Najlepsi filmowi szpiedzy

Kino szpiegowskie jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ekranowi tajni agenci raz za razem udaremniają zamachy stanu, przekręty gospodarcze i wojny między krajami. Postanowiliśmy wybrać tych najlepszych z nich. Oto lista.

Kino szpiegowskie jest obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ekranowi tajni agenci raz za razem udaremniają zamachy stanu, przekręty gospodarcze i wojny między krajami. Postanowiliśmy wybrać tych najlepszych z nich. Oto lista.

Zawód szpiega wydaję się być czymś fantastycznym. Ciągłe podróże, nowe tożsamości i ratowanie świata przemawia do naszej wyobraźni. Nic więc dziwnego w tym, że kino szpiegowskie stało się nośnym obecnie tematem, nie tylko w Hollywood. Dodajmy do tego widowiskowe sceny akcji, wymyślne gadżety, niespodziewane zwroty akcji oraz większe niż życie czarne charaktery i mamy murowany filmowy hit. W związku z tym postanowiłem stworzyć listę najlepszych filmowych agentów od zadań specjalnych.

James Bond

Ta lista nie mogłaby istnieć bez Agenta Jej Królewskiej Mości. Postać tak silnie związana z brytyjską kulturą, że Bond z twarzą Daniel Craig eskortował Królową Elżbietę II na Stadion Olimpijski w Londynie w filmie stworzonym na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Bond to przede wszystkim szpieg MI6 z podwójnym zerem w kryptonimie, oznaczającym licencję na zabijanie. Bohater w nienagannym garniturze, z Waltherem PPK w ręku, poruszający się Astonem Martinem jako pierwszy wywołał u widza podziw w stosunku do urzędnika państwowego. Bond mimo początkowych kłopotów zawsze w końcu widowiskowo rozprawiał się ze swoimi niebezpiecznymi wrogami, aby na końcu napawać się zwycięstwem z piękną kobietą u boku. Wiele ze zwyczajów Bonda przeszło do naszego świata. Martini ma zawsze być wstrząśnięte nie zmieszane (choć jednemu z odtwórców postaci było to obojętne), a zdanie: „My name is Bond. James Bond”, stało się jednym z najsłynniejszych cytatów popkultury.

Evelyn Salt

Tytułowa bohaterka filmu z 2010 roku. Postać o dwóch zupełnie przeciwnych obliczach. Salt to wzorowa i wierna CIA agentka, która kocha swój kraj oraz męża, niemieckiego arachnologa. Okazuję się jednak być także wyszkoloną w dzieciństwie, rosyjską agentką, która została wysłana do Stanów Zjednoczonych, aby zinfiltrować tamtejsze służby specjalne i doprowadzić do upadku największego wroga Rosjan. Tak naprawdę do końca seansu nie wiemy, po której stronie opowie się Evelyn, czy wypełni swoje przeznaczenie doprowadzając do zagłady USA, a może powstrzyma rosyjskich superszpiegów? Mimo naszej niewiedzy, co do kompasu moralnego bohaterki, bardzo jej kibicujemy. Robimy to dlatego, że Salt jest kobietą, która potrafi wyjść cało nawet z najtrudniejszej sytuacji. Zrobi bombę na poczekaniu, przygotuje perfekcyjny „udawany” zamach, czy ucieknie na dachu ciężarówki z pogoni prowadzonej przez swoich byłych kolegów. Angelina Jolie nadała tej postaci dodatkowego pazura, przez co nie możemy przestać się zachwycać tym, co się dzieję na ekranie. Początkowo ta rola była napisana specjalnie dla Tom Cruise a główny bohater miał mieć na imię Edwin, jednak aktor nie był zainteresowany rolą. Dzięki temu kino zyskało nową bohaterkę filmów szpiegowskich.

Jason Bourne

Kolejna ikoniczna postać szpiega, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Nasz ulubiony agent z amnezją. Były członek tajnego programu Treadstone, gdzie podczas szkolenia stał się perfekcyjnym zabójcą na zlecenie CIA. Jednak w czasie swojej nieudanej misji w wyniku wypadku zapada na częściową amnezję. Bourne nie wie kim jest ani czym się zajmuję. Nie przeszkadza mu to jednak w tym, żeby przy pomocy technik Krav Magi pokonać kilku osobników w ambasadzie amerykańskiej i po brawurowej jeździe samochodem uciec lokalnej policji w Paryżu. Właśnie poszukiwanie własnej tożsamości jest najciekawsze w tej postaci. Każda kolejna sytuacja, w której nasz bohater się znajduję jest nowym elementem układanki, pozwalającym na złożenie jego poprzedniego życia w całość. Jason Bourne od nowa zapoznaję się ze swoimi umiejętnościami i czynami z przeszłości. Co najciekawsze Bourne nie chce przyjąć do wiadomości tego kim był, przez co objawia się jego bardziej ludzka strona, a nie wpojone mu zasady CIA, dzięki czemu jeszcze bardziej mu kibicujemy. Bourne w swoim fachu nie używa zmyślnych gadżetów, tylko instynktu i umiejętności, czasem nawet brutalnej siły, nie bawiąc się w elegancję. To nadaje mu bardziej realistycznego charakteru, w stosunku do widowiskowości przygód innych kinowych agentów. Właśnie dlatego nie bez powodu kino szpiegowskie dzielimy dzisiaj na te przed Bournem i po Bournie.

