Polacy w filmach i serialach
Polscy bohaterowie obecni są zarówno w kinie, jak i telewizji. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.
Polscy bohaterowie obecni są zarówno w kinie, jak i telewizji. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.
Delivery Man
Granie Polaka dla Vince'a Vaughna to żadna nowość – robił to już w Sztuce zrywania, a jego bohater wcale nie ukrywał swojej polskości, miał bowiem kilka koszulek, które wyrażały jego dumę z bycia Polakiem. W Wykapanym ojcu Vaughn gra Davida Wozniaka, mężczyznę, który jako dawca w banku spermy stał się ojcem ponad 500 ludzi. Tutaj też od czasu do czasu podkreśla się jego polskość. Bohater nosi na sobie koszulkę z napisem „Warszawa – tam, gdzie pierogi mieszają się z punkiem” w języku angielskim. Ponadto ojca Davida gra Andrzej Blumenfeld.
The Courageous Heart of Irena Sendler
Historia słynnej tytułowej działaczki wojennej, która ratowała Żydów przed hitlerowskim terrorem podczas niemieckiej okupacji. Najbardziej znana jest z pomocy dzieciom, które wywoziła z getta, dając im szansę na przeżycie wojny i rozpoczęcie nowego życia. W główną rolę wcieliła się Anna Paquin, znana głównie z roli Rouge w serii X-Men.
Gossip Girl
W serialach Polacy traktowani są znacznie bardziej stereotypowo. Jedną z bohaterek Plotkary jest Dorota, sprzątaczka w domu jednej z bohaterek. Grana jest jednak przez Polkę, mówi po polsku i na szczęście nie jest tylko tłem serialu, a dość istotną postacią.
The Sopranos
W domu państwa Soprano służy zaś inna Polka, niejaka Liliana, która pojawia się jedynie od czasu do czasu na ekranie. A gdy już to robi, to wspomina albo o swoim mężu Stasiu, albo jest posądzana o kradzież sztućców. Jej Stasio też pojawia się co jakiś czas, a dwójka ta dostaje nawet swoją własną scenę, w której mówią – łamaną, ale jednak – polszczyzną.
The Wire
Najwięcej miejsca Polakom w historii amerykańskiego serialu poświęcono z pewnością w Prawie ulicy, bowiem bohaterami jest kilku Polaków, a ich wątek obejmuje cały sezon, a nawet więcej. Policjanci wydziału zabójstw Baltimore zwracają uwagę na mniejszość polską pracującą w porcie po tym, gdy odnaleziono tam kilkanaście zwłok młodych kobiet. Okazuje się, że Polacy, bez zaskoczenia, są zamkniętą społecznością, choć całkiem nieźle zorganizowaną. Szczególnie dobre układy mają z policją, bowiem wysoko postawiony Major Valchek rządzi połową miasta. Niestety równie często mniejsze grupki popadają w konflikty, jak podczas ustalania, kto ma ufundować witraż we wspólnym kościele.
Person of Interest
To jednak nie koniec kryminalnych polskich wątków w serialach. W jednym z odcinków pierwszego sezonu Impersonalnych pojawia się polska mafia! Nazywa się SP-9 od "Szajki Pruszków 9", więc czerpie z najwspanialszych polskich tradycji. Jak można się jednak domyślić, Finch i Reese bardzo szybko rozprawiają się z zagrożeniem.
Community
Danny Pudi znany jest ze swoich polskich korzeni i twórcy Community chętnie z tego skorzystali, wprowadzając do serialu postać Pavla, studenta Greendale polskiego pochodzenia. Zdarza się, że w niektórych scenach Pavel i Abed rozmawiają ze sobą po polsku, co daje dziwaczne wrażenie, ale najczęściej wzbudza uśmiech u widzów w Polsce.
- 1
- 2 (current)
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1972, kończy 53 lat