Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsza muzyka filmowa – tematy muzyczne Johna Williamsa

8 lutego legendarny kompozytor muzyki filmowej ma urodzin. John Williams dla wielu to synonim słów: najlepsza muzyka filmowa. W niniejszym artykule przyjrzę się jego twórczości.

John Williams to żywa legenda muzyki filmowej i prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów w historii. Wszystko przez to, że pracował przy dziesiątkach filmów, z czego duża większość stała się klasykami kina, a stworzone przez niego tematy muzyczne zapadły w pamięć pokoleniom.

Poniżej zebrałem najlepsze tematy muzyczne Johna Williamsa. Wspólnie przypomnimy sobie, dlaczego jego muzyka jest tak lubiana i wyjątkowa. Oto więc najlepsza muzyka filmowa autorstwa Johna Williamsa z okazji jego dzisiejszych 87 urodzin.

Saga Gwiezdne Wojny

Williams w Gwiezdnych Wojnach stworzył tak dużo wyrazistych, zapadających w pamięć tematów muzycznych, że nie da się wybrać zaledwie jednego czy dwóch – z tego powodu omawiam Sagę jako całość. Patrząc chronologicznie, każda część zawiera tematy, obok których nie można przejść obojętnie, acz wymieniam tylko te najbardziej charakterystyczne, bo świetnych jest więcej:

  • Duel of the Fates wyróżnia się najbardziej, ale nie można zapomnieć też o tematach Federacji Handlowej i młodego Anakina z Mrocznego wdma

  • Across the Stars z Ataku klonów

  • Battle of the Heroes z Zemsty Sithów

  • Temat początkowy, temat Mocy i muzyka z sali tronowej, która przez lata była wykorzystywana podczas celebracji wydarzeń sportowych – Nowa nadzieja

  • Imperialny marsz i temat Hana oraz Lei z Imperium kontratakuje

  • Temat Luke’a i Lei z Powrotu Jedi

  • Temat Rey z Przebudzenia Mocy. Jeden z tych, które zyskują z każdym kolejnym przesłuchaniem, więc jestem pewien, że z czasem jednym tchem będzie się go wymieniać obok pozostałych melodii Gwiezdnych Wojen

  • Temat Hana Solo przygotowany do filmu Han Solo. Gwiezdne Wojny – historie. Chociaż kompozytorem widowiska był John Powell, to sam John Williams wspomógł go wymyślając temat przewodni kultowego przemytnika.

Indiana Jones

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych Johna Williamsa, związany z kultowym archeologiem granym przez Harrisona Forda. Tak oto John Williams dał przykład innym, jak tworzyć muzykę do przygodowych opowieści.

Szczęki

Nie mogło zabraknąć tematu muzycznego, który był wykorzystywany w dziesiątkach filmów w różnych, często humorystycznych sytuacjach. To oczywiście też doskonały przykład, jak dźwiękiem budować ciągle rosnące napięcie. W filmie działa to fantastycznie.

E.T.

Hit Stevena Spielberga stał się klasykiem kina familijnego. Duża w tym zasługa niesamowitej muzyki Johna Williamsa, która budowała wyjątkową atmosferę i wywoływała gigantyczne emocje. Ten temat pokazuje to wręcz idealnie – zapada w pamięć i momentalnie wywołuje uśmiech na twarzy.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

 

 

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Wiktor Fisz
-

Najbardziej niezwykłe filmy i seriale o…

Widzieliście już pierwszy odcinek Doom Patrol? Cóż za piękna superbohaterska dekonstrukcja. Swoją drogą, ostatnimi czasy…

Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Michalina Reda
-

Aladyn spotyka Dżasminę. Nowe zdjęcie z…

Aladyn to aktorska wersja znanej animacji Disneya, która zadebiutuje jeszcze w tym roku. Zobaczcie nowe…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.