Najlepsze filmy Giuseppe Tornatorego

Włoski reżyser, scenarzysta i producent Giuseppe Tornatore stworzył w swojej karierze wiele udanych dzieł. Które z nich były najlepsze? W artykule znajdziecie propozycje najlepszych filmów tego znakomitego reżysera.

Włoski reżyser, scenarzysta i producent Giuseppe Tornatore stworzył w swojej karierze wiele udanych dzieł. Które z nich były najlepsze? W artykule znajdziecie propozycje najlepszych filmów tego znakomitego reżysera.

Nie wszystkie pozycje w jego filmografii to arcydzieła, ale z pewnością trudno jest wskazać film nieudany, źle zrealizowany i nieangażujący. Sycylijski temperament Giuseppe Tornatore widoczny jest w każdej produkcji, w której próbuje przenieść widza, podobnie jak bohatera, w lepszy świat. Czy to się udaje? Zobaczcie najlepsze filmy Tornatore.

Cinema Paradiso (1988)

Jest to druga pozycja w filmografii Tornatore. Była to także pierwsza produkcja, przy której współpracował z kompozytorem Ennio Morricone. Współpracę obu panów i jej efekty mogliśmy usłyszeć w kolejnych produkcjach Tornatore. Cinema Paradiso to znakomite dzieło, które opowiada historię Toto, małego chłopca uwielbiającego chodzić do kina i spędzającego tam każdą wolną chwilę. To z początku nie podoba się Alfredowi, staremu kinooperatorowi. Mężczyzna zawiera jednak z chłopcem układ, co daje początek ich niezwykłej przyjaźni. Film zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes, nominację do Złotej Palmy, Złoty Glob oraz Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrodę Specjalną Felix oraz dwie nagrody BAFTA dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego oraz za najlepszy scenariusz.

Czysta formalność (1994)

W obsadzie tej produkcji znaleźli się m.in. Gerard Depardieu, Roman Polański i Sergio Rubini. Ubiegający się o Złotą Palmę film Tornatore opowiada historię człowieka, który nie pamięta kilku ostatnich godzin, ani nie jest w stanie wytłumaczyć śladów krwi na swoim ubraniu. Przesłuchanie rozpoczyna komisarz (w tej roli Roman Polański). Powoli obaj mężczyźni rozwiązują zagadkę utraty pamięci i śladów krwi mężczyzny.

Sprzedawca marzeń (1995)

Joe Morelli podróżuje dookoła Sycylii z kamerą, oferując tamtejszej ludności zdjęcia próbne dla dużego rzymskiego studia. Morelli za swoją pracę bierze pieniądze. Mieszkańcy uwierzyli, że ich szara codzienność może wkrótce się zmienić, że zostaną zauważeni w Rzymie, co doprowadzi do pewnego przełomu w ich życiu. Kupowali marzenia, choć wydawali często swoje ostatnie pieniądze. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a potem był jeszcze nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

1900: Człowiek legenda (1998)

Historia genialnego muzyka, który całe swoje życie spędził na statku, kursującym pomiędzy Ameryką a Europą. Nosił imię 1900, tak nazwał go marynarz luksusowego statku USS Virginian, który znalazł go jako niemowlę na pokładzie w pudle po cytrynach, w pierwszy dzień nowego roku. Roku 1900. Do tej pory nigdy nie schodził na ląd, ale poznanie jednej z pasażerek może odmienić jego życie. Wzruszająca, momentami zabawna opowieść, która jednak skrywa swoje drugie dno, przedstawiając problemy natury filozoficznej i zmuszając do refleksji.

Malena (2000)

Film z Moniką Bellucci w roli głównej zapewnił reżyserowi kolejny sukces międzynarodowy. Historia trzynastoletniego Renato zafascynowanego młodą, piękną wdową Maleną, uzyskała uznanie widzów i krytyków na całym świecie. Film otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, do Złotego Globu oraz do nagrody BAFTA dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego. To także dzięki tej produkcji Monica Bellucci mogła zaistnieć na świecie i rozpocząć wielką karierę.

Nieznajoma (2006)

Tak jak wszystkie pozostałe filmy Tornatore mają w sobie elementy baśniowości i humoru, tak ten jest tego całkowicie pozbawiony. To bardziej pesymistyczna i brutalna historia kobiety, próbującej uciec od tragicznej przeszłości. Zrealizowanie tego planu sprawi, że będzie musiała wiele zaryzykować. Świetne kino psychologiczne, którego klimat fantastycznie budowany jest przez muzykę Morricone.

Korespondencja (2016)

Korespondencja to historia miłości łączącej dojrzałego profesora i młodą studentkę. Ed Phoerum, światowej sławy astrofizyk, ma żonę i dwójkę dzieci. Amy Ryan jest studentką fizyki, która utrzymuje się z pracy kaskaderki. Kochankowie utrzymują swój związek na odległość, dlatego ich spotkania są rzadkie i potajemne. Ich relacje opierają się zatem na wiadomościach wymienianych wirtualnie. To sprawia, że ich uczucia przenoszą się poza realną rzeczywistość. W tę miłosną intrygę Tornatore wplótł ważne pytania o obecność wirtualnej rzeczywistości w naszym codziennym życiu i kontaktach międzyludzkich, które opierają się na internetowej korespondencji.

Podobają Ci się filmy Giuseppe Tornatorego? Przeczytaj jego powieść pt. Korespondencja.

Źródło: Zdjęcie główne: Cristaldifilm

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV