Polskie filmy – jesień 2015 roku
Polskie kino ma często do zaoferowania widzom coś, obok czego nie mogą przejść obojętnie. Tej jesieni także znajdzie się kilka ciekawych pozycji, które mogą zawalczyć o widza z hollywoodzkimi hitami. Oto więc wybrane polskie filmy jesieni 2015 roku.
Polskie kino ma często do zaoferowania widzom coś, obok czego nie mogą przejść obojętnie. Tej jesieni także znajdzie się kilka ciekawych pozycji, które mogą zawalczyć o widza z hollywoodzkimi hitami. Oto więc wybrane polskie filmy jesieni 2015 roku.
"Chemia"
Film biograficzny dla wymagającego widza - historia miłości i walki o życie inspirowana przeżyciami Magdy Prokopowicz, założycielki fundacji Rak'n'Roll. Za kamerą stoi Bartosz Prokopowicz, dla którego jest to pierwszy kinowy film pełnometrażowy. Bardziej znany jest jako operator. W obsadzie zebrał m.in. Agnieszkę Żulewską, Eryka Lubosa, Tomasza Schuchardta i Danutę Stenkę.
Opis: Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. Film powstał na kanwie wydarzeń z życia Magdy Prokopowicz – założycielki Fundacji Rak'n'Roll.
Data premiery w Polsce: 2 października 2015 roku
[video-browser playlist="739125" suggest=""]
"Demon"
Marcin Wrona, reżyser znany z filmu "Chrzest", przygotował tym razem thriller/horror. Jest to koprodukcja polsko-izraelska, w której główną rolę gra Itay Tiran. Towarzyszy mu plejada polskich aktorów, m.in. Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Agnieszka Żulewska i Cezary Kosiński. Zapowiada się ciekawie i nietypowo jak na polskie kino.
Opis: Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...
Data premiery w Polsce: 16 października 2015 roku
[video-browser playlist="739143" suggest=""]
"Obce niebo"
Kolejny film na naszej liście to mocny dramat o życiu i problemach polskich emigrantów w Szwecji. Za kamerą stoi Dariusz Gajewski, którego znamy z takich tytułów jak "Lekcje pana Kuki" i "Warszawa". W obsadzie zebrał m.in. Agnieszkę Grochowską, Bartołomieja Topę, Ewę Froling i Barbarę Kubiak. Zapowiada się coś z dużą dawką emocji, co jest w stanie zmusić widza do myślenia.
Opis: Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to młode małżeństwo żyjące w Szwecji. Różnice społeczne i obyczajowe sprawiają, że zaadaptowanie się w nowej kulturze nie przychodzi im łatwo. Zaczynają oddalać się od siebie, wplątując się we wzajemne kłamstwa i tajemnice. Elementem spajającym ich świat jest ukochana córka Ula (Basia Kubiak), dla której są w stanie poświęcić wszystko.
W wyniku serii nieszczęśliwych pomyłek, pozbawiona skrupułów pracownica opieki społecznej, Anita (Ewa Fröling) odbiera im prawo do opieki nad dzieckiem. Ula zostaje skierowana do rodziny zastępczej, a Basia i Marek są bezsilni w zderzeniu z biurokratyczną siłą. Aby odzyskać swoją córkę, rodzice są jednak zdolni do rzeczy, które wcześniej nie przychodziły im do głowy.
Data premiery w Polsce: 16 października 2015 roku
[video-browser playlist="739132" suggest=""]
"Listy do M. 2"
"Listy do M" to komedia romantyczna produkcji stacji TVN, która nieoczekiwanie podbiła polskie kina. I nic w tym dziwnego, bo rzadko kiedy udaje się tak poprawnie wymieszać w Polsce schematy komedii romantycznej i filmu o tematyce świąt Bożego Narodzenia, tworząc pozytywną atmosferę okraszoną nutką niezłego humoru. Oparto się na znanych z Zachodu schematach i poprawnie je przeniesiono na nasz grunt, oferując widzom pozytywny film, który przyjemnie się ogląda.
Nie dziwi zatem, że doczekamy się sequela. Za kamerą stoi Maciej Dejczer, a wśród scenarzystów są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, czyli mamy za sterami kompletnie innych twórców niż w pierwszej części. W obsadzie zobaczymy m.in. Macieja Stuhra, Romę Gąsiorowską, Tomasza Karolaka, Piotra Adamczyka, Agnieszkę Dygant, Pawła Małaszyńskiego, Wojciecha Malajkata i Agnieszkę Wagner. Być może uda się powtórzyć sukces, ale jednocześnie istnieje pewne ryzyko związane z tym, że sequel przeważnie jest gorszy od pierwowzoru.
Data premiery w Polsce: 13 listopada 2015 roku
[video-browser playlist="739139" suggest=""]
"Czerwony pająk"
Kolejny dowód na to, że w Polsce nie robimy tylko depresyjnych dramatów. Oto debiut reżyserski znanego polskiego operatora, Marcina Koszałki, który stworzył thriller oparty na faktach o seryjnym mordercy z Krakowa. Obecnie zachodnie media zachwycają się tym filmem, a pochlebną recenzję opublikował nawet prestiżowy portal Variety.com, który twierdzi, że "Czerwony pająk" rzuca wyzwanie skostniałemu gatunkowi. W obsadzie m.in. Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Małgorzata Foremniak i Piotr Głowacki.
Opis: Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.
Data premiery w Polsce: 20 listopada 2015 roku
[video-browser playlist="739141" suggest=""]
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat