Najlepsze współczesne powieści science fiction
Przekonajcie się, które książki trafiły do naszego zestawienia kilkunastu najlepszych współczesnych powieści science fiction.
Przekonajcie się, które książki trafiły do naszego zestawienia kilkunastu najlepszych współczesnych powieści science fiction.
Altered Carbon – Richard Morgan
Pełna akcji powieść łącząca elementy cyberpunku i space opery. Morgan kreuje świat rządzony przez najbogatszych, a ludzie są gotowi dopuścić się najpoważniejszych zbrodni, by tylko przeżyć… lub postawić na swoim. To brutalna wizja, współgrająca z klimatem noir opowieści o Takeshim Kovacsu, agencie wysyłanym do rozwiązywania naprawdę poważnych problemów. Modyfikowany węgiel jest trzymającym w napięciu, mrocznym thrillerem w konwencji science fiction.
W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy. To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością.
Blindsight – Peter Watts
Powieść Wattsa dowodzi, że nawet obecne w science fiction od dziesiątek lat motywy kryją w sobie olbrzymi potencjał. Ślepowidzenie jest – na podstawowym poziomie – historią pierwszego kontaktu, ale nic w tej opowieści nie jest takie, jak należałoby się spodziewać. Watts świetnie wkomponowuje elementy naukowe z różnych dziedzin, a całości nadaje delikatnie metafizycznej otoczki. Są nawet wampiry – ale zupełnie inne, niż się można spodziewać. Powieść doczekała się równie wybitnego sequela pod tytułem Echopraxia.
Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. Ślepowidzenie to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.
Lód – Jacek Dukaj
Jacek Dukaj jest najczęściej wyróżnianym i docenianym autorem wśród obecnie tworzących polskich pisarzy fantastyki. Chociaż w środowisku był znany już wcześniej, to właśnie Lodem trafił do szerszego grona odbiorców. Jest to też dobry przykład metody twórczej Dukaja – potrafi on połączyć formę (tutaj stylizację na XIX-wieczną powieść rosyjską) z fabułą i wizją świata zbudowanych na fundamentach naukowych. Pokazuje, że science fiction to nie tylko loty w kosmos, a inspiracji dla niej można szukać także poza naukami ścisłymi.
Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.
The Water Knife – Paolo Bacigalupi
W Wodnym nożu znany z ekologicznych zainteresowań autor tym razem rysuje wizję przyszłości, w której nasze zasoby wody zaczynają się wyczerpywać. To wybitna powieść, lepsza nawet od Nakręcanej dziewczyny zarówno pod względem literackim, jak i z powodu bardzo silnego zakorzenienia w realnych problemach naszego świata, które za lat kilka-kilkanaście będą spędzać nam sen z powiek. Przerażająca lektura.
W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych Stanach Zjednoczonych Phoenix i Las Vegas walczą ze sobą o wodę z kurczącej się rzeki Kolorado. Las Vegas ma jednak wodnych noży – zabójców, terrorystów i szpiegów – słynących z tego że bronią zasobów wodnych swego miasta i prowadzą Phoenix ku nieuchronnej zagładzie.
Light – M. John Harrison
Twórczość M. Johna Harrisona ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jedni uważają go za świetnego stylistę i autora posiadającego niesamowite wyczucie w kreowaniu odjechanych wizji. Inni nie potrafią się przebić przez specyficzną narrację i konieczność czytania między wierszami. Światło jest doskonałym przykładem wszystkich powyższych cech: trzeba przeczytać samemu i pokochać… albo znienawidzić.
Pod rozjarzonym nie do wytrzymania Traktem Kefahuchiego – potężnym, nieprzewidywalnym oceanem promieniującej energii w głębi galaktyki, na jałowej powierzchni asteroidy leżą trzy przedmioty: porzucony statek kosmiczny, coś, co wygląda jak kościane kostki do gry oraz ludzki szkielet. Co oznaczają i czym są – tę tajemnicę rozwikłuje Światło, oszałamiający powrót M. Johna Harrisona na pełen wyobraźni teren fantastyki naukowej.
Droga – Cormac McCarthy
Mocna powieść postapokaliptyczna, w której nie wiadomo, co jest straszniejsze: wizja zniszczonego świata, upadek cywilizacji czy ludzkie zezwierzęcenie. To także oszczędna, ale bardzo sugestywna narracja. Opowieść o miłości i samotności w obliczu końca świata pozostawia niezatarte wrażenia na długo po zakończeniu lektury.
Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem… W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat