Polscy operatorzy w Rainbow Six Siege — kto ma szanse?
Przy okazji rozpoczęcia 4. sezonu turniejowego Rainbow Six Siege, Ubisoft ogłosił plan dodatków do swojej produkcji na rok 2. Na liście nowych krajów, których jednostki mają dołączyć do Tęczy, znalazła się także Polska. Dziś spekuluję, kto będzie nas reprezentował.
Przy okazji rozpoczęcia 4. sezonu turniejowego Rainbow Six Siege, Ubisoft ogłosił plan dodatków do swojej produkcji na rok 2. Na liście nowych krajów, których jednostki mają dołączyć do Tęczy, znalazła się także Polska. Dziś spekuluję, kto będzie nas reprezentował.
Choć w Polsce nie brak wielu wybitnych jednostek specjalnych, takich jak Lubliniec czy też powołane niedawno Agat i Nil, to jednak należy wziąć pod uwagę, że profilem stworzonej w uniwersum Toma Clancy'ego Tęczy jest przede wszystkim przeciwdziałanie terroryzmowi i tylko na takich jednostkach dziś się skupiłem.
Wydział V Agencji Bezpieczeństw Wewnętrznego
Utworzona w 1993 funkcjonowała jako Wydział Zabezpieczenia Realizacji w strukturach Zarządu Śledczego Urzędu Ochrony Państwa, od 1998 znana pod obecną nazwą lub bardziej potocznie jako "Pięść". Głównym zadaniem "Piątki" jest zatrzymywanie i zabezpieczanie ważnych celów.
To jedna z najbardziej tajemniczych jednostek antyterrorystycznych w naszym kraju, jest problem nawet z dotarciem do oficjalnych materiałów i zdjęć. W związku z tym jest bardzo mało prawdopodobne, by Ubisoft zdecydował się choćby poprosić ABW o konsultację, co dopiero na aktywne umieszczenie tej jednostki w grze, jednakowoż profil działań prowadzonych przez jednostkę wskazuje ją jako kandydata. Podobnie sprawa ma się z Zarządem Operacji Specjalnych Centralnego Biura Śledczego
Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego
To najstarszy na liście oddział, swe początki mający już w połowie lat 70. jako Jednostka Wojskowa 4026 wchodząca w skład 3 Flotylli Okrętów. Powstanie Formozy było wynikiem badań nad koncepcją morskiej jednostki dywersyjno-zwiadowczej, mogącej dać Marynarce Wojennej dużą przewagę podczas działań w basenie Morza Bałtyckiego. Nazwę i przynależność jednostki kilkukrotnie zmieniano, by wreszcie w roku 2011 nadać jej miano Formozy. Był to zabieg czysto formalny, gdyż pod tym nieoficjalnym kryptonimem JW 4026 była znana już od wielu lat, zarówno w żargonie służących tam żołnierzy, jak i również w potocznym języku używanym przez prasę i cywili. Głównym zadaniem Formozy jest rekonesans, wodne działania sapersko-minerskie oraz, co dla nas najważniejsze, VBSS (Visit, Board, Search and Seizure — dosł. wizyta, abordaż, przeszukanie, konfiskata). Ten typ działań jest ważnym elementem antyterroryzmu morskiego i świetnie wpisuje się w obraz jednostki Rainbow Six. Największą (nie)sławę przyniósł Formozie skandal, kiedy to plany zabudowań jednostki trafiły do sieci w ramach przetargu na modernizację bazy. Niemniej istotnym, a jednak dużo bardziej pozytywnym osiągnięciem jednostki był udział w m.in. w Task Force-50 w Afganistanie.
Formoza (lub jak ich nazywa mój redakcyjny kolega — kalmarki) ma potencjał na znalezienie się w gronie jednostek w Rainbow Six: Siege i przyznam szczerze, że chciałbym, aby do tego doszło z powodu sentymentu, jakim ją darzę. Mam nawet kilka pomysłów na zdolności operatorów, które wkrótce omówię z Wami w następnym artykule. Jednakowoż nie jest to formacja szczególnie popularna w naszych i zagranicznych mediach i developerzy mogą uznać, że nie przyciągnie ona aż tylu graczy.
Biuro Operacji Antyterrorystycznych
Historia BOA również sięga lat 70., kiedy to nasiliła się aktywność terrorystyczna w Europie. Tak samo jak niemieckie GSG9, tak i prekursor Biura — Wydział Zabezpieczeń, powstał w wyniku odpowiedzi na zamach na wioskę olimpijską w Monachium. W latach 80. jednostka została powiększona, a w związku z nasilającymi się porwaniami samolotów utworzono też skrzydło ochrony lotów, utrzymywane do roku 1990, oraz zadbano o samowystarczalność jednostki, tworząc sekcję techniczną. W latach 90. oddział przechodzi pod dowództwo policji i jest tworzony niemal od podstaw, wymieniono cały sztab główny oraz rozbudowano pion techniczny. W 2003 roku oddział warszawski przechodzi bezpośrednio pod Komendę Główną Policji, powstają dwa zarządy, z czego jeden tworzony jest w ramach CBŚ. W tym samym roku dochodzi do tragedii, która na zawsze zmienia oblicze polskiego antyterroryzmu, ma miejsce nieudany szturm w Magdalence, w którym śmierć ponosi dwóch operatorów. Przez kolejne lata jednostka przechodzi jeszcze kilka zmian, by stać się w 2008 roku centralną jednostką AT w Polsce, zaś zadania lokalne przejęły Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, a w mniejszych komendach — sekcje AT.
Czy BOA to dobry kandydat? Cóż, podobnie jak połowa jednostek w Rainbow Six: Siege to po prostu klasyczna policyjna jednostka AT. Nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle podobnych oddziałów, jak choćby wspomniane wcześniej GSG9 czy francuski GIGN. Byłby to bardzo bezpieczny wybór ze strony developera, gdyż biorąc pod uwagę ogólny zakres działań Biura, może on sobie pozwolić na dużą dowolność w kreowaniu wyposażenia i zdolności operatora.
Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
Mój kandydat numer jeden, najbardziej chyba znana w Polsce jednostka specjalna — GROM. Utworzona 13 lipca 1990 roku. Dwa miesiące później jej dowództwo objął śp. gen. Sławomir Petelicki. Jednym z punktów zapalnych powołania jednostki było ostrzelanie w Bejrucie samochodu attache handlowego, zakończone śmiercią dwóch polaków. GROM zaczął jako jednostka policyjna i taką pozostał do roku 1999, kiedy to przeniesiono ją do struktur wojskowych. Istnieje zresztą kilka sprzecznych informacji dotyczących okresu między 1990 a 1992 rokiem, genezy jej powstania, jak i pochodzenia samej nazwy. Oficjalnie mówi się, ze GROM to skrót od Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego, inni twierdzą że jest to wzięte od Grupy Realizacji Operacji Most (jednostki zajmującej się ochroną Żydów podczas ich tranzytu z ZSRR do Izraela przez Polskę.) a jeszcze inni, że jest to uczczenie imienia Gromosława Czempińskiego. Współcześnie zadaniem jednostki jest prowadzenie operacji o charakterze antykryzysowym, także za granicami kraju i w strefach wysokiego ryzyka. GROM zdobywał doświadczenie już od pierwszych lat swego istnienia. Począwszy od Haiti, przez Bałkany, a na ostatniej wojnie afgańskiej skończywszy.
Grzmoty, jak się ich pieszczotliwie nazywa, są kandydatami perfekcyjnymi do reprezentowania nas w Rainbow Six: Siege. Jest to jednostka obecna w mediach od dawna. Nie mówię tu tylko o gazetach, było kilka książek (GROM.pl, Przetrwać Belize czy choćby Siła i Honor) poświęconych jej historii i działaniom, wliczając w to Trzynaście moich lat w JW GROM, autobiografię operatora wodnego oddziału, Andrzeja K. pseud. Kisiel. Grzmoty zaliczyły też występ w grach, wliczamy w to pierwsze Tom Clancy's Rainbow Six oraz Medal of Honor: Warfighter
A co Wy myślicie? Jaka jednostka powinna trafić Waszym zdaniem do gry? A może macie pomysły na zdolności operatorów? Podzielcie się nimi w komentarzach!
Źródło: Fot. Ubisoft
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat