Przeczytaj w weekend

Nowe książki polecane przez redakcję – premiery na wrzesień 2018

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z września 2018 roku.

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z września 2018 roku.

Rynek wydawniczy obudził się z wakacyjnego letargu i we wrześniu czytelnicy mogli nabawić się bólu głowy (i pustki w portfelach). Wybraliśmy dla was kilkanaście interesujących premier i reedycji książek, które trafiły na półki księgarń w zeszłym miesiącu. Znajdziecie wśród nich fantastykę, pozycje zekranizowane, kryminały, thrillery i powieści sensacyjne, a także inne pozycje.

Oto subiektywny przegląd premier książkowych z września 2018 roku:

Robert Małecki - Skaza

kryminał / tajemnica / brak zbrodni?

Nowy kryminał Roberta Małeckiego koncentruje się wokół zwłok znalezionych w jeziorze. Wydaje się, że nie ma się w tym przypadku do czynienia ze zbrodnią, a jedynie nieszczęśliwym przypadkiem. Ale czy na pewno?

Zimą 2018 roku ze skutego lodem jeziora zostają wyciągnię­te zwłoki nastolatka. Patolog jest pewien, że śmierć chłopca nastąpiła w wyniku utonięcia. Znamion przestępstwa nie nosi też ciało starszego, bezdomnego mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Oba zgony łączy tylko mroźna noc. A to niestety za mało, by rozpocząć śledztwo.
Jednak zdaniem komisarza Bernarda Grossa pytań w obu sprawach jest więcej niż odpowiedzi. I kiedy zacznie je za­dawać, mieszkańcy pobliskiego miasteczka nabiorą wody w usta. Gross przekonuje się z czasem, że ich milczenie to mur, za którym czają się duchy przeszłości. Kluczem do odkrycia prawdy może okazać się wyjaśnienie starej sprawy tajemniczego zaginięcia…

Skaza - okładka
Źródło: Czwarta Strona

Anna Brzezińska - Woda na sicie. Apokryf czarownicy

fantasy / polska autorka / inkwizycja

Po latach przerwy Anna Brzezińska powraca z nową powieścią fantasy. Woda na sicie to pozycja nietypowa, bo stanowi zapis  inkwizycyjnych przesłuchań kobiety oskarżonej o bycie czarownicą. Im bardziej zagłębiamy się w lekturę, tym większe mamy wątpliwości co do prawdomówności bohaterki.

Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia…
Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?

Woda na sicie - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Małgorzata Kalicińska - Miłość na walizkach

obyczajowa / część serii / popularna autorka

Miłość na walizkach to nowa powieść Małgorzaty Kalicińskiej z serii o Mańce i Tośku. Czytelnicy razem z bohaterami będą przeżywali perypetie m.in. w Lizbonie, Finlandii, nawet Australii.

Tak właśnie myśli Marianna, gdy wspólnie z ukochanym Antkiem musi sprostać nowemu etapowi w życiu. Antek, inżynier pracujący w Korei Południowej, przechodzi na emeryturę, czuje się niepotrzebny i rozżalony. Jak wykorzystać energię, zapał i pasję, które wciąż w sobie ma? Jak sprawić, by znów złapał wiatr w żagle, w nowym życiu bez pracy zawodowej?
Wrócić do Polski i spokojnie mieszkać w domu z ogródkiem pod miastem? Czy takie sielsko-anielskie życie w jednym miejscu to jedyne przeznaczenie dla dwojga dojrzałych ludzi? A może lepiej podróżować, odważnie poznawać świat, cieszyć się sobą? Mańka wie jedno: na pewno nie zostawi Antka samego. Nieważne, co wybiorą, gdzie pojadą, byle razem.

Miłość na walizkach - okładka
Źródło: Burda Książka

Joe Hill - Strange weather

fantastyka / opowiadania / groza

Nowa książka Joe Hilla zawiera cztery nowele (Zdjęcie, Naładowany, Wniebowzięty, Deszcz) łączące w sobie elementy fantastyki, grozy i thrillera. Motywem przewodnim są zarówno zjawiska atmosferyczne, jak i mroczne elementy naszego życia.

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W „Dziwnej pogodzie”, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w swoich czterech minipowieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.

Dziwna pogoda - okładka
Źródło: Albatros

Meg Wolitzer - The Wife

obyczajowa / ekranizacja / małżeństwo

Żona podejmuje trudny temat małżeńskiej miłości i nienawiści, które niczym dążące do harmonii przeciwności yin i yang nie mogą istnieć jedna bez drugiej. We wrześniu na ekrany polskich kin The Wife ekranizacja powieści  MegWolitzer.

Błyskotliwa i pełna ironii powieść ze znakomitą puentą. Żona podejmuje trudny temat małżeńskiej miłości i nienawiści, które niczym dążące do harmonii przeciwności yin i yang nie mogą istnieć jedna bez drugiej. Zgłębia zawiłe, destrukcyjne i utrzymywane w mroku tajemnicy układy, jakie mąż i żona potrafią w głębi serca zadzierzgnąć i realizować z żelazną konsekwencją. Ta powieść jest gorzka i czuła, zatrważająca i dowcipna, pełna smutku, ale i uśmiechu. Jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy i gdzie są granice wzajemnego oddania i lojalności w małżeństwie, czy warto milczeć, czy może lepiej krzyczeć.

Żona - okładka
Źródło: W.A.B.

Neal Stephenson - The Diamond Age

science fiction / kultowy autor / reedycja

Wydawnictwo Mag przymierza się do nowych edycji powieści Neala Stephensona. Na pierwszy ogień poszła Epoka diamentu w nowym tłumaczeniu.

Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi…

Epoka diamentu - okładka
Źródło: Mag

Strony:

Źródło: fot. Zysk i s-ka

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV