikiem, dla którego w palecie barw między dobrem a złem nie ma szarości.
George Smiley
Bohater filmu Tinker Tailor Soldier Spy z 2011 roku w reżyserii Tomasa Alfredsona. Smiley to bohater, który nie jest typowy dla znanego nam z ekranów hollywoodzkiego kina szpiegowskiego. Nie pokonuje w walce wręcz kilku przeciwników na raz, nie otacza się pięknymi kobietami, nie posiada najnowocześniejszych gadżetów, których używa w czasie potyczki z demonicznym czarnym charakterem. Jest za to ostatnią nadzieją MI6, aby wytropić sowieckiego szpiega w ich szeregach. Jednak nie może tego robić za pomocą oficjalnych kanałów, takich jak podsłuchy. Pozostaje mu jego zmysł szpiega, inteligencja, analityczny umysł oraz kontakty, które wypracował sobie przez lata pracy w wywiadzie. Te wszystkie cechy składają się na obraz tego genialnego szpiega, który bez skrupułów i z wielką precyzją tropi wszelkie nieścisłości i elementy zagrażające jego narodowi. Gary Oldman dodał na ekranie tej postaci dodatkowego charakteru, pewnego rodzaju chłodu, który na pewno przykuje waszą uwagę.
Johnny English
Człowiek, który jest kompletnym przeciwieństwem innych agentów z tej listy. Nieporadny, głupkowaty, który poprzez swoje dziwne zachowanie i niedopatrzenia "pozbywa się" konkurentów do pracy w terenie z ramienia MI6. Może English nie dysponuje znajomością sztuk walki na poziomie Jasona Bourne'a, strzeleckimi umiejętnościami Evelyn Salt, odwagą Ethana Hunta i przebojowością Jamesa Bonda, ale na tle tych szpiegów wyróżnia go zdecydowanie jedno - brak zahamowań i wyobraźnia, która wymyka się najbardziej zawiłym zasadom logiki. Ten element połączony z ogromnym zapałem i dozą przypadku sprawia, że Johnny'emu nie straszne żadne trudne zadanie, nieważne czy jest to odzyskanie klejnotów koronnych czy powstrzymanie grupy zabójców. Wywiad Wielkiej Brytanii może być z niego dumny.
James Clayton
Bohater filmu The Recruit z 2003 roku. Clayton nie jest może od początku podręcznikowym kandydatem na szpiega, ale wyróżnia go ogromna inteligencja oraz inne umysłowe predyspozycje do wykonywania tak trudnego zawodu. Nic wiec dziwnego, że prędzej czy później zainteresowało się nim CIA. James dzięki swoim wrodzonym umiejętnościom sprawdza się w morderczym szkoleniu, jakie Agencja stosuje na nowych rekrutach. Cecha, która wyróżnia Claytona na tle innych bardziej doświadczonych agentów, to zdawanie sobie sprawę ze swoich słabych stron i przekuwanie ich na zwycięski oręż. Młody agent doskonale wie, że nie może ufać nikomu w tym zawodzie i nic nie jest takim jakie się wydaje. Dlatego też jest doskonałym wyborem do wytropienia kreta w szeregach swojej własnej firmy. Jeśli każdy świeżak w CIA dysponuje takimi umiejętnościami jak Clayton, wywiad Stanów Zjednoczonych nie musi się niczym martwić.
Harry Tasker
Niezapomniany bohater grany przez Arnold Schwarzenegger w filmie True Lies. As wśród szpiegów, który przy okazji prowadzi podwójne życie, ukrywając swą prawdziwą profesję przed żoną. Mimo że każde zadanie wykonuje bez problemów, to największe kłopoty czekają go, gdy kariery szpiega zapragnie jego druga połówka. Gdy żona Harry'ego zostanie porwana przez terrorystów, agent poruszy niebo i ziemię, aby uratować ukochaną. Tasker to zmora dla wszelkiej maści przestępców, a jeżeli dopuszczają się wkroczyć z butami na łono jego rodziny, to z miejsca można uznać ich za przegranych w potyczce. Z takim superszpiegiem po prostu nie należy zadzierać i zaleca się ukrycie głęboko w kryjówce.
Nathan Muir
Genialna rola Robert Redford w thrillerze Spy Game. W tym wypadku mamy do czynienia z agentem specjalnym, który zbliża się do końca swojej kariery w wywiadzie. Nathan wiele już w życiu widział, zapobiegł ogromnej liczbie konfliktów, zlikwidował zastępy wrogów i musi odejść, aby zostawić pole do popisu dla młodszych. Jednak szpieg zawsze pozostanie szpiegiem i Muir będzie musiał po raz kolejny użyć swojego wielkiego doświadczenia i umiejętności, aby uratować przyjaciela, którego sam zwerbował do CIA. Agent cały czas jest świadomy mroku jaki niesie za sobą szpiegostwo i ciągle pozostaje w nim ta cząstka człowieczeństwa, która wie co to przyjaźń i poszanowanie dla ludzkiego życia. Do tego Muir reprezentuje starą szkołę szpiegostwa, ważne dla niego jest działanie a nie wielopiętrowa biurokracja, która zaczyna dominować w CIA. Takie połączenie szpiegowskich cech sprawia, że Nathan jest agentem niemalże doskonałym.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat