Najlepsze filmy SF oparte na oryginalnych scenariuszach
Filmy science fiction stają się coraz bardziej popularne wśród widzów, jednak większość tytułów stanowią filmy oparte na komiksach, grach komputerowych i książkach. Czy to oznacza, że autorskie historie nie mają szans osiągnąć komercyjnego sukcesu? Nic z tych rzeczy. Przyjrzyjmy się zestawieniu najlepszych produkcji tego gatunku opartych na oryginalnych scenariuszach.
Filmy science fiction stają się coraz bardziej popularne wśród widzów, jednak większość tytułów stanowią filmy oparte na komiksach, grach komputerowych i książkach. Czy to oznacza, że autorskie historie nie mają szans osiągnąć komercyjnego sukcesu? Nic z tych rzeczy. Przyjrzyjmy się zestawieniu najlepszych produkcji tego gatunku opartych na oryginalnych scenariuszach.
W ostatnich latach nie zabrakło obrazów związanych z tematyką science fiction. Choć obecnie kino jest zdominowane przez filmy franczyzowe oraz te oparte na komiksach, grach i książkach, scenarzyści wciąż mają okazje do zaprezentowania swoich oryginalnych pomysłów, puszczając wodze wyobraźni. A więc, które filmy science fiction w XXI wieku oparte na oryginalnych scenariuszach podbiły serca widzów?
Trylogia „The Matrix” (1999, 2003)
W tym zestawieniu obowiązkowo należy wspomnieć o trylogii „Matrix”. Rodzeństwo Wachowskich zaprezentowało cyberpunkową historię zawierającą odniesienia do filozofii i religii. Ich zafascynowanie japońską animacją miało zaś wyraz w scenach walki, a także w nowatorskich efektach specjalnych (bullet-time). Sama historia nie musi się każdemu podobać, ale niezaprzeczalnie trylogia wywarła ogromny wpływ na popkulturę.
[video-browser playlist="651791" suggest=""]
"Equilibrium" (2002)
Kurt Wimmer stworzył ciekawą historię futurystycznego państwa Libria, w którym ludzie zażywają lek eliminujący zdolność do odczuwania emocji. Od strony wizualnej „Equlibrium” prezentuje się bardzo dobrze. Zachwycają sceny walki Gun Kata oraz Christian Bale w roli głównej. Jednak wielu zarzuca Wimmerowi wtórność historii, która porównywana jest do „Fahrenheit 451”, „1984”, „Nowego, wspaniałego świata” i wielu innych klasycznych filmów i powieści science fiction. Mimo wszystko „Equilibrium” to klimatyczne widowisko, które fanom „Matrixa” może się spodobać.
[video-browser playlist="669802" suggest=""]
"Avatar" (2009)
James Cameron rozpoczął prace nad fabułą „Avatara” już w 1994 roku. Realizacja filmu miała ruszyć zaraz po „Titanicu” i zakończyć się w 1999 roku. Jednak „Król Świata” szybko zorientował się, że technologia jaką wtedy dysponowano nie pozwoli mu uzyskać takiej wizji historii, jaką sobie założył. Dopiero w 2007 roku mógł wykorzystać nowoczesne kamery 3D, a także zaawansowane efekty CGI, które przyciągnęły do kin rzesze widzów. Może fabuła nie jest zbyt oryginalna - dotyka problemów imperializmu i ekologii, ale rozmach filmu robi wrażenie. Kluczem do sukcesu jest prostota i przekonujące emocje, a „Avatar” stał się najbardziej kasowym filmem w historii kina (prawie 2,8 mld dolarów wpływów).
[video-browser playlist="638581" suggest=""]
"District 9" (2009)
Wyjątkowa produkcja science fiction w zestawieniu, bo oto film debiutanta z RPA, który podbił świat. Neill Blomkamp dostał szansę i swobodę kreatywną od samego Petera Jacksona, dzięki któremu miał budżet i możliwości na zobrazowanie swojej wizji. Co ciekawe - obraz był realizowany niezależnie poza wielkimi hollywoodzkimi studiami.
[video-browser playlist="678063" suggest=""]
"Moon" (2009)
Wspólne dzieło Duncana Jonesa i Nathana Parkera, którzy napisali historię pod Sama Rockwella wcielającego się w główną rolę. W „Moon” składają hołd filmom SF lat 70. i 80., takich jak „Alien”, „Niemy wyścig” czy „Odległy ląd”. Dramat okazał się sukcesem. „Moon” zyskał sobie przychylność krytyków, oceniających go jako inteligentny i chwytający za serce.
[video-browser playlist="652456" suggest=""]
"Inception" (2010)
W 2002 roku Christopher Nolan napisał 80-stronicowy szkic historii o „złodziejach snów”, który w pierwszym założeniu miał być horrorem. Jednak dopiero po tym, kiedy nabrał doświadczenia kręcąc takie hity jak „Batman Begins”, „The Prestige” i „Mroczny Rycerz”, zmienił koncepcję na heist movie. Sześć miesięcy pracował nad ulepszeniem scenariusza „Incepcji”. Warto było czekać – film okazał się wielkim sukcesem Nolana, który został nominowany do Oscara za scenariusz oryginalny. „Incepcja” dostała statuetki za efekty specjalne, zdjęcia, dźwięk i montaż dźwięku.
[video-browser playlist="681012" suggest=""]
"Source Code" (2011)
To historia kapitana Coltera Stevensa (Jake Gyllenhaal), który w ciągu ośmiu zapętlonych minut musi powstrzymać terrorystę przed atakiem bombowym w pędzącym pociągu. Ben Ripley (autor scenariusza) i Duncan Jones (reżyseria) składają hołd takim filmom jak „Twelve Monkeys” i „Déjà Vu”. Z drugiej strony historia często jest określana jako skrzyżowanie „Groundhog Day” z „Murder on the Orient Express”. „Kod nieśmiertelności” zebrał dużo pozytywnych recenzji, więc stacja CBS planowała stworzyć na jego podstawie serial, ale w grudniu 2014 roku anulowała jego realizację. Zamiast tego ma powstać druga część filmu!
[video-browser playlist="673292" suggest=""]
"Pacific Rim" (2013)
Widowiskowe kino akcji, w którym ścierają się ze sobą wielkie roboty i potwory. Brzmi trochę jak film z cyklu „Transformers”, ale wielu twierdzi, że superprodukcja w reżyserii Guillermo del Toro przebija tę franczyzę pod względem zabawy konwencją i widowiskowością.
[video-browser playlist="681014" suggest=""]
"Gravity" (2013)
Obsypana Oscarami “Grawitacja” to wspólny pomysł Alfonso Cuaróna i jego syna Jonása. Razem napisali scenariusz, który został zainspirowany filmem „Uwięzieni w kosmosie” (1969) z Gregorym Peckiem. Co ciekawe, Cuarón nie określa swojego filmu jako science fiction, lecz jako “dramat o kobiecie w kosmosie”. „Grawitacja” zachwyciła widzów na całym świecie, a krytycy docenili grę aktorska (Sandra Bullock), reżyserię, scenariusz, efekty specjalne i przede wszystkim muzykę skomponowaną przez Stevena Price'a. Na uwagę zasługuje podejście do 3D, dzięki czemu seans w kinie był iście wyjątkowy.
[video-browser playlist="626656" suggest=""]
"Interstellar" (2014)
Nagrodzony Oscarem za efekty specjalne „Interstellar” to wspólne dzieło braci Jonathana i Christophera Nolanów. Młodszy z braci pracował nad scenariuszem aż 4 lata, budując jego bazę naukową. Kiedy Christopher przejął reżyserię po Stevenie Spielbergu, naniósł poprawki na drugą część scenariusza i tak oto powstał ambitny i fascynujący „Interstellar”.
[video-browser playlist="614495" suggest=""]
"Ex Machina" (2015)
To historia informatyka o imieniu Caleb (Domhnall Gleeson), który wygrał w konkursie wizytę w laboratorium swojego bogatego szefa (Oscar Isaac). Poznaje tam Avę – kobietę ze sztuczną inteligencją, nieświadomie biorąc udział w eksperymencie. Debiutancki film Alexa Garlanda spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków. Docenili thriller za inteligentną fabułę, prowokującą do przemyśleń nad człowieczeństwem i postępem technologicznym. Widać, że nie potrzeba fajerwerków i wbijających w fotel efektów specjalnych (chociaż w „Ex Machina” można się i nimi zachwycać), aby film science fiction zapewnił dobrą i wciągającą rozrywkę.
[video-browser playlist="673779" suggest=""]
"Interstellar" został dołączony w wersji DVD do numeru tygodnika "Polityka". Będzie on dostępny w kioskach do 14 kwietnia.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1972, kończy 52 lat