Harry Hart

Od razu sprostujmy na początku. Główny bohater filmu Kingsman: Tajne służby, Eggsy grany przez Tarona Egertona również mógłby się znaleźć w tym zestawieniu. Jednak Eggsy jest na razie pretendentem do miana szpiega doskonałego, a postać jego nauczyciela, Galahada ten status już posiada. Poznajemy go jako agenta tajnej organizacji Kingsman, który szkolił ojca głównego bohatera. Po latach postanawia zabrać pod swoje skrzydła także jego syna. Harry jest doskonałym mentorem dla Eggsy’ego. Potrafi natychmiast postawić do pionu niesfornego ucznia, a zarazem wspiera swojego podopiecznego w każdej sekundzie. Harry Hart jest połączeniem angielskiego, wyrafinowanego gentlemana ze skutecznym zabójcą i wojownikiem. Sam mówi o sobie, że jest agentem-gentlemanem XXI wieku, niebojącym pobrudzić sobie rąk bójką w barze. Jego perfekcyjne wyszkolenie poznajemy w pełni w trakcie sceny masakry w kościele, która nie pozostawia wątpliwości co do tego, z kim mamy do czynienia. Hart pokazuje niejednokrotnie, że mimo dobrych manier jest prawdziwym twardzielem. Także pamiętajcie: „Manners make it man”.

Ethan Hunt (Seria Mission: Impossible)

Specjalista od misji niemożliwych. Hunt jako agent specjalnej komórki amerykańskiego rządu IMF (Impossible Mission Force) zostaje zawsze wysyłany tam, gdzie sytuacja wydaję się beznadziejna, a wykonanie zadania graniczy z cudem. Tym cudem jest właśnie Ethan. Wspierany przez swoich lojalnych przyjaciół oraz najnowocześniejsze cuda współczesnej technologii jest zdolny pokonać większe niż życie czarne charaktery, bez znaczenia, czy jest to demoniczny handlarz bronią czy szef tajnej organizacji przestępczej złożonej z byłych szpiegów. Czasem nie może jednak liczyć na swoją macierzystą agencję, która jest albo rozwiązywana, bądź jej władze uznają Ethana za zdrajcę. Wówczas postawiony pod ścianą pokazuje, że prawdziwa siła tkwi nie w wielkim zapleczu technologicznym i finansowym IMF, ale w determinacji, intelekcie oraz pracy zespołowej. Do legendy przeszły już popisy kaskaderskie wykonywane przez Ethana podczas jego misji niemożliwych. Wcielający się w niego Tom Cruise wykonuje je sam, bez pomocy dublerów. Wystarczy wspomnieć wspinanie się po ścianie budynku Burj Khalifa w Dubaju czy lot samolotem, będąc przyczepionym do jego drzwi. Dlatego dla Hunta nie ma rzeczy niemożliwych.

Czarna Wdowa (MCU)

Największa twardzielka kinowego uniwersum Marvela. Na początku poznajemy ją w czasie infiltracji Tony’ego Starka, gdzie pod przykrywką jego asystentki ma kontrolować postępowanie miliardera. Jest świetnie wyszkoloną, jedną z najlepszych agentek T.A.R.C.Z.Y. protegowaną Nicka Fury’ego. Wtedy po raz pierwszy pokazuje nam także swoje umiejętności walki. Sposób, w jaki bije się Natasha Romanoff, powala na kolana dosłownie i w przenośni. Sceny pojedynków Czarnej Wdowy z jej przeciwnikami są jednymi z najlepszych scen walk jakie pojawiły się w kinie. Romanoff bez problemu rozprawia się z kilkoma przeciwnikami naraz, nie ważne czy jest akurat przywiązana do krzesła, została niedawno postrzelona albo dopiero co uwolniła się z celi. Natasha swoich niezwykłych zdolności potrzebnych w zawodzie szpiega nabyła w czasie szkolenia w tak zwanym „Czerwonym Pokoju”, ośrodku szkoleniowym rosyjskich służb, o czym dowiadujemy się w jej późniejszej historii. To wydarzenie bardzo zaważyło na jej  zachowaniu. Natasha na pewien czas stała się tajemniczą, pozbawioną skrupułów postacią. Jednak najpiękniejsze w Czarnej Wdowie jest to, że potrafi odciąć się od swojej przeszłości. Natasha mimo całego złowrogiego doświadczenia potrafi pracować w zespole i stanowić o sile drużyny Avengers. Jest także kochającą przyjaciółką i wsparciem dla kolegów z drużyny. Czarna Wdowa w wydaniu Scarlett Johansson jest prawdziwym ucieleśnieniem niebezpiecznego piękna z dobrym sercem.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV