Najlepsza muzyka filmowa – tematy muzyczne Johna Williamsa

8 lutego legendarny kompozytor muzyki filmowej ma urodzin. John Williams dla wielu to synonim słów: najlepsza muzyka filmowa. W niniejszym artykule przyjrzę się jego twórczości.

8 lutego legendarny kompozytor muzyki filmowej ma urodzin. John Williams dla wielu to synonim słów: najlepsza muzyka filmowa. W niniejszym artykule przyjrzę się jego twórczości.

John Williams to żywa legenda muzyki filmowej i prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów w historii. Wszystko przez to, że pracował przy dziesiątkach filmów, z czego duża większość stała się klasykami kina, a stworzone przez niego tematy muzyczne zapadły w pamięć pokoleniom.

Poniżej zebrałem najlepsze tematy muzyczne John Williams. Wspólnie przypomnimy sobie, dlaczego jego muzyka jest tak lubiana i wyjątkowa. Oto więc najlepsza muzyka filmowa autorstwa John Williams z okazji jego dzisiejszych 87 urodzin.

Saga Gwiezdne Wojny

Williams w Gwiezdnych Wojnach stworzył tak dużo wyrazistych, zapadających w pamięć tematów muzycznych, że nie da się wybrać zaledwie jednego czy dwóch - z tego powodu omawiam Sagę jako całość. Patrząc chronologicznie, każda część zawiera tematy, obok których nie można przejść obojętnie, acz wymieniam tylko te najbardziej charakterystyczne, bo świetnych jest więcej:

  • Duel of the Fates wyróżnia się najbardziej, ale nie można zapomnieć też o tematach Federacji Handlowej i młodego Anakina z Mrocznego wdma

  • Across the Stars z Ataku klonów

  • Battle of the Heroes z Zemsty Sithów

  • Temat początkowy, temat Mocy i muzyka z sali tronowej, która przez lata była wykorzystywana podczas celebracji wydarzeń sportowych - Nowa nadzieja

  • Imperialny marsz i temat Hana oraz Lei z Imperium kontratakuje

  • Temat Luke'a i Lei z Powrotu Jedi

  • Temat Rey z Przebudzenia Mocy. Jeden z tych, które zyskują z każdym kolejnym przesłuchaniem, więc jestem pewien, że z czasem jednym tchem będzie się go wymieniać obok pozostałych melodii Gwiezdnych Wojen

  • Temat Hana Solo przygotowany do filmu Han Solo. Gwiezdne Wojny - historie. Chociaż kompozytorem widowiska był John Powell, to sam John Williams wspomógł go wymyślając temat przewodni kultowego przemytnika.

Indiana Jones

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych Johna Williamsa, związany z kultowym archeologiem granym przez Harrisona Forda. Tak oto John Williams dał przykład innym, jak tworzyć muzykę do przygodowych opowieści.

Szczęki

Nie mogło zabraknąć tematu muzycznego, który był wykorzystywany w dziesiątkach filmów w różnych, często humorystycznych sytuacjach. To oczywiście też doskonały przykład, jak dźwiękiem budować ciągle rosnące napięcie. W filmie działa to fantastycznie.

E.T.

Hit Stevena Spielberga stał się klasykiem kina familijnego. Duża w tym zasługa niesamowitej muzyki Johna Williamsa, która budowała wyjątkową atmosferę i wywoływała gigantyczne emocje. Ten temat pokazuje to wręcz idealnie - zapada w pamięć i momentalnie wywołuje uśmiech na twarzy.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV