Przeczytaj w weekend

Najlepsza muzyka filmowa – tematy muzyczne Johna Williamsa

8 lutego legendarny kompozytor muzyki filmowej ma urodzin. John Williams dla wielu to synonim słów: najlepsza muzyka filmowa. W niniejszym artykule przyjrzę się jego twórczości.

8 lutego legendarny kompozytor muzyki filmowej ma urodzin. John Williams dla wielu to synonim słów: najlepsza muzyka filmowa. W niniejszym artykule przyjrzę się jego twórczości.

John Williams to żywa legenda muzyki filmowej i prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów w historii. Wszystko przez to, że pracował przy dziesiątkach filmów, z czego duża większość stała się klasykami kina, a stworzone przez niego tematy muzyczne zapadły w pamięć pokoleniom.

Poniżej zebrałem najlepsze tematy muzyczne John Williams. Wspólnie przypomnimy sobie, dlaczego jego muzyka jest tak lubiana i wyjątkowa. Oto więc najlepsza muzyka filmowa autorstwa John Williams z okazji jego dzisiejszych 87 urodzin.

Saga Gwiezdne Wojny

Williams w Gwiezdnych Wojnach stworzył tak dużo wyrazistych, zapadających w pamięć tematów muzycznych, że nie da się wybrać zaledwie jednego czy dwóch - z tego powodu omawiam Sagę jako całość. Patrząc chronologicznie, każda część zawiera tematy, obok których nie można przejść obojętnie, acz wymieniam tylko te najbardziej charakterystyczne, bo świetnych jest więcej:

  • Duel of the Fates wyróżnia się najbardziej, ale nie można zapomnieć też o tematach Federacji Handlowej i młodego Anakina z Mrocznego wdma

  • Across the Stars z Ataku klonów

  • Battle of the Heroes z Zemsty Sithów

  • Temat początkowy, temat Mocy i muzyka z sali tronowej, która przez lata była wykorzystywana podczas celebracji wydarzeń sportowych - Nowa nadzieja

  • Imperialny marsz i temat Hana oraz Lei z Imperium kontratakuje

  • Temat Luke'a i Lei z Powrotu Jedi

  • Temat Rey z Przebudzenia Mocy. Jeden z tych, które zyskują z każdym kolejnym przesłuchaniem, więc jestem pewien, że z czasem jednym tchem będzie się go wymieniać obok pozostałych melodii Gwiezdnych Wojen

  • Temat Hana Solo przygotowany do filmu Han Solo. Gwiezdne Wojny - historie. Chociaż kompozytorem widowiska był John Powell, to sam John Williams wspomógł go wymyślając temat przewodni kultowego przemytnika.

Indiana Jones

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych Johna Williamsa, związany z kultowym archeologiem granym przez Harrisona Forda. Tak oto John Williams dał przykład innym, jak tworzyć muzykę do przygodowych opowieści.

Szczęki

Nie mogło zabraknąć tematu muzycznego, który był wykorzystywany w dziesiątkach filmów w różnych, często humorystycznych sytuacjach. To oczywiście też doskonały przykład, jak dźwiękiem budować ciągle rosnące napięcie. W filmie działa to fantastycznie.

E.T.: The Extra-Terrestrial

Hit Stevena Spielberga stał się klasykiem kina familijnego. Duża w tym zasługa niesamowitej muzyki Johna Williamsa, która budowała wyjątkową atmosferę i wywoływała gigantyczne emocje. Ten temat pokazuje to wręcz idealnie - zapada w pamięć i momentalnie wywołuje uśmiech na twarzy.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

MyAnna Buring

MyAnna Buring

ur. 1979, kończy 40 lat

Daniella Alonso

Daniella Alonso

ur. 1978, kończy 41 lat

Mireille Enos

Mireille Enos

ur. 1975, kończy 44 lat

Tatiana Maslany

Tatiana Maslany

ur. 1985, kończy 34 lat

Billie Piper

Billie Piper

ur. 1982, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